Zika virüsü hastalığı

Sayfayı paylaş!

Zika virüsü hastalığı nedir?

Zika virüsü, sivrisinekler tarafından bulaştırılan arbovirüs ailesinden bir virüstür. Zika virüsünün, esasen mikrosefali olarak adlandırılan doğumsal kusurlarda bir artışla bağlantılı olduğu düşünülmekte ve bu konuda detaylı araştırmalar yapılmaktadır. Bu kusur; anormal derecede küçük boyutta bir kafa yapısı ve daha kısa bir yaşam beklentisi olan bir bebek demektir. Bebeğin beyni de belirgin küçüktür ve tamamen gelişmemiştir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC = Centers for Disease Control and Prevention), 2015 yılında, Zika virüsü ile Brezilya’da doğan 3.500’den fazla bebekten mikrosefalisi olan bazılarında laboratuar testleri yaptı.

CDC, hamile veya hamile olmayı düşünen kadınlara; virüsün hızla yayıldığı Güney Amerika, Orta Amerika, Meksika ve Karayipler gibi ülkelerden uzak durmalarını önermiştir.

Zika virüsü neye sebep olur ve nasıl yayılır?

Zika virüsü, enfekte sivrisinekler ve sivrisinek ısırıkları yoluyla yayılır. Çoğu durumda, bu sivrisinekler tropik bölgelerde yaygın bulunur.

Zika virüsü hastalığının belirtileri nelerdir?

Belirtiler genellikle hafiftir ve şunları içerebilir:

a. Ateş görülür.
b. Deri döküntüleri vardır.
c. Konjunktivit (ve pembe göz)
d. Baş ağrısı atakları
e. Kas ve eklemlerde ağrı

Zika virüsü hastalığının tedavisi nasıl yapılır?

Halihazırda zika virüsü için geliştirilmiş bir aşı bulunmamaktadır. CDC temel olarak, destekleyici tedavi önermektedir. Bir kişi zika virüsü enfeksiyonu hastasıysa; çok fazla sıvı içmeli, bolca dinlenmeli, ağrı ve ateş için ilaç almalıdır (parasetamol gibi). Semptomlar kötüye giderse, virüsü olan kişi doktora başvurmalıdır.

Zika virüsü hastalığı nasıl önlenebilir?

Sivrisinek ısırıklarından kaçınmak, zika virüsü hastalığını önleme noktasında önemlidir. Böcek kovucuların kullanımı ve kamusal alanlarda sivrisinek kontrol önlemleri, mevcut sivrisinek sayısının azaltılmasına yardımcı olabilen önlemlerden birkaçı olarak sayılabilir.

Sivrisineklere maruz kalan biri olduğunda; cildi, tercihen hafif renkli bir malzemeyle örtün. Çocukları ve ciltlerini kendileri örtemeyenleri koruduğunuzdan emin olun.

Kıyafetlere, ayakkabılara ve diğer eşyalarınıza, permetrin gibi böcek ilaçları uygulayabilirsiniz.

Sivrisinek ağları (tercihen permetrin ile işlem görmüş) ve perdeler kullanarak ve kapı ve pencereleri kapatarak sivrisineklerle teması azaltın.

Kova veya saksı gibi benzeri eşyalarda, durgun su bulundurmadığınızdan emin olun. Sivrisinekler, durgun su bulunan bölgelerde ürerler.

Ek olarak, bebek sahibi olmaya çalışan hamile kadınlar veya çiftler, eşleri son 3 ila 6 ay içinde zika virüsü bulunan bölgeye seyahat etmişlerse, cinsel ilişki yapmamalı ya da mutlaka kondom kullanmalılar.

Araştırmacılar, gebe kalma süresi ile ilgili olarak daha fazla endişe duymaya başlamıştır. Zika virüsü hastalığı olan veya aktif zika geçişi olan bir bölgeye seyahat eden kişiler için; hamile kalmaya çalışmadan önce bir süre (6 ay) beklemeleri önerilir.

 

Referanslar:

1. About Zika

2. Zika virus

3. Bağışıklık sistemi nedir? (immün sistem)

 

Zika virüsü hastalığı
Zika virüsü hastalığı
Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.

Articles: 218