Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir makalemde; emzirilen anne bebeklerinde gaz giderici yöntemler, gaz çıkarma teknikleri ve bebeklerde gaz sancısı giderme tedavisini özetlemeyi planladım.

Emzirilen bebeklerde bağırsak gazının oluşumu kaçınılmaz bir gerçektir. Bebeklerde gaz sancısını sıkça görüyoruz, birçok nedeni ve belirtisi vardır.

Bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir, hafifletici ipuçları, püf noktaları?

Bebeğinizin gazdan rahatsızlığı (çoğu zaman gece), tüm bebeklerin yaklaşık % 70’i etkilendiğinden, çoğu aile için ortak bir endişe kaynağıdır. Gaz kabarcıkları bebeğinizin hala olgunlaşan sindirim kanalında (özellikle ilk 4 ay boyunca) sıkışıp kaldıklarında ağrı ve acı oluşturabilir. Gaza bağlı rahatsızlığın hem nedenleri hem de semptomları çocuktan çocuğa değiştiğinden, sorunu gidermek ve bebeğinizi yeterince rahatlatmak zor olabilir.

Emzirilen bebeklerde gaz sancısının nedenleri nelerdir?

a. Bebeğinizi emzirirken yanlış tutmak ve pozisyon vermek, bebeğinizin çok fazla hava yutmasına neden olur.
b. Aşırı ağlama bebeğinizin karnını hava ile doldurur
c. Kabızlık
d. Olgunlaşmamış sindirim sistemi hala gıdayı, gazı ve dışkıyı işlemeyi öğreniyor

Bebeklerde gaz sancısı belirtileri nelerdir?

a. Aşırı geğirme bebeğinizin beslenmekten veya ağlamaktan çok fazla hava yuttuğunu gösterebilir.
b. Tükürme (normalde tamamen normal olsa da) bazen gazın birikiminin bir işareti olabilir
c. Aşırı gazlanma (yine, genellikle tamamen normal ve gazın basıncını azaltmanın doğal bir yolu), bebeğinizin sindirim sisteminin hala olgunlaşmakta olduğunu gösterir.
d. Şişkinlik veya şişmiş karın, bağırsaklarda gazın tutulduğu anlamına gelebilir
e. Uyku problemi yukarıda listelenen semptomların bir sonucu olarak bir semptomdur – kısır döngü!

Bebeğin gaz sancısını giderme tedavisi için ne yapılır?

Bebeğinizin karnına hafif bir basınç uygulayın;

Bebeklerde gaz sancısı için karın masajı nasıl yapılır?

Bu pozisyon karnına hafif bir baskı uygulayarak, sıkışan gazı dışarı atmaya yardımcı olabilir. Karın masajına başlamadan önce, bebeğinizin karnının stabilleşmesini sağlamak için beslenmeden sonra en az 30 dakika bekleyin.

Ya da daha ileri bir hamle yapmayı deneyin – bebeğinizin karnını büyük bir egzersiz topuna yatırmak için her iki elinizi kullanın ve onu yavaşça topun üzerinde dairesel hareketlerle yuvarlayın.

Gaz sancısını giderme için önkol tutma tekniği:

Ayrıca futbol tutuşu, sihir tutuş veya kolik taşıma olarak da adlandırılır. Bebeğin vücudu ön kolunuzda dururken, karın aşağı bakar. Burnunu veya ağzını tıkamamak için başını yana yatırdığınızdan emin olun. Küçük çocuğunuzu bu yüzüstü pozisyonda taşımak karın üzerinde hafifçe baskı uygular.

Beslenme sırasında ve sonrasında bebeğinizin gazını çıkarın:

Biberonla beslerken gazını çıkarmasına izin vermek için ara verin. Eğer emzirirken çok hızlı bir şekilde gevşetirseniz, çok hava yuttuğu için, beslenmeye bir veya iki dakika ara verin. Bazı laktasyon uzmanları, özellikle ilk birkaç haftada, beslemeler sırasında her 5-10 dakikada bir bebeğinizi gazını çıkartmanızı önerir.

Çocuk doktorları, kafasını eliniz ile destekleyerek, bebeğinizin oturma pozisyonuna yakınken gazını çıkartmanızı önerir. Ayrıca bebeğinizin tipik pozisyonda da gazını çıkarabilirsiniz – dik ve omzunuzun üzerinde. Gazını çıkarırken sabırlı olun, çünkü gaz kabarcıklarının yüzeye çıkması biraz zaman alabilir. Baloncukların yeniden yerleşmesini sağlamak ve onu yukarı kaldırıp tekrar denemek için her zaman bir iki dakika boyunca onu bırakmayı deneyebilirsiniz. Birkaç dakika sonra gaz çıkarmazsa, devam edin.

Bebeğinizi belirli bir açıyla besleyin:

Emzirirken, bebeğinizi belirli bir açıda tutun, başının ve boynunun karnı üzerinde hafifçe yükseldiğinden emin olun. Bebeğinizi bir beslenmeden sonra 30 dakika boyunca dik tutmak da yardımcı olabilir.

Gaz basıncını azaltmak için bebeğinizin karnına göbek masajı yapmayı deneyin.

Bebeğiniz sırtüstü uzanırken, karnını saat yönünde yavaşça ovalayın ve ellerinizi göbekten aşağı doğru çekin. Saat yönünde masaj yapmak, gazın bağırsak yolunun izlediği yol boyunca hareket etmesine yardımcı olur. Sıkışmış gazı hareket ettirmek için birkaç kez tekrarlayın. Daha fazla bilgi için Bebek masajının yararları ve teknikleri bölümüne bakınız .

Bebeğinizin pozisyonu, çok fazla hava yutuyorsa ayarlanması gerekebilir. Emzirme danışmanı size uygun teknikle yardımcı olabilir. Ayrıca bkz. Emzirme Temelleri.

Yemek günlüğü tutun:

Annenin diyetinin bebek gazının nedeni olması nadir olsa da, bebeğinizin kendi diyetinizdeki bir şeye veya tanıdığınız yeni bir yemeğe duyarlı olabileceğinden şüpheleniyorsanız, gaz semptomlarıyla birlikte birkaç gün boyunca yemeklerinizi takip etmeyi deneyin.

Bekleyin!

Çoğu bebekte, gaz için en etkili tedavi yöntemi, zamandır. Bebeklerin sindirim sistemi hala olgunlaşmamış olduğu için ne olursa olsun gazlı olmaları muhtemeldir. Bebeğinizin gazlılığının belirgin bir sebebini bulamazsanız, muhtemelen bağırsak olgunlaşması için biraz daha zamana ihtiyacı var.

Simetikon gibi gaz damlaları kullanımı:

Simetikon, midede ve bağırsaklarda sıkışan gaz kabarcıklarını kırar. Vücut tarafından emilmez ve bu nedenle bebekler için oldukça güvenli olarak kabul edilir (ama yine de önce doktorunuza danışın). Klinik çalışmalarda, simetikon damlaları, kolik benzeri atakların ciddiyetine odaklandığında, geçen toplam gaz miktarını azaltmada etkili olmuştur, ancak plasebodan daha etkili değildir.

Daha kısa ve daha sık beslemeleri deneyin:

Aşırı besleme sizin için bir sorunsa, bebeğinizi daha kısa süre daha sık beslemeyi deneyin. Kural olarak, bebeğinizi iki kat daha sık ama miktar olarak yarısı kadar besleyin. Unutmayın: Bir bebeğin karnı yumruğu kadardır, bu nedenle düşündüğünüz kadar süte ihtiyacı yoktur.

Bebeğinizin bacaklarına bisiklet hareketi yapın:

Bebeğinizin bacaklarını dairesel bir hareketle bisiklete biner gibi çalıştırmak, bağırsakları hareket ettirmenize ve karında tutulan gazı serbest bırakmanıza yardımcı olabilir.

Bebeğiniz sırtüstü yatarken bacaklarını elinize alın ve bir bisiklete biniyormuş gibi yavaşça ileri ve geri döndürün. Her seferinde bir mola verin ve sonra her iki dizini hafifçe karnına bastırarak biraz fazla baskı yapın.

Kabızlık nasıl geçer? Çocuklarda kabızlığın tedavisi

 

Referanslar:

  1. Infant Gas: How to Prevent and Treat It
  2. How to Relieve Baby Gas
  3. Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?
Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?
Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?
Sosyal medyada paylaş!