Aşılar: Hepatit B Aşısı (HepB)

Hepatit B Aşısı (HepB)?

Hepatit B virüsü karaciğeri etkiler. Birkaç hafta süren ateş, bulantı, kusma ve sarılık gibi hafif hastalıklara neden olabilir. Veya ömür boyu enfeksiyona neden olabilir. Virüsün yaşam boyu taşıyıcıları olanlar, siroz (yaralı ve hasarlı karaciğer) veya karaciğer kanseri gibi uzun vadeli karaciğer problemleri yaşayabilirler.

Hepatit B Bağışıklama Programı ve Aşısı:

Hepatit B aşısı (HepB) genellikle üç enjeksiyonluk bir dizi halinde verilir:

a. Doğumdan kısa bir süre sonra
b. 1-2 aylıkken
c. 6-18 aylıkken

Yenidoğanın annesi kanında hepatit B virüsü taşıyorsa, bebeğe, virüse karşı hemen koruma sağlamak için, doğumdan sonraki 12 saat içinde aşı ve – hepatit B immün globulin (HBIG) alması gerekir. Bir yenidoğanın annesi kanında virüs olduğuna dair bir kanıt göstermezse, bebek doğumdan sonraki 24 saat içinde sadece HepB aşısını olabilir.

Bebeklik döneminde aşılanmamışsa herhangi bir zamanda aşı serisini herkes alabilir. Bu, özellikle sağlık ve kamu güvenliği çalışanları, kronik karaciğer veya böbrek hastalığı olan insanlar, HIV enfeksiyonu olan insanlar ve uyuşturucu enjekte eden insanlar gibi, bulaşma riski yüksek olan kişiler için önemlidir.

HepB Aşısı Neden Tavsiye Edilir?

HepB enjeksiyonu genellikle uzun süreli bağışıklık yaratır. HepB aşısı serisini alan bebekler sadece çocukluklarında değil yetişkin yaşlarına da hepatit B enfeksiyonundan korunmalıdır.

Enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak, aynı zamanda karaciğer sirozu, kronik karaciğer hastalığı ve karaciğer kanseri riskini de azaltır.

Hepatit B Aşısının Muhtemel Riskleri ve Yan Etkileri Nelerdir?

Herhangi bir aşı ile alerjik reaksiyon olasılığı çok düşüktür. Aşı almakla ilgili ciddi problemler nadirdir. Ortaya çıkan problemler, hafif ateş ve ağrı bölgesinde ağrı veya kızarıklık gibi küçük olma eğilimindedir.

Hepatit B Aşısı Ne Zaman Geciktirilmeli veya Yapılması Önlenmeli?

Annenin kanında virüs olmadığı sürece, doğumda 2.000 gram’dan az ağırlığındaki bebekler için aşılama gecikecektir. İlk doz 1 aylıkken veya bebek hastaneden taburcu edildiğinde verilecektir.

Hepatit B aşısı, aşağıdaki durumlarda önerilmez:

a. Şu anda hastaysa. Genel olarak, basit soğuk algınlığı ve diğer küçük hastalıklar çocuğunuzun aşı olmasını engellememelidir.
b. Önceki aşı dozundan sonra şiddetli bir alerjik reaksiyon (anafilaksi) gelişmişse veya ekmek mayasına alerjisi varsa.

HepB Aşısı Sonrası Çocuğun Bakımı:

Aşı, ateşin verildiği bölgede hafif ısı artışı ve ağrıya veya kızarıklığa neden olabilir. Ağrı veya ateş için asetaminofen veya ibuprofen vermek ve uygun dozu bulmak için doktorunuza danışın. Çok küçük bebeklere bu ilaçlardan hiçbiri verilmemelidir.

Doktora Ne Zaman Başvurmalıyım?

a. HepB aşısı için önerilen programdan emin değilseniz.
b. Kendi hepatit B taşıyıcı durumunuz hakkında endişeleriniz varsa.
c. Çocuğunuz HepB enjeksiyonu aldıktan sonra orta veya ciddi yan etkiler ortaya çıkarsa arayın.

Aşılar: Hepatit B Aşısı (HepB)

Share:

Author: Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Gürtuna tarafından hazırlanmış olan sağlık haber ve bilgi sitesi aligurtuna.com ile; çocuk hastalıkları, çocuk cerrahisi, çocuk ruh sağlığı ve sağlıklı yaşam ile ilgili sağlık bilgileri ve güncel sağlık haberlerini takip edin.