Aşılar: Hemofilus Influenza Tip B Aşısı (Hib)

Hemofilus Influenza Tip B Aşısı (Hib):

Hemofilus Influenza (Haemophilus influenza) tip b bakterileri (Hib), Hib aşısı mevcut olana kadar 5 yaşından küçük çocuklarda menenjitin önde gelen nedeniydi. Aynı zamanda çocuklarda kulaklarda, akciğerlerde, kanda, deride ve eklemlerde enfeksiyonların ortak bir nedenidir.

Hemofilus Influenza Tip B Bağışıklama Programı ve Aşısı:

Hib aşısı, şu yaşlarda enjeksiyonla verilir:

a. 2 ay
b. 4 ay
c. 6 ay (ancak, Hib aşılarının bazıları 6. ayda bir doz tekrarı gerektirmeyebilir)
d. 12-15 ayda bir yükseltici doz

Aşıyı ilk kez alan 15 yaş ve üzeri çocuklar sadece bir doza ihtiyaç duyarlar.

12 aydan 59 aya kadar olan çocuklar (neredeyse 5 yaşında), asplenia (dalak eksik olduğunda veya düzgün çalışmadığında), HIV enfeksiyonu, kemoterapi veya radyasyon tedavisi gibi şeyler nedeniyle bağışıklık sistemleri zayıflarsa ek dozlara ihtiyaç duyabilir (kök hücre nakli gibi).

Aşı, bağışıklık sistemini zayıflatan ve hiç aşılanmadığı bir durum olmadıkça, 5 yaşından büyük çocuklar için rutin olarak önerilmez.

Hib Aşısı Neden Tavsiye Edilir?

Aşı, Hemofilus Influenza tip b’ye karşı uzun süreli koruma sağlar. Aşılananlar; Hib menenjiti, zatürre, perikardit (kalbi kaplayan zarı enfeksiyonu) ve bakterilerin neden olduğu kan, kemik ve eklem enfeksiyonlarına karşı korunurlar.

Hemofilus Influenza Tip B Aşısının Muhtemel Riskleri ve Yan Etkileri Nelerdir?

Küçük sorunlar – örneğin kızarıklık, şişme veya aşının yapıldığı hassasiyet gibi – olabilir. Herhangi bir aşı ile alerjik reaksiyon olasılığı çok düşüktür.

Hib Aşısı Ne Zaman Geciktirilmeli veya Yapılması Önlenmeli?

Hib aşısı, aşağıdaki durumlarda önerilmez:

a. Şu anda hastaysa. Genel olarak, basit soğuk algınlığı ve diğer küçük hastalıklar çocuğunuzun aşı olmasını engellememelidir.
b. Önceki bir Hib aşısına karşı ciddi bir alerjik reaksiyon (anafilaksi) geçirmişse.

Hib Aşısı Sonrası Çocuğun Bakımı:

Aşı, yapıldığı alanda hafif bir ağrı ve kızarıklığa neden olabilir. Ağrı ve ateş için, asetaminofen veya ibuprofen vermek ve uygun dozu bulmak için doktorunuza danışın .

Doktora Ne Zaman Başvurmalıyım?

a. Aşının ertelenmesi veya önlenmesi gerekip gerekmediğinden emin değilseniz.
b. Hib enjeksiyonundan sonra ılımlı veya ciddi advers reaksiyonlar (yan etkiler) görünüyorsa başvurun.

Aşılar: Hemofilus Influenza Tip B Aşısı (Hib)

Share:

Author: Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Gürtuna tarafından hazırlanmış olan sağlık haber ve bilgi sitesi aligurtuna.com ile; çocuk hastalıkları, çocuk cerrahisi, çocuk ruh sağlığı ve sağlıklı yaşam ile ilgili sağlık bilgileri ve güncel sağlık haberlerini takip edin.