Anal fissür nedir, makat çatlağı

Sayfayı paylaş!

Anal fissür nedir (makat çatlağı)?

Anal fissür, anüste deride yırtılma veya kırılmadır. Anüs, dışkının vücuttan çıktığı rektumun dış açıklığıdır (makat bölgesi).

Çatlaklar en çok 6-24 aylık çocuklarda görülür. Sıklıkla sert dışkı ve kabızlık sorunları olan çocuklarda görülür. Sert dışkı geçtiğinde, anüsün astarı yırtılabilir, makat çatlağı ağrıya ve kanamaya neden olabilir. Makat çatlağı, çocuklarda rektal kanamanın en yaygın nedenidir.

Anal fissür belirtileri nelerdir?

Erken belirtiler (makatta kanama):

Dışkıda veya tuvalet kağıdında kan çizgileri, bağırsak hareketi ile ağrı / ağlama, kabızlık.

Sonraki belirtiler / semptomlar:

Fissür dışkılama sırasında ağrıya neden olur, bu nedenle çocuk kakasını tutabilir. Ne yazık ki, bu kötüleşen kabızlığa yol açar ve çocuk nihayet birkaç gün sonra kaka yaptığında, anal fissür büyüyebilir. Tekrarlanan iyileşme ve yırtılma sonucu kronik bir çatlak yanında cilt katlantıları oluşur (skin tags).

Anal fissür teşhisi nasıl konulur?

Dışkı ile ağrı öyküsü ve dışkı veya tuvalet kağıdındaki kan çizgileri anal fissürü gösterir. Çatlaklar genellikle anüsün orta üst veya alt kısmında bulunur.

Makat çatlağı problemi ile gelen hastalarda, kan testlerine genellikle gerek yoktur. Bir doktor, kabız dışkıda birikme olup olmadığını görmek için karın röntgenlerini isteyebilir.

Makat çatlağını taklit eden durumlar :

Büyük çocuklarda anal fistül, anorektal anomaliler, inflamatuar bağırsak hastalığı ( Crohn hastalığı ).

Anal fissür tedavisi nasıl yapılır?

Lokal yara bakımı:

Küvet veya çocuk yıkama havuzunda (sitz banyoları) ılık suya oturmak dışkı ve idrar tahrişini temizler ve anüs çevresindeki kasları yatıştırır. Sitz banyoları anal fissür ile ilişkili ağrıyı azaltır. Bu, günde en az 2-3 kez ve ilaveten dışkılamadan sonra yapılmalıdır.

Tedavide kullanılan ilaçlar:

Dışkı yumuşatıcıları ve laksatifler dışkıyı daha kolay ve daha az ağrılı hale getirir. Bu ilaçlar, fissürün daha hızlı iyileşmesini sağlamak için önemlidir. Asetaminofen (Tylenol) ve / veya ibuprofen (Motrin veya Advil) ağrıya yardımcı olabilir.

Diyet:

Kabızlığı önlemek için, lifli (meyve ve sebzeler) ve yeterli su içeren bir kabızlık diyeti önerilir.

Anal fissür ameliyatı, cerrahi tedavi:

Anal fissürler için nadiren gereklidir. Bazen kabızlık nedenlerini değerlendirmek için rektal biyopsi gerekebilir. Daha büyük çocuklarda, kolonun enflamatuar bozukluklarını değerlendirmek için endoskopi (kolonoskopi) gerekebilir.

Ameliyatın riskleri / yararları:

Rektum biyopsisi gerekiyorsa, genellikle ağrılı bir çatlak olduğunda yapılmaz. Biyopsi riskleri kanamayı içerir.

Anal fissürde evde bakım önerileri:

Diyet:

Çocuğunuzun diyetinde bol miktarda meyve ve sebze bulunmalıdır. Kuru erik ve kuru üzüm dışkı yumuşatmaya yardımcı olur. Elma ve muz kabızlığa neden olabilir, bu nedenle bu meyveleri sınırlayın. Yeterli su alımı önemlidir.

Faaliyet:

Faaliyette kısıtlama yoktur. Aksine çocuğun bol fiziksel aktivite yapması bağırsak hareketlerini hızlandıracaktır.

Yara bakımı:

Sitz banyoları (küvette ılık suya oturtmak) günde 2-3 kez ve bağırsak hareketlerinden sonra. Anal alanı kurulayın.

İlaçlar:

Dışkı yumuşatıcılar, müshiller ve lif katkıları çocuğunuz için reçete edilebilir. Asetaminofen ve / veya ibuprofen ağrıya yardımcı olabilir.

Doktora ne zaman başvurmalı:

Çocuğunuzun anüs çevresinde kızarıklık, irin drenajı, dışkılama, şişme, kusma veya yemek yiyememesi durumunda doktora başvurun ve tıbbi yardım alın.

Takip bakımı:

Çatlakların iyileştiğinden ve kabızlığın iyileştiğinden emin olmak için çocuğunuzun Çocuk Cerrahisi Uzmanı tarafından düzenli olarak takip edilmesi gerekir.

Makat çatlağı tedavisinde uzun dönem sonuçlar:

Makat çatlağı olan bebeklerin ve çocukların çoğunun uzun vadeli problemleri olmayacaktır. Bazen, cilt katlantıları veya doku büyümesi fissür üzerinde bir miktar rahatsızlığa neden olabilir.

Genellikle, kabızlık düzeldiğinde, bu kaplama katlantıları kaybolacaktır. Makat çatlağı olan çocuklarda en önemli sorun, bağırsak hareketleri ile sonsuz bir ağrı döngüsüne, anüse tekrarlanan travmaya ve kötüleşen kabızlığa yol açan kronik kabızlıktır.

Yazarın notu!

Anal bölgede fissür ile giden makat çatlağı problemi, en çok takip ettiğim ve tedavi düzenlediğim hasta gruplarından biridir. Esasen çatlak tedavisi, sabırla uygulanması gereken kombine bir tedavidir. Çocuk Cerrahisi Polikliniğime bu şikayetle başvuran bir hasta olduğunda, tedavinin en başında aileyi hastalığın muhtemel süreci hakkında bilgilendiriyorum.

Hastanın, hangi tip tuvalete nasıl oturacağından, günlük su ve gıda tüketimi (özel kabızlık diyeti) önerilerine, genellikle ortalama 2 gün süren fitil veya lavman ile bağırsak temizliğine, ağızdan verdiğimiz hastanın yaşına göre toz veya şurup şeklindeki ilaç tedavisine kadar yapılması gereken herşeyi eksiksiz olarak tek tek yazdığım özel tedavi formları düzenliyorum.

Bu şekilde özel tedavi formları düzenlendiğinde, hem ailenin ve çocuğun tedaviye uyumu artıyor ve hem de hastanın takipleri daha pratik ve kolay hale geliyor. Ancak, burada bir handikap mevcut. Düzenlemiş olduğum yazılı tedavi formlarında yapılmaması sıkı sıkı tembih edildiği halde; bazen anneler çocuğum veya bebeğim nasıl olsa düzeldi diye tedaviyi erken dönemde kesebiliyor. Hal böyle olunca da her defasında sil baştan başlamak gerekebiliyor.

Bunun bir diğer sakıncası da, hastanın tedaviye cevap verip vermediğini değerlendirmek mümkün olmuyor. Tam olarak düzenlenmiş bir kabızlık tedavisi ve ilaveten anal fissür tedavisi verdiğim hastalara, tedaviye yanıt vermedikleri takdirde, bunun altında yatan başka bir sebep olup olmadığını belirtlemek için ilave tetkik yapmamız gerekebiliyor. Bu tetkikleri tiroid hormon düzeylerinin ölçümü, değişik kan testleri, ayakta direkt batın grafisi dediğimiz karın röntgeni ve tüm abdomen usg dediğimiz karın bölgesinin ultrasonografi ile değerlendirilmesi şeklinde çeşitlendirebiliriz.

Özetle makat çatlağı ve kabızlık tedavisi, Çocuk Cerrahisi Uzmanı ile hasta ve aile arasında tam bir uyum ve iş birliği gerektiren bir tedavi düzeni gerektirir. Tedaviyi eksiksiz ve tam olarak uygulamak ve Çocuk Cerrahınızın bilgisi olmadan tedaviyi yarıda kesmemek de temel kurallardır.

 

Referanslar:

1. Pediatric Surgery for Anal Fissure

2. Fissurectomy as a treatment for anal fissures in children.

3. Makat ağrısı, makatta ağrı nedenleri

4. Anal fissür nedir, makat çatlağı

 

Anal fissür nedir, makat çatlağı

Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA
Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.
Articles: 208