Vokal Kord Disfonksiyonu (Ses Teli Felci)

Vokal kord disfonksiyonu (VCD, Vocal Cord Dysfunction, Ses teli felci); ses tellerinizin (vokal kord) normal şekilde hareket etmediği anlamına gelir. VCD ile, nefes alıp verdiğinizde açılan ses telleriniz yerine, ses telleriniz kapanır. Ses tellerinizi kapatmanız, ciğerlerinize hava girmesini veya çıkmasını zorlaştırır.

Vokal kord disfonksiyonu belirtileri nelerdir?

 1. Nefes darlığı hissi veya akciğerlerinize hava girmesi zorlaşır.
 2. Boğaz veya göğüste sıkılık hissi.
 3. Sık sık öksürmek veya boğazınızı temizlemek.
 4. Boğulma hissi
 5. Gürültülü solunum (hırıltılı veya mırıldanma sesi / sertlik)
 6. Boğuk ses

Vokal kord disfonksiyonu atağı ani olabilir ve şiddetli olabilir. Tedavi olmayan şiddetli bir atak, acil servis tedavisi gerektirebilir. Bir atak şiddetli olsa bile kanınızdaki oksijen seviyesi normaldir. VCD semptomları genellikle uyku sırasında ortaya çıkmaz.

Vokal Kord Disfonksiyonu nedenleri nelerdir?

Ses teli felcinin birçok farklı olası nedeni vardır. Hiçbir genel sebep bulunamamıştır.

Ses teli felci şunlardan kaynaklanabilir:

 1. Üst solunum yolu enfeksiyonu (soğuk)
 2. Güçlü koku veya duman
 3. Tütün dumanı
 4. Post-nazal akıntı
 5. Asit reflü (GERD, Gastroözefageal reflü hastalığı)
 6. Güçlü duygular ve stres
 7. Egzersiz

Ses teli felci olup olmadığını nasıl anlarım?

 1. Disfonksiyonun tespit edilmesi çok zor olabilir. Genellikle VCD’li kişilerin astım olduğu düşünülür. Çünkü VCD ve astım için semptom ve tetikleyiciler benzer olabilir.
 2. VCD ve astım arasındaki fark, astımınız varsa, nefes tüplerini açan ilaçların (albuterol gibi bronkodilatörler) nefes almanızı artıracağıdır.
 3. Sadece VCD’niz varsa, bronkodilatör işe yaramayacaktır. Daha da kafa karıştırıcı hale getirmek için, hem VCD hem de astım olabilir.
 4. Doktorunuz, solunumunuzu test ederek ve ses tellerinize bakarak, VCD olup olmadığını öğrenebilir.
 5. Solunum testi, spirometri olarak adlandırılır ve bir akış hacmi döngüsü içermelidir. Bu test havanın akciğerlerinizde ne kadar iyi hareket ettiğini gösterir.
 6. Test sırasında VCD semptomları varsa, test genellikle, ancak her zaman değil, esas olarak akciğerlere akan havanın tıkanmasını gösterir. VCD’niz test sırasında aktif değilse, solunum testi sonuçları normal olabilir. Bu, VCD’niz olup olmadığını belirlemenin zor olmasının bir nedenidir.
 7. Vokal kord disfonksiyonu olup olmadığını anlamanın en iyi yolu, nefes almada zorluk çekerken doktorunuzun vokal kordlarınıza bakmasıdır.
 8. Ses tellerinize bakmak için küçük, esnek bir fiberoptik tüp (laringoskop) burnunuzdan ses tellerinizin görülebildiği boğazınızın arkasına geçirilir. Tüp burnunuza konmadan önce burnunuzu ve boğazınızı uyuşturmak için ilaç kullanılır.
 9. Test genellikle ayakta tedavi olarak yapılır, bu nedenle hastanede kalmanıza gerek yoktur. Test sırasında uyanıksınızdır ve ses tellerinizin normal şekilde çalışıp çalışmadığını görmek için konuşmanız istenebilir.
 10. Solunum testi ile bir koşu bandı üzerinde egzersiz yapmanız veya bisiklete binmeniz istenebilir veya VCD semptomlarını ortaya çıkarmak için test sırasında metakolin adı verilen bir ilacı solumanız gerekebilir.
 11. Semptomlar gelişirse, ses tellerinin anormal kapanmasını doğrulamak için bir solunum testi veya laringoskopi yapılacaktır.
Vokal Kord, Ses Teli Disfonksiyonu (VCD)
Vokal Kord, Ses Teli Disfonksiyonu (VCD)

Vokal kord disfonksiyonu tedavisi nasıl yapılır?

Ses teli felci diğer birçok solunum probleminden farklıdır çünkü ilaçlar VCD’yi kontrol etmek veya önlemek için ana tedavi değildir.

Ses teli felcinin ana tedavisi ses tellerinizi kontrol etmeyi öğrenmenize yardımcı olan konuşma terapisi teknikleridir.

 1. Konuşma terapisi teknikleri genellikle VCD tedavisinde eğitimli ve deneyimli bir konuşma terapisti veya psikoloğu tarafından yapılır.
 2. Öğreneceğiniz teknikler boğaz kaslarınızı gevşetme yeteneğinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.
 3. Bu teknikleri öğrenmek için bir terapistle en az üç ila dört kez görüşmeniz gerekebilir.
 4. Bu teknikleri öğrenmek düzenli pratik gerektirir. VCD olmasanız bile bunları uygulamanız gerekecek, böylece semptomları şiddetli olmadan önce kontrol etmeye hazır olabilirsiniz.

Güçlü duygular ve stres VCD’yi tetikleyebilir, bu yüzden stresinizi yönetmeyi öğrenmek önemlidir. Gevşeme teknikleri, biofeedback ve psikoterapinin VCD’yi kontrol etmede yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Astım ve VCD’niz varsa, astımınızın iyi kontrol altında olması önemlidir.

VCD, nazal damlalık veya asit reflü (GERD) ile tetiklenirse, doktorunuzla bunları kontrol etmek için neler yapabileceğiniz hakkında konuşmanız önemlidir.

Referans:

 1. Vocal Cord Dysfunction (VCD)
 2. Vocal Cord Dysfunction
 3. Vocal Cord Dysfunction
 4. Vocal Cord Dysfunction
 5. Çocuklarda işitme kaybı belirtileri tedavisi
 6. Çocuklarda işitme kaybı & Duyma testi
 7. Vokal Kord Disfonksiyonu (Ses Teli Felci)

 

Vokal Kord Disfonksiyonu (Ses Teli Felci)

Sosyal medyada paylaş!