Vejetaryen beslenme diyeti

Sayfayı paylaş!

Vejetaryen beslenme diyeti listesi kapsamında neler tüketilir? Her gün bitki temelli bir yemek tüketmek, kolesterolünüzü düşürmenize ve kalp sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir. Sıkı ve tam bir vegan veya vejetaryen diyetinin aksine, bazı etsiz öğünleri aralara karıştırmak, etçil beslenmekten vazgeçmenizi gerektirmez.

Etsiz öğünleri dışlıyor musunuz, vejetaryen misiniz?

Öyle görünüyor ki, eti dışlamak sizin için tercih sebebi. Aslında, kolesterolünüzü düşürmenize ve kalp-damar hastalıkları riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Hepsinden iyisi, yarı vejetaryen veya esnek bir beslenme tarzı, etçil yöntemlerinizi tamamen bırakmanızı gerektirmez. Tamamen yağsız et yiyebilirsiniz – daha az! Uzmanlar vejetaryen beslenme alışkanlıkları ile ilgili detaylı araştırma yapmışlardır.

Vejetaryen Beslenme Diyeti Önerileri # 1:

Gelişmiş ülkelerde yaşayan insanların yediği kolesterolü yükselten doymuş yağların çoğu etten ve tam yağlı peynir gibi tam yağlı süt ürünlerinden geliyor. Günlük hayvansal yağ alımınızı azaltırsanız, doymuş yağ alımınızı azaltabilirsiniz!

Etsiz öğünde ne var?

Menüden eti çıkardığınızda akşam yemeğiniz nasıl görünüyor? Yemeğiniz sıkıcı olmayacak ve üstelik düşündüğünüzden daha fazla seçenek var! Örneğin – burger mi yemek istersiniz? O halde tuzlu ızgarada pişmiş portabella mantarlı burgeri deneyin.

Vejetaryen Diyeti Önerileri # 2:

Etsiz olmak, sebze ve meyveleri, garnitürden başrol role taşımak kadar basittir. Ayrıca yüksek lifli kepekli tahıllar, baklagiller, tuzsuz fındık ve daha az yağlı ve yağsız süt ürünleri aramalısınız. Bunlar lif, vitamin, mineral ve diğer önemli bitki besin maddelerinde yüksek olma eğilimindedir.

Vejetaryen dünyaya küçük adımlarla girebilirsiniz!

Vejetaryen Beslenme Diyeti Listesi # 3:

Ilımlı vejetaryen bir hayata başlamanın kolay bir yolu, haftada bir kez etsiz bir öğün yemekten geçer. Fasulye gibi bir seçenek düşünülebilir ki mevcut en maliyet-etkin protein kaynaklarından biridir. Et, tipik olarak diğer protein kaynaklarından daha ağırdır.

Etsiz bir hayat sizin için uygun değilse, endişelenmeyin. Kalp sağlığına uygun bir beslenme tarzı benimsemek için soğuk hindi yemek zorunda değilsiniz.

Tavuk veya balık hayranı mısınız? Derisiz kümes hayvanları ve omega-3 yağ asitleri içeren balıklar iyi protein seçenekleridir ve sağlıklı şekillerde hazırlanmaları kolaydır.

Et tüketmek zorunda mısınız? Arada bir bir kez olarak sınırlandırabilirsiniz!

Et yerken, mümkün olan en ince kesimi seçin, porsiyon büyüklüğünüzü makul sınırlarda tutun, görünür yağları uzaklaştırın ve fazla doymuş yağları önlemek için sağlıklı bir şekilde pişirin. Ve şunu hatırlayın, etsiz bir öğün hemen otomatik olarak daha az doymuş yağa dönüşmez.

Vejetaryen Beslenme Diyeti Listesi # 4:

Et azaltılabilir, ancak dikkatli ve mantıklı davranmazsanız kalp sağlığı açısından hiçbir avantaj elde edemezsiniz.

Etsiz vejetaryen bir hayata girmek için daha fazla ipucu:

a. Buzdolabını ve kilerinizi; sebze, fasulye, fındık, kepekli tahıllar ve tofu gibi bitki bazlı alternatiflerle doldurun.

b. Etsiz yemekler için tarifler bulun ve kendi yemeğinizi kendiniz pişirin! Kalp dostu yemek kitaplarını veya yemek tarifleri yazılarını takip edin.

c. İş yerinde sebze tüketin. Bir ofisinizde mutfak erişiminiz varsa, hızlı ve etsiz bir öğle yemeği için vejeteryan burgerler ve vejeteryan mikrodalga fırın yemekleri gibi sevdiğiniz birkaç etsiz yiyecek bulundurun.

Tabi tüm diyet listelerinde olduğu gibi sigara tüketmemek, düzenli egzersiz yapmak, stresten elinizden geldiğince uzak kalmaya çalışmak gibi genel önerileri de eklemek gerekir.

PubMed makale aramalarından Türkçe çeviri ve düzenlemelerim:

Vejetaryen Beslenme Diyeti Nedir?

Vejetaryen diyeti et, balık ve kümes hayvanları yemekten kaçınmayı içerir.

İnsanlar genellikle dini ve kişisel nedenlerle ve ayrıca hayvan hakları gibi etik konular için vejetaryen bir diyet benimser.

Hayvancılık üretimi sera gazı emisyonlarını arttırdığı, iklim değişikliğine katkıda bulunduğu ve büyük miktarda su, enerji ve doğal kaynak gerektirdiği için diğerleri çevresel nedenlerden dolayı vejetaryen olmaya karar verirler.

Her biri kısıtlamalarında farklılık gösteren çeşitli vejetaryenlik formları vardır.

En yaygın vejetaryen beslenme türleri şunlardır:

Lakto- ovo-vejetaryen diyet:

Et, balık ve kümes hayvanlarını yok eder, ancak yumurta ve süt ürünlerine izin verir.

Lakto-vejetaryen diyet:

Et, balık, kümes hayvanları ve yumurtaları ortadan kaldırır, ancak süt ürünlerine izin verir .

Ovo-vejetaryen diyet:

Et, balık, kümes hayvanları ve süt ürünlerini ortadan kaldırır ancak yumurtalara izin verir .

Pescetarian diyet:

Et ve kümes hayvanlarını ortadan kaldırır, ancak balıklara ve bazen yumurta ve süt ürünlerine izin verir.

Vegan diyeti:

Et, balık, kümes hayvanları, yumurta ve süt ürünlerini ve ayrıca bal gibi hayvansal kökenli ürünleri ortadan kaldırır.

Esnek diyet:

Ara sıra et, balık veya kümes hayvanlarını içeren çoğunlukla vejetaryen bir diyet.

ÖZET:

Vejetaryen diyetini uygulayan çoğu insan et, balık veya kümes hayvanları yemez. Diğer varyasyonlar, yumurta, süt ürünleri ve diğer hayvansal ürünlerin dahil edilmesini veya hariç tutulmasını içerir.

Referanslar:

İdeal kilo hesaplama programı VKİ BMI Hesabı

How to diet

 

Vejetaryen Beslenme Diyeti Listesi
Vejetaryen Beslenme Diyeti Listesi
Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA
Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.
Articles: 208