Umut : Hayat İçin Sihirli Bileşen

Umut: Hayat için sihirli bileşen !

Her ne kadar umut hayatın ışığı olsa da; korku, stres ve üzüntü dolu bir dünyada, olumsuz bir dünya görüşü geliştirmek doğal olabilir. İyileşebileceğinizden daha fazla acı, arabuluculuk yapabileceğinizden daha muhalif ve anlayabileceğinizden daha fazla belirsizlik var gibi görünüyor da olabilir.

Bu gibi zamanlarda kendinizi rahatlatmak ve pozitiflik getirmek için hangi seçenekler var?

Umut; umutsuzluk ve ıssızlık duygularına karşı güçlü bir panzehirdir. Umutla işaretlenmiş bir yaşam, kendinizi nerede bulduğunuza bakılmaksızın iyimserlikle işaretlenmiş bir hayattır.
Bu her zaman mutlu olduğunuz ya da incinme, üzüntü veya öfke gibi duyguları hissedemeyeceğiniz anlamına gelmez, ancak koşullarınıza ve çevrenizdeki dünyaya dair görüşlerinizin gerçekte olanın ötesine geçtiği anlamına gelir.

Umut tuttuğunuzda, hem küresel hem de kişisel sevinç ve ıstırap deneyimlerini içeren daha büyük bir anlatının parçası olduğunuzu anlamaya başlarsınız.
Basitçe söylemek gerekirse, umut perspektif getirir. Zor zamanlarda sizi güçlü tutabilir ve iyi zamanlarda daha fazla tatmin getirebilir.
Umut, karanlığın ortasında sürekli ışık olarak hareket ederken, karanlıkta kolayca geliştirilemeyebilir. Hayat daha da kötüye gittiğinde ona daha iyi dokunabilmeniz için zamanlar iyi olduğunda umut kaslarınızı geliştirin. İşte umudu geliştirmenin dört yolu.

1. İlham Alın:

Umut, kendinizden daha büyük bir şeye bağımlı olmayı gerektirir. İster Yüksek Bir Gücü onurlandırın, ister Evren’in kontrolünüzün ötesinde parçalara sahip olduğunu fark edin; sizin ve koşullarınızın dünyayı hareket ettiren şeyin merkez üssü olmadığı anlayışına ulaşırsınız.

Bu anlayışı kullanmak, perspektif kazanmanıza yardımcı olur ve sadece belirli bir durum hakkındaki duygularınıza bağlı kalmamanıza izin verir.

Yakın çevrenizde minnettar olduğunuz şeyle başlayarak (sevdikleriniz dahil) dünyadaki iyiliği yansıtmak için dua ve meditasyon zamanlarını kullanabilirsiniz.

Ardından, daha geniş topluluğu düşünün. Hayatta meydana gelen olumsuz şeylere dokunmak yerine, insanların birbirlerini nasıl önemsediğini ve etraflarındaki insanların yaşamlarını nasıl iyileştirdiğini görün.

Varlığınızın zamansal dünyanın ötesinde bulunduğunu anlayın. Dünyadaki tüm iyiliklerden ilham alın – çünkü her zaman oradadır, bazen sadece bir engelin altına gömülür.

2. Umut için Kendinizi Pozitife Çevirin:

Çoğu zaman, kendinizi kiminle ve ne ile çevrelediğiniz; olumlu veya olumsuz bir dünya görüşünüz olup olmadığını belirler. Kendinizi; sevinç kazandıran ve olmak istediğiniz kişi olmaya teşvik eden pozitif insanlarla, ortamlarla ve deneyimlerle çevreleyin. Bu, hayatınızın tümünün gökkuşağı ve kelebekler olması gerektiği anlamına gelmez. Ancak bu, olumlu bir yaşam yaratan unsurlarla kendinizi çevrelemek için biraz çaba sarfetmeniz gerektiği anlamına gelir.

Bu aynı zamanda kendinizi olumsuzluktan kasten uzaklaştırmak anlamına da gelir. Kendinizi olumsuzluktan korumak için sınırlar oluşturmak zor olabilir.
Bu, her zaman şikayet eden bir arkadaşınız ile zamanınızı sınırlandırmak, bağımlı olduğunuz haber raporlarını kapatmak veya sorunlu bir yerden kaçınmak için ortam değiştirmek anlamına gelebilir.

Bu tür yaşam değişiklikleri yapmak zor olsa da; olumsuzluğa hayır ve refaha evet demek, size iyi ve kötü zamanlarla sürdürecek bir hayat yaratabilir. Olumlu bir yaşam sürerek kendi ihtiyaçlarınızı onurlandırıyorsunuz demektir.

3. Topluma Katılın:

Kendi özgüven döngünüzden kurtulmanın ve umudun içine girmenin en etkili yollarından biri başkalarına hizmet etmektir.

Toplumda, evsizler veya muhtaç ailelere yardımcı olmak için gönüllülere ihtiyaç duyan yerel kuruluşlar bulunmaktadır. Profesyonel becerilerinizi, bir bakımevi kuruluşu için bir pazarlama kampanyası oluşturmak veya bir kanser araştırma merkezi için para toplamak amacıyla kullanabilirsiniz.

Topluma karıştığınızda, farklı görüşlere sahip farklı insanlara maruz kalırsınız. Birbiri ile ilgilenen insanlara tanık olarak ön sırada yer alırsınız. İnsanların iyiliğine olan inancınızı yeniden sağlayabilir ve herkesin karşılaştığı sorunları olduğunu fark etmenize yardımcı olabilir.

Birinin koşullarını tamamen değiştiremeseniz de, durumlarına neşe ve perspektif getirmeye yardımcı olabilirsiniz. Bu, kendi yaşamınız hakkında daha bütünsel bir bakış açısı yaratmanıza yardımcı olur, kötünün ortasında iyi olduğunu görürsünüz

4. Umut için Kutlayın:

Gerçek şu ki, hayatınızda her zaman kutlayabileceğiniz bir şey vardır. Kutlamalar genellikle büyük kilometre taşlarına (doğum günleri, yıldönümleri, iş promosyonları ve doğumlar) ayrılır, ancak küçük şeyleri kutlama fırsatınız da vardır. Evinizi temizleyen eşinizi “iyi iş” olarak rahat bir akşam yemeğine çıkarın. Sınıf projesini sunmak için çocuğunuzu bir dondurma külahı ile ödüllendirin.

Ve en eğlenceli kutlamaların bir başarı etrafında dönmesi bile gerekmez.

Önümüzdeki salı gününü, o haftanın en sevdiğiniz gününü ilan edin ve iş arkadaşlarınız ile öğle yemeğine çıkın, sadece dışarıda olmak istediğiniz için sevdiklerinizle şehir dışına çıkın ve bu gece en değerli kıyafetlerinizi akşam yemeği için giyin.

Bir ritim ve kutlama havası yaratarak, zihninizi ve kalbinizi hayatınızdaki iyiliği tanımak için eğitebilirsiniz.

Bu umut hayatın ince ve kalın yolları boyunca sizi koruyabilir. Karşılaştığınız şeyden, haberlerde gördüklerinizden veya koşullarınızın ne kadar korkunç göründüğünden bağımsız olarak, umut hayatınıza pozitif bakmanıza ve “Hayatta olduğum için mutluyum” demenize yardımcı olabilir.

Yazar: Melissa Eisler, Certified Leadership & Executive Coach, Yoga & Meditation Instructor, Author

Çeviri: Op. Dr. Ali Gürtuna

 

Önerilen sayfalar:

  1. Sağlıklı yaşamın sırları » Özel Yazı
  2. Sağlıklı yaşamın sırları
  3. Op. Dr. Ali Gürtuna YouTube Web TV

Umut : Hayat İçin Sihirli Bileşen

Sosyal medyada paylaş!