Safra kesesi taşı nedir (Kolelitiazis)

Sayfayı paylaş!

Safra kesesi taşı nedir (kolelitiazis)?

Safra kesesi taşı, safra kesesi veya safra kanallarında (karaciğerdeki boru benzeri sistem) gelişen taş benzeri nesnelerdir. Safra kesesi taşları, küçük kum tanelerinden golf topu büyüklüğündeki nesnelere kadar büyük ölçüde değişebilir.

İlginçtir, küçük taşlar çoğu zaman en fazla soruna neden olabilir. Bunlar safra kesesini terk edebilen ve sıkışabilen taşlardır. Daha büyük taşlar safra kesesinde sessizce kalma eğilimindedir.

Safra kesesi taşı olan birçok insanın onlar tarafından asla rahatsız edilmediğini ve taşların orada olduğunu bile bilmeyebileceğini bilmek önemlidir. Bu durumlarda, tedaviye gerek yoktur.

Safra kesesi taşı çeşitleri nelerdir?

Safra kesesi taşları vücudunuzdaki sertleştirilmiş malzemelerden oluşur.

Genellikle, iki tür vardır:

Kolesterol:

Kandaki yağlı maddelerden oluşan kolesterol vücutta bulunur. Kolesterol taşları, en yaygın safra kesesi taşı tipleridir.

Pigment Taşları (esas olarak bilirubinden yapılır):

Bu madde, kırmızı kan hücreleri karaciğerde parçalandığında oluşur. Çok fazla bilirubin aslında kan dolaşımına sızabilir ve cilt ve gözlerin sararmasına (sarılık) neden olabilir.

Kolesterolden yapılan safra kesesi taşları yeşilimsi renktedir.

Safra kesesi taşının kolesterolden yapılması diğer taş türlerinden daha yaygındır.

Safra kesesi taşları nasıl oluşur, nerede gelişir?

Kolelitiazis, en çok safra kesesinde kolesterol taşı olarak bulunur. Safra kesesi taşları, safra kesesinden karaciğerdeki kanalların (boruların) en büyüğü olan safra kanalına gidebilir.

Ortak safra kanalı taşları, safra kesesi taşlarından çok daha az yaygındır. Ortak safra kanalına giren taşlar, safra kesesinde kalan safra kesesi taşlarından daha ciddi tıbbi durumlar yaratabilir. Ortak safra kanalı taşları, ortak safra kanalını bloke ederek kolanjit adı verilen ciddi bir enfeksiyonla sonuçlanabilir . Bu taşlar ayrıca pankreas iltihabının neden olduğu ağrılı bir durum olan pankreatite neden olabilir. Ortak safra kanalındaki taşlar bir yöntem kullanılarak ameliyat olmadan çıkarılabilir. Safra kesesinin çıkarılması, tipik olarak laparoskopik olarak yapılan cerrahiyi gerektirir (minimal invaziv cerrahi prosedür).

Safra kesesi taşı nedir (kolelitiazis)
Safra kesesi taşı nedir (kolelitiazis)

 

Safra kesesi nedir?

Safra kesesi, vücudunuzun sağ tarafında, karaciğerin altına sıkışmış küçük bir organdır. Şişmiş bir bezelye şeklindedir. Safra kesesinin görevi, yediğiniz yiyeceklerdeki yağları sindirmeye yardımcı olan bir sıvı olan safrayı depolamak ve dağıtmaktır. Bir bezelye kabuğuna benzer şekilde safra kesesi yeşildir. Bunun nedeni safra kesesi içindeki safradır.

Safra; kolesterol, bilirubin, safra tuzları ve lesitin karışımıdır.

Safra kesesi, bir dizi kanal veya tünel yoluyla sindirim sisteminin diğer kısımlarına bağlanır. Bu kanallar safrayı taşımaya yardımcı olur ve tüm yiyecekleri parçalama sürecine yardımcı olur.

Sonuçta safra, özel bir sfinkterden (kastan yapılmış bir valf) ince bağırsağa geçtiği ortak safra kanalına doğru yol alır. Orada safra, sindirilmeyi bekleyen yiyeceklerle doğrudan karışabilir. Daha sonra ortak safra kanalı, safrayı çok uzun ince bağırsağın ilk kısmı olan duodenuma boşaltır.

Tüm safralar doğrudan karaciğerden oniki parmak bağırsağına gitmez. Safranın başka bir kısmı, kistik kanal adı verilen özel bir kanaldan karaciğerden safra kesesine geçer. Safra kesesi, çok kısa sürede sindirim için kullanılabilecek safrayı depolar. Yağlı bir yemek yenilirse, safra kesesinin kasılması ve yiyecekle karıştırılması için ince bağırsağa geçirildiği ortak safra kanalına sıkışmış bir safra sıkılması için sinyal verilir. Tüm safra, yiyecekleri sindirmeye yardımcı olduğu ince bağırsağa hareket erer.

Safra nedir ve ne için kullanılır?

Karaciğerde üretilen safra; kolesterol, bilirubin, safra tuzları ve lesitinin bir kombinasyonudur. Bu çözelti, sindirim işlemi sırasında yağın parçalanmasına yardımcı olur. Safra, safra kesesinde depolandıktan sonra hepatik kanaldan (doğrudan karaciğerden gelir) veya safra kanallarından doğrudan ince bağırsağa salınır. Tüm kanal sistemine safra sistemi denir. Safra, sindirimin önemli bir parçasıdır ve vücuttan dışkınızla çıkar.

Safra kesesi taşlarının nedenleri nelerdir (kolelitiazis nedenleri)?

Kolelitiazis aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle gelişebilir:

. Safrada kritik bir kolesterol veya bilirubin konsantrasyonu olduğunda şekillendirme.
. Safra kesesi tembelliği meydana geldiğinde ve safrayı tamamen boşaltmazsa safra kesesi taşı geliştirme.
. Diğer hastalıklara sahip kişilerde meydana gelen, örneğin:
Karaciğer sirozu
Kan hastalıkları
. Hamilelik sırasında.
. Hızla kilo verdiğinizde.

Safra kesesi taşlarının belirtileri nelerdir?

Safra kesesi taşı semptomları safra kesesi taşı büyüklüğüne göre değişebilir. Safra kesesi taşlarının çoğu herhangi bir semptom göstermez. Bu safra kesesi taşları sessiz taşlar olarak bilinir ve tedavi gerektirmez.

Kolelitiazis belirtileri şunları içerebilir:

. Üst orta karın veya sağ üst karın ağrısı.
. Sağ omuzla ilişkili ağrı.
. Göğüs ağrısı.
. Mide bulantısı ve kusma.
. Tekrarlayan benzer ataklar.
. Sarılık (cilt ve gözlere sarı bir renk tonu).

Ağrı, çoğu insanın safra kesesi taşı ile yaşanan ana semptomdur. Bu ağrı, sabittir ve yaklaşık 15 dakikadan birkaç saate kadar sürebilir. Şiddetli olabilen ataklar genellikle bir ila üç saat sonra azalır. Bu acı verici ataklara maruz kalan insanlar rahatsız olsalar da herhangi bir tıbbi tehlike yoktur.

Kolelitiazis, akut kolesistite neden olabilir, safra kesesi gerçekten iltihaplandığında daha ciddi bir durumdur. Bu, taş safra kesesi içindeki basıncı artıran kistik kanalı kapatırsa olur. Bu durum antibiyotik, hastaneye yatış ve hatta acil ameliyat gerektirebilir. Safra kesesinden ve ortak safra kanalına geçen taşlar, sarılık, enfeksiyon ve pankreatit ile kanalın tamamen tıkanmasına neden olabilir.

Ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli yerlerde ağrı hissedebilirsiniz:

. Karın üst kısmı, sağ tarafta.
. Omuz bıçakları arasında.
. Sağ omuzun altında.

İnsanlar safra kesesi taşı ile ağrı yaşadığında, bazen safra kesesi atağı veya safra kolik olarak adlandırılır.

Safra kesesi taşı semptomlarını taklit edebilecek iki özel durum vardır:

İlk olarak, bazı safra keseleri gerçek taşlara dönüşmemiş kalın bir çamur içerir. Bazen çamurun gerçek safra kesesi taşı ağrısına benzer semptomlara neden olduğu hissedilir.

İkincisi, safra kesesi iltihaplandığında, taş mevcut olmadığında, akalküloz kolesistit adı verilen nadir bir durum vardır. Bu genellikle safra kesesinin cerrahi olarak çıkarılmasıyla tedavi edilir.

Safra kesesi taşı için kimler risk altındadır?

Aşağıdaki durumlarda safra kesesi taşı geliştirme riskiniz artabilir:

. Kadın cinsiyeti
. 40 yaşın üzerinde olma.
. Ailede safra kesesi taşı hikayesinin pozitif olması (ailenizin üyeleri safra kesesi taşı geçirdi).
. Fazla kilolu iseniz.
. Kısa bir süre içinde çok fazla kilo verdiyseniz.
. Eşlik eden diyabet hastalığı (şeker hastalığı).
. Crohn hastalığı varlığı.
. Yağ ve kolesterolü yüksek bir diyet ile beslenme alışkanlığının olması.
. Kolesterolü düşüren ilaçlar alınması.
. Oral kontraseptifler dahil olmak üzere çeşitli ilaçlar alınması.
. Bazı kan bozukluklarının mevcut olması.
. Yerli Amerikan veya Meksika kökenli olma.

Diyetim veya kilom safra kesesi taşı için beni riske atıyor mu?

Aşırı kilolu olan veya planlı bir diyet programı veya bir ameliyatla kilo vermeyi planlayan insanlar aslında safra kesesi taşı geliştirme riski altındadır.

Kolelitiazis riski birkaç nedenden dolayı daha yüksektir:

. Aşırı kilolu kişiler, kolesterolü yüksek diyetler yapıyor olabilir. Safranın içinde zaten kolesterol vardır, ancak diyetinizde aşırı miktarda kolesterol varsa, safranızda toplanma ve bir kolesterol safra kesesi taşı oluşturma şansı daha yüksektir.

. Hızlı kilo kaybı da bir endişe kaynağıdır. Safra kesesi sindirim sürecinin bir parçasıdır. Safrayı bir depolama tankı gibi yanda tutar. Daha sonra safra kesesi, yiyecekleri parçalamaya yardımcı olmak için safrayı kanallardan ve bağırsağa serbest bırakır. Kalori alımınızı önemli ölçüde azaltan bir diyet planına girerseniz veya kilo verme ameliyatınız varsa, karaciğeriniz safraya ekstra kolesterol salgılar. Safra kesesi bazen ‘tembel’ olabilir ve kuvvetli bir şekilde kasılmayabilir, bu da safra kesesi taşı oluşumuna neden olur. Gastrik bypass veya hızlı kilo kaybına yol açacak başka bir cerrahi işlem geçiren hastalar safra kesesi taşı oluşumu riski altındadır. Bu nedenle cerrahlar, kilo kaybı ameliyatı sırasında safra kesesini profilaktik olarak (önleyici bir önlem) çıkarabilir.

Kilo verme programını veya ameliyatını düşünüyorsanız, risklerinizi bir doktorla tartışmanız ve doktorunuzla birlikte bu konuda karar vermeyi düşünmeniz önemlidir. Geçmişte taşlarınız varsa bu özellikle önemli olabilir. Safra kesesi taşlarının bir kereden fazla olması yaygındır.

Çocuklarda safra kesesi taşı olabilir mi?

Kolelitiazis hem çocuklar hem de yetişkinler için söz konusu olabilir. Orta yaşlı yetişkinlerde safra kesesi taşlarını görmek en yaygın olanıdır. Bununla birlikte, safra kesesi taşı yaşayanlar sadece yetişkinler değildir.

Çocuklarda safra kesesi taşı ile ilgili bir zorluk semptomları tanımlamaktır. Küçük çocuklar ağrının nerede olduğunu ifade etmekte zorluk çekebilirler. Çocuğunuzda olağandışı semptomlar veya karın ağrısı varsa, doktorunuza başvurmanız gerekecektir.

Safra kesesi taşları nasıl teşhis edilir?

Ultrasonografi:

Safra kesesi taşlarını tespit etmek için en yaygın kullanılan test ultrasondur. Ultrason, yüksek frekanslı ses dalgalarını vücut dokularına ileten ağrısız ve doğru bir prosedürdür. Yankılar kaydedilir ve vücudun iç yapılarının video veya fotoğrafik görüntülerine dönüştürülür. Hiçbir test % 100 olmasa da, safra kesesi taşı tanısı için çok doğru bir testtir. Bazen kullanılan başka radyoloji testleri de vardır, ancak ultrason safra kesesi hastalığını teşhis etmek için ana araçtır. Genel olarak, ultrason ortak safra kanalını iyi görselleştirmez. Bu kanaldaki taşlar o kadar yaygın olmasa da, olabilirler.

Eğer şüpheleniliyorsa, kolelitiazis için aşağıdaki testler yapılabilir:

Endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi (ERCP):

Bu, ortak safra kanalı taşları için hem bir test hem de olası bir tedavidir. Test olarak kullanıldığında, endoskop (ışık ve kamera takılı esnek bir tüp) hastanın ağzına, boğazına, mideye ve ince bağırsağa sokulur. Safra kanallarının öne çıkmasına izin vermek için bir boya enjekte edilir. Safra kanalında safra kesesi taşları varsa, bunlar endoskopla çıkarılabilir. Bu skop safra kesesi içindeki taşları çıkartamaz.

Safra kesesi taşı nedir (kolelitiazis): Endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi (ERCP)
Safra kesesi taşı nedir (kolelitiazis): Endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi (ERCP)

 

Manyetik rezonans kolanjiyopankreatografi (MRCP):

MRCP’de safra kanalları, vücudun parçalarının çok net görüntülerini üretmek için büyük bir mıknatıs, radyo dalgaları ve bilgisayar kullanan bir test olan manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ile incelenir. ERCP’nin aksine, MRCP sadece ortak safra kanalı taşlarını teşhis edebilir. Onları kaldıramaz. Bununla birlikte, MRCP’nin ERCP’ye göre avantajı daha güvenli bir alternatif olmasıdır, bu nedenle doktorlar başlangıçta MRCP’yi tercih edecektir.

Endoskopik ultrasonografi (EUS):

Bu prosedür endoskopiyi ultrasonla birleştirir (skopun ucunda bir prob vardır). ERCP gibi, bu skop ağızdan geçer ve ortak safra kanalı ve safra kesesi bölgesine ilerler. Ortak safra kanalını iyi görselleştirir. MRCP’ye benzer şekilde, safra kesesi taşları tanımlanır ancak bu prosedür sırasında çıkarılmaz. Ortak safra kanalı taşları EUS (veya MRCP) tarafından gösteriliyorsa, bir ERCP genellikle bunları çıkarmak için takip edecektir.

Safra kesesi taşı tedavisi nasıl yapılır (kolelitiazis tedavisi)?

Sessiz taşlar tedavi edilmez ve öylece bırakılmalıdır. Safra kesesi taşı olan çoğu insan bu kategoridedir. Ağrı gibi belirtileriniz varsa, muhtemelen tedavi edilmeniz gerekecektir. Safra kesesi taşı için en yaygın tedavi safra kesesini cerrahi olarak çıkarmaktır. Safra kesesinin çıkarılmasına kolesistektomi denir. Olguların çoğunda (% 90), bu ameliyat laparoskopik olarak gerçekleştirilebilir, minimal invaziv bir teknik, daha az postoperatif ağrı ve konvansiyonel kolesistektomiden daha hızlı iyileşme ile sonuçlanır. Hiçbir belirti olmasa bile. Bu prosedür yaygın olarak endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi (ERCP) prosedürü ile yapılır.

Laparoskopik kolesistektomi nedir?

Laparoskopik kolesistektomi minimal invaziv bir prosedür olarak bilinir, çünkü bir büyük yerine birkaç küçük insizyon kullanır. Laparoskop, kameralı dar bir tüptür. Bu cerrahi alet bir insizyondan sokulur. Kamera doktorunuzun safra kesenizi TV ekranında görmesini sağlar. Safra keseniz daha sonra başka bir küçük insizyonla çıkarılır.

Safra kesesi taşı nedir (kolelitiazis): Laparoskopik kolesistektomi nedir?
Safra kesesi taşı nedir (kolelitiazis): Laparoskopik kolesistektomi nedir?

 

Laparoskopik kolesistektomi işe yaramazsa veya ameliyat sırasında komplikasyonlar olursa ne olur?

Hastanın safra kesesi taşı ile ilişkili bazı komplikasyonları varsa, cerrahın safra kesesini açık kolesistektomi ile çıkarması gerekebilir. Bu ameliyat karında bir kesi içerir ve daha uzun hastanede kalmayı gerektirir (üç ila beş gün).

Açık kolesistektomiye yol açabilecek tıbbi konular şunlardır:

. Safra kesesinde ciddi iltihaplanma.
. Laparoskopik cerrahi girişimi sırasında zorluklarla karşılaşmak.
. Ciddi kardiyak ve solunum sorunları olması.
. Geç dönem hamilelik.
. Önceki bir ameliyattan kalan büyük yara izi mevcut olması.
. Kanama bozukluğu veya karaciğer hastalığı olması.
. Safra kesesi kanserinden şüphelenilen, çok nadir bir durumdur.

Endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi (ERCP) prosedürü nedir?

Safra kesesi taşlarını çıkarmak için endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi (ERCP) prosedürü minimal invaziv bir seçenektir. Endoskop tüp benzeri bir araçtır. Tedavi sırasında doktorunuzun sindirim sisteminiz boyunca hareket etmesi gerekecektir.

Endoskopun gittiği yol:

. Ağızdan girilir.
. Boğazdan aşağı iner.
. Mideden geçer.
. Ortak safra kanalının safrasını boşalttığı duodenuma (ince bağırsağın başlangıcı) girer.

Girdikten sonra, endoskop safra kanalındaki herhangi bir tıkanıklığı gidermek için kullanılır.

Safra kesesi olmadan yiyecekleri sindirebilir miyim?

Yiyecekleri düzgün bir şekilde sindirmek için safra kesesine ihtiyacınız yoktur. Safra keseniz çıkarılırsa, safra doğrudan karaciğerden hepatik kanal ve ortak safra kanalından ince bağırsağa akacaktır. Ameliyattan sonra, genellikle zaman içinde düzelen daha yumuşak dışkılarla karşılaşabilirsiniz.

Safra kesesi taşı için cerrahi olmayan tedaviler var mı?

Safra kesesi taşlarının tedaviye ihtiyaç duyduğu çoğu durumda, doktorunuz taşı çıkarmak için minimal invaziv bir teknik kullanacaktır. Taşları çözmek için kullanılabilecek ilaçlar vardır. Bununla birlikte, minimal invaziv yöntemler ilerledikçe, bu ilaçlar sıklıkla kullanılmamıştır. Safra kesesi taşlarından kurtulmak için ilaçların işe yaraması aylar, hatta yıllarca sürebilir.

Buna karşılık, bir prosedür sorunu hızlı bir şekilde çözer. Safra kesesi taşlarını tedavi etmek için bu ilaçları kullanmak, başka bir durum nedeniyle ameliyat olamıyorsanız sizin için bir seçenek olabilir. Tüm tedavi seçenekleri ve hangisinin sizin için en uygun olduğunu doktorunuzla konuşun.

Kolelitiazis komplikasyonları nelerdir?

Safra kesesi taşı atağının çeşitli komplikasyonları vardır, bunlar arasında:

. Şişkinlik .
. Bulantı ve kusma .
. Karın ağrısı .
. Omuz ağrısı.
. Sırt ağrısı.
. Göğüs ağrısı.

Kolelitiazis ayrıca safra kesesi veya safra kanallarının enfekte olmasına neden olabilir. Ortak safra kanalındaki bir tıkanma sarılıklara (cildinizin veya gözlerinizin sararması) neden olabilir veya pankreası tahriş edebilir.

Safra kesesi taşı önlenebilir mi?

Safra kesesi taşı önlenemez. Bununla birlikte, sağlıklı yaşam tarzı ipuçlarını takip ederek risk faktörlerinizi azaltabilirsiniz. Egzersiz ve dengeli bir diyet ile sağlıklı bir kiloyu korumak önemlidir. Doktorunuzla kilo kaybı ve kolesterol yönetimi hakkında konuşmak da safra kesesi taşlarını önlemenin büyük bir parçasıdır.

Geçmişte safra kesesi taşı hastalığı hikayem varsa hangi yiyeceklerden kaçınmalıyım?

Birçok safra kesesi taşı kolesterolden oluşur. Safra kesesi taşlarını önleyemeseniz de, diyetinizdeki yağlı yiyeceklerin miktarını sınırlamayı deneyebilirsiniz.

Diyetinizdeki kolesterolü sınırlamak için birkaç ipucu şunlardır:

. Daha az et yemek.
. Balık ekleme.
. Kızarmış yiyeceklerin miktarını sınırlama.
. Daha fazla tam tahıl ekleniyor.
. Az yağlı süt ürünlerinin seçilmesi (peynir, süt).
. Taze sebze ve meyve ekleme.

Safra kesesi taşlarını birden çok kez yaşayabilir miyim?

Evet. Bir kez safra kesesi taşı atağı yaşadıysanız, tekrar onlara sahip olmanız daha olasıdır. Safra kesesi taşlarının çoklu atak doğası, doktorunuzun neden safra kesesini çıkarmayı önerebileceğidir.

Safra kesesi taşı ölümcül mü?

Safra kesesi taşlarının kendileri ölümcül değildir. Bununla birlikte, ölümcül olabilecek birçok komplikasyona neden olabilirler. Neyse ki, bu nadir bir olaydır. Safra kesesinden ayrıldıktan sonra safra kanallarınızı tıkayan büyük bir taş, safra kesesi ve kanallarında safra birikmesi, şiddetli ağrıya ve kanallarda enfeksiyona neden olabilir. Bu, acil endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi (ERCP) gibi acil tedaviye ihtiyaç duyan acil bir tıbbi durumdur. Elbette, ERCP ve kolesistektomi gibi tüm tıbbi prosedürlerin riskleri vardır.

Safra kesesi taşlarından ne kadar çabuk iyileşeceğim?

Kolelitiazis semptomlara neden olursa, ameliyat gerekebilir. Herhangi bir komplikasyon olmadan laparoskopik kolesistektominiz (safra kesesini çıkarmak için minimal invaziv prosedür) yapıldıysa, 24 saat içinde evde olabilirsiniz. Komplike faktörler varsa – safra kesesinin şişmesi, enfeksiyon, tıkalı bir kanal veya diğer tıbbi durumların açık bir ameliyat olması gerekebilir. Böyle bir durumda, hastanede kalış süresi yaklaşık üç ila beş gün olabilir.

Vücudum Safra kesesi taşı yaptıktan sonra normal aktivitelerime ne zaman dönebilirim?

Tedavi gerektirmeyen bir safra kesesi taşı (sessiz taş) varsa, normal faaliyetlerinize hemen devam edebilirsiniz. Minimal invaziv bir prosedür yapıldıysa, aktivitelerinize tekrar başlamadan önce iyileşmek için kısa bir süreye ihtiyacınız olacaktır.

Minimal invaziv prosedürlerin iki büyük avantajı, çok daha hızlı iyileşme süresi ve daha az ağrıdır. Daha büyük, açık ameliyatlar geleneksel olarak hastanede daha fazla zaman ve evde daha uzun iyileşme anlamına gelir. İyileşmeniz için gerçekçi bir plan hakkında doktorunuzla konuşun.

Doktoruma ne zaman başvurmalıyım?

Karnınızda ağrı yaşıyorsanız, özellikle ağrı zamanla artarsa ​​ve ateş, bulantı veya kusma ile ilişkiliyse kolelitiazis açısından değerlendirilmek üzere doktorunuzu arayın. Karın ağrısının birçok nedeni vardır ve doktorunuz doğru teşhisi yapmak için semptomlarınızı dikkatlice değerlendirecektir. Belirtileriniz şiddetliyse, derhal değerlendirilmek üzere bir acil servise yönlendirilebilirsiniz.

 

Referanslar:

1. Baiu I, Hawn M. Gallstones and Biliary Colic. JAMA. 2018; 320(15): 1612. Accessed 10/15/2019.

2. US Department of Health and Human Services, National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Gallstones. Accessed 10/15/2019.

3. US Department of Health and Human Services, National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Endoscopic Retrograde Cholangiopancreatography (ERCP). Accessed 10/15/2019.

4. American Academy of Family Physicians. Gallstones. Accessed 10/15/2019.

5. Nemours, KidsHealth. A to Z: Cholelithiasis (Gallstones). Accessed 10/15/2019.

6. American Family Physician. Gallstones: What are they? How are they treated? Accessed 10/15/2019.

7. American Gastroenterological Association. Gallstones. Accessed 10/15/2019.

8. Merck Manual. Gallstones. Accessed 10/15/2019.

9. American Heart Association. Cooking to Lower Cholesterol. Accessed 10/15/2019

10. Quick, Clive R. G.; Reed, Joanna B.; Harper, Simon J. F.; Saeb-Parsy, Kourosh; Deakin, Philip J. (2013). Essential Surgery E-Book: Problems, Diagnosis and Management: With STUDENT CONSULT Online Access. Elsevier Health Sciences. p. 281. ISBN 9780702054839.

11. “Gallstones”. NIDDK. November 2013. Archived from the original on 28 July 2016. Retrieved 27 July 2016.

12. Lee, JY; Keane, MG; Pereira, S (June 2015). “Diagnosis and treatment of gallstone disease”. The Practitioner. 259 (1783): 15–9, 2. PMID 26455113.

13. Ansaloni, L (2016). “2016 WSES guidelines on acute calculous cholecystitis”. World Journal of Emergency Surgery : WJES. 11: 25. doi:10.1186/s13017-016-0082-5. PMC 4908702. PMID 27307785.

14. Internal Clinical Guidelines Team (October 2014). “Gallstone Disease: Diagnosis and Management of Cholelithiasis, Cholecystitis and Choledocholithiasis. Clinical Guideline 188”: 101. PMID 25473723.

15. “Treatment for Gallstones”. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. November 2017.

16. Global Burden of Disease Study 2013, Collaborators (22 August 2015). “Global, regional, and national incidence, prevalence, and years lived with disability for 301 acute and chronic diseases and injuries in 188 countries, 1990-2013: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2013”. Lancet. 386 (9995): 743–800. doi:10.1016/s0140-6736(15)60692-4. PMC 4561509. PMID 26063472.

17. GBD 2013 Mortality and Causes of Death, Collaborators (10 January 2015). “Global, regional, and national age-sex specific all-cause and cause-specific mortality for 240 causes of death, 1990-2013: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2013”. Lancet. 385 (9963): 117–71. doi:10.1016/s0140-6736(14)61682-2. PMC 4340604. PMID 25530442.

18. Safra reflüsü belirtileri ve nedenleri

19. Safra kesesi taşı nedir (kolelitiazis)

 

Safra kesesi taşı nedir (kolelitiazis)
Safra kesesi taşı nedir (kolelitiazis)
Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.

Articles: 218