Rektosel nedir, nasıl tedavi edilir?

Sayfayı paylaş!

Rektosel nedir?

Rektosel, rektumu vajinadan ayıran doku duvarının zayıflayarak vajina duvarının hareket etmesine izin verdiği bir durumdur. Genellikle rektumun ön duvarı vajinanın arka tarafına doğru çıkıntı yapar. Sarkmanın boyutu genellikle semptomatik olup olmadığını gösterir. Sarkma küçükse asemptomatik olabilirler (semptom yok). Bununla birlikte, daha büyük sarkmalar, vajinal açıklıktan gözle görülür bir şişkinlik oluşturabilir. Ağır vakalarda rektosel onarımı için ameliyat öneririz.

Rektosel belirtileri nelerdir?

Bu vajinaya fıtıklaşmış rektumu gösterir.

Küçük bir posterior prolapsus hiçbir belirti veya semptoma neden olmayabilir.

Aksi takdirde, şunları fark edebilirsiniz:

. Vajinanızda vajina açıklığından çıkıntı yapabilen veya çıkmayabilen yumuşak bir doku çıkıntısı
. Bağırsak hareketi sırasında dışkıyı dışarı itmeye yardımcı olmak için parmaklarınızı vajinanızdaki çıkıntıya bastırma ihtiyacıyla birlikte bağırsak hareketinde zorluk (“splintleme”)
. Rektal basınç veya dolgunluk hissi
. Bağırsak hareketinden sonra rektumun tamamen boşalmadığı hissi
. Vajinal dokunuzun tonunda utanma veya gevşeklik hissetme gibi cinsel kaygılar
. Posterior prolapsusu olan birçok kadın, mesane, uterus veya ince bağırsak gibi diğer pelvik organlarda da prolapsus yaşar.

Posterior prolapsus küçük olduğunda, tıbbi bakıma ihtiyacınız yoktur. Çocuk sahibi olmayan kadınlarda bile arka prolapsus yaygındır. Aslında, posterior prolapsusunuz olduğunu bile bilmiyor olabilirsiniz. Yukarıda listelenenler gibi olağandışı semptomlar yaşarsanız, doktorunuzla bir ziyaret planlamak iyi bir fikirdir.

Rektosel neden olur?

Rektosel oluşumuna katkıda bulunan çeşitli faktörler vardır.

. Hamilelik ve doğum
. Kronik kabızlık veya bağırsak hareketleriyle ıkınma
. Kronik öksürük veya bronşit
. Tekrarlanan ağır kaldırma
. Fazla kilolu veya obez olmak

Vajinal doğum, özellikle çoklu doğumlar ve yaşlanma, birincil risk faktörleridir. Uzun süreli doğum ve büyük çocuklar pelvik taban kaslarını gerebilir ve zayıflatabilir ve bu da vajina desteğinin zayıflamasına neden olur. Bu, tüm kadınlarda olmaz, ancak doğum sürecinden tamamen kurtulamayan birçok kadında olur. Menopozda, bir kadının vücudunda pelvik bölge kas tonusunu etkileyebilecek bir dizi değişiklik vardır.

Genel olarak yaşlanma, pelvik bölge de dahil olmak üzere vücuttaki kasları zayıflatır. Astım, sigara ve solunum yolu hastalıkları ile ilişkili obezite ve kronik öksürük gibi diğer faktörler de bu kasların zayıflamasıyla ilişkilidir. Kronik kabızlık ve atıkları dışarı atmak için aşağı inmek pelvik kasları zayıflatabilir.

Semptomsuz kadınlara genellikle rutin jinekolojik muayeneler sırasında problem teşhisi konur. Semptomatik kadınlara da genellikle jinekologları tarafından teşhis konulur. Jinekolojide uzmanlaşmış doktorlar, tipik olarak kapsamlı bir tıbbi öykü ve fizik muayene ile teşhis edebilirler. Laboratuvar testleri veya görüntüleme çalışmalarına nadiren ihtiyaç duyarız.

Bu fizik muayeneler, bir mesane fonksiyon testi ve bir pelvik taban kuvvet testi içerir.

Pelvik taban gücü testi:

Pelvik muayene sırasında doktor, pelvik tabanın, sfinkter kaslarının ve vajinal duvarları, uterusu, rektumu, üretrayı ve mesaneyi destekleyen kas ve bağların gücünü test eder. Bu testteki düzensizlikler, vajinal prolapsusu teşhis etmeye ve kegel egzersizlerinin hastaya faydalı olup olmayacağını belirlemeye yardımcı olabilir.

Mesane fonksiyon testi:

Aksi takdirde ürodinami olarak da bilinen mesane fonksiyon testleri, mesanenin idrarı depolama ve ortadan kaldırma yeteneğini belirler.

Bunu iki şekilde ölçeriz. Üroflowmetri, idrar akışının hacmini ve kuvvetini ölçer. Sistometrogram, mesanenin kateter yoluyla su ile doldurulması işlemidir. Hasta idrara çıkma aciliyetini belirttiğinde hacim ölçümlerini not ederiz.

Rektoseli nasıl tedavi ediyoruz?

Koruyucu önlemler başarısız olursa, doktorunuz vajinal prolapsusu düzeltmeye yardımcı olmak için ameliyat önerir. Cerrahi uzmanınızla görüştüğünüzde yaşınızı ve genel sağlığınızı, gelecekteki gebelik isteğinizi, vajinal fonksiyonu koruma isteğinizi, sarkmanın derecesini ve hangi cerrahi işlemin uygulanacağına dair kararları etkileyen anatomik koşulları tartışabilirsiniz. Örneğin, önemli bir prolapsus mevcut olduğunda bir histerektomi (rahmin alınması) gerekebilir.

Duruma bağlı olarak iki temel yaklaşım vardır. Pek çok ameliyat iz bırakmayan bir yaklaşım olan vajina yoluyla yapılırken, laparoskopi sarkma onarımında giderek daha çok aranan bir yöntem haline geliyor. Bu cerrahi prosedürleri, birkaç santimetreden daha kısa kesilerden sokulan dar tüpler aracılığıyla gerçekleştiririz. Bu prosedürlerin yara izini, kan kaybını ve hastanede kalış sürelerini azalttığı ve iyileşme sürelerini hızlandırdığı gösterilmiştir.

Ön kolporafi denilen cerrahi işlem vajinanın ön duvarlarını sıkılaştırırken, arka kolporafi arka duvarları sıkılaştırır. Laparoskopik prosedürleri, stres inkontinansını gidermek, vajinanın üst kısmındaki fıtıkları onarmak ve histerektomi ile zayıflamış vajinaya destek oluşturmak için kullanırız. Destekleyici dokuların zayıfladığı durumlarda, onarımı desteklemek için ek doğal doku veya yapay malzemeler (ağ) yerleştirilebiliriz.

Hastanede yatış kısadır, genellikle bir gün, bazen iki ve nadiren dörtten fazladır. Hastalar enfeksiyonu önlemek için ağrı kesici ve antibiyotik reçeteleriyle taburcu ederiz.

Rektosel önlenebilir mi?

Çoğu durumda vajinal prolapsus önlenemez.

Bununla birlikte, risk faktörlerini sorun haline gelmeden önce ele alırsanız, vajinal sağlığınıza yardımcı olabiliriz.

. Kegel egzersizlerini düzenli olarak yapın. Bu egzersizler pelvik taban kaslarınızı güçlendirir – özellikle bebeğiniz olduktan sonra yapın.
. Kabızlığı tedavi edin ve önleyin. Bol sıvı tüketin ve meyve, sebze, fasulye ve tam tahıllı tahıllar gibi yüksek lifli yiyecekler yiyin.
. Ağır kaldırmaktan kaçının ve doğru şekilde kaldırın. Kaldırırken beliniz veya sırtınız yerine bacaklarınızı kullanın.
. Öksürüğü kontrol edin. Kronik öksürük veya bronşit tedavisi alın ve sigara içmeyin.
. Kilo alımından kaçının. İdeal kilonuzu belirlemek için doktorunuzla konuşun ve ihtiyacınız varsa kilo verme stratejileri hakkında tavsiye alın.

 

"<yoastmark

Op. Dr. Ali GÜRTUNA
Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.

Articles: 218