Mayo Clinic diyeti ile evde hızlı kilo verme

Sayfayı paylaş!

Mayo Clinic Diyeti, bir ömür boyu sağlıklı bir kilonuzu korumanıza yardımcı olabilecek kilo vermeye bir yaşam tarzı yaklaşımıdır. Mayo Clinic’te kilo kaybı uzmanı ekibi tarafından oluşturulan uzun vadeli bir kilo yönetimi programıdır. Sağlıklı yeni alışkanlıklar edinerek ve sağlıksız yaşlıları kırarak yaşam tarzınızı yeniden şekillendirmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Amaç, hayatınızın geri kalanında tutabileceğiniz sağlıklı bir kiloya neden olacak basit ve zevkli değişiklikler yapmaktır.

Mayo Clinic Diyetinin Amacı:

Mayo Clinic Diyetinin amacı, aşırı kilo vermenize yardımcı olmak ve ömür boyu sürdürebileceğiniz bir yemek yeme yöntemi bulmaktır. Günlük rutininizi değiştirerek, daha fazla meyve ve sebze yemek, televizyon izlerken yemek yememek ve vücudunuzu günde 30 dakika hareket ettirmek gibi ağırlığınızda fark yaratabilecek alışkanlıklar ekleyerek ve bunları kırarak odaklanır.

Mayo Clinic Diyetinde ayrıca kilo verme iç motivasyonunu bulma, ulaşılabilir hedefleri belirleme ve aksiliklerle başa çıkma gibi davranış değişikliği bileşenlerini de vurgulanmaktadır.

Mayo Clinic Diyetini neden takip etmelisiniz?

Mayo Clinic Diyeti’ni izlemeyi tercih edebilirsiniz çünkü:

a. Tıp uzmanları tarafından geliştirilen bir diyet programıdır.
b. Sınırsız sebze ve meyveler de dahil olmak üzere diyette bulunan yiyecek türlerinin ve miktarlarının tadını çıkarın.
c. Sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıklarını nasıl bırakacağınızı ve sağlıklı olanları nasıl kazanacağınızı öğrenebilirsiniz.
d. Daha aktif hale gelerek ve önerilen yiyecekleri yiyerek sağlığınızı iyileştirmek ve sağlık risklerinizi azaltabilirsiniz.
d. Kalori veya gram yağ sayımı konusunda kesin olmak veya tüm yiyecek gruplarını elemek istemeyebilirsiniz.
e. Yaşam boyu sürdürebileceğiniz bir diyet ve hızlı bir düzeltme isteyebilirsiniz.

Zayıflama diyetlerine başlamadan önce, özellikle de sağlık sorununuz varsa, doktorunuza veya sağlık uzmanınıza danışın.

Diyet ile Evde Hızlı Kilo Verme Detayları:

Mayo Clinic Diyeti, Mayo Clinic’in araştırma ve klinik deneyimlerine dayanarak geliştirdiği resmi diyettir. Mükemmel tadı ve artan fiziksel aktiviteye sahip sağlıklı besinler yemeye odaklanır. Ağırlığı iyilikten uzak tutmanın en iyi yolunun yaşam tarzınızı değiştirmek ve yeni sağlık alışkanlıklarını benimsemek olduğunu vurgulamaktadır. Bu diyet, kişisel gereksinimlerinize ve sağlık geçmişinize göre uyarlanabilir – tek bedene uygun bir yaklaşım değildir.

Mayo Clinic Diyeti’nin iki ana bölümü vardır:

Kaybet!

Bu iki haftalık aşama, kilo kaybınızı artırmak için tasarlanmıştır, böylece güvenli ve sağlıklı bir şekilde 6 ila 10 pound’a (2,7 ila 4,5 kilogram) kadar kaybedebilirsiniz. Bu aşamada, ağırlıkla ilişkili yaşam tarzı alışkanlıklarına odaklanırsınız. Beş sağlıklı alışkanlık eklemeyi, beş sağlıksız alışkanlığı kırmayı ve beş sağlıklı sağlık alışkanlığını daha benimsemeyi öğreniyorsunuz. Bu aşama bazı hızlı sonuçlar görmenize yardımcı olabilir – psikolojik bir destek – ve diyetin bir sonraki aşamasına taşıyacağınız önemli alışkanlıkları uygulamaya başlayabilirsiniz.

Yaşa!

Bu aşama diyet ve sağlık için yaşam boyu bir yaklaşımdır. Bu aşamada, yemek seçenekleri, porsiyon büyüklükleri, menü planlama, fiziksel aktivite, egzersiz ve sağlıklı alışkanlıklara bağlılık hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Hedef kilonuza ulaşana kadar haftada 1 ila 2 kilo (0,5 ila 1 kilogram) sabit kilo kaybı görmeye devam edebilirsiniz. Bu aşama aynı zamanda hedef ağırlığınızı kalıcı olarak korumanıza yardımcı olabilir.

Mayo Clinic Sağlıklı Kilo Piramidini Takip Edin!

Mayo Clinic Diyeti, kalori veya yağ gramajı konusunda kesin olmanızı gerektirmez. Bunun yerine, Mayo Clinic Sağlıklı Kilo Piramidi, akıllı yemek seçimlerinde rehberlik eder.

Ana mesaj basit: Yemeğinizin çoğunu piramidin altındaki gruplardan yiyin ve tepeden daha az – ve daha fazla hareket ettirin.

Sağlıklı yiyecekler ve porsiyonlar tüketin:

Mayo Clinic Sağlıklı Kilo Piramidinin tabanı, özellikle meyve ve sebzeler olmak üzere çok miktarda gıdada daha az kalori içeren cömert miktarda sağlıklı gıdalara odaklanır.

Bu ilke, düşük enerjili yoğun yiyecekleri yemeyi içerir ve daha az kaloriyle dolu hissederek kilo vermenize yardımcı olabilir. Diğer gıda gruplarının her birinde makul miktarlarda yapılan sağlıklı seçimler, tam taneli karbonhidratlar, baklagiller, balık ve az yağlı süt ürünleri gibi yağsız protein kaynakları ve kalp sağlığına sahip doymamış yağlar da dahil olmak üzere, piramidin geri kalan kısmını oluşturur.

Mayo Clinic Diet size porsiyon boyutlarını tahmin etmeyi ve yemek planlamayı öğretiyor. Diyet, herhangi bir yiyeceği atmanızı gerektirmez.

Fiziksel aktivitenizi arttırın!

Mayo Clinic Diyeti, gün boyu daha fazla fiziksel aktivite ve egzersiz yapmanın yanı sıra, sizin için işe yarayan bir plan bulmak için pratik ve gerçekçi fikirler sunar. Diyet, her gün en az 30 dakika egzersiz yapılmasını ve daha fazla sağlık yararları ve kilo kaybı için daha fazla egzersiz yapmanızı önerir. Diyet aynı zamanda asansör yerine merdivenleri çekmek gibi gün boyunca daha fazla hareket etmeyi de vurgular.

Etkin değilseniz veya tıbbi bir sorununuz varsa, yeni bir fiziksel aktivite programına başlamadan önce doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla konuşun. Çoğu insan beş veya 10 dakikalık etkinlik seanslarıyla başlayabilir ve zamanı kademeli olarak artırabilir.

Mayo Clinic Diyeti için tipik menü:

Mayo Clinic Diet birkaç kalori seviyesi sağlar.

1.200 kalorili günlük seviyedeki tipik bir günlük yemek planına bir bakalım:

Kahvaltı:

1 su bardağı süt ve 2 yemek kaşığı kuru üzüm, 1/4 su bardağı mango, kalorisiz içecek

Öğle yemeği:

Quinoa ve tatlı patates kekleri, yağsız soslu salata, kalorisiz içecek

Akşam Yemeği:

1 pide pizza, 3/4 su bardağı karışık meyve, kalorisiz içecek

Snack:

1 su bardağı dilimlenmiş biber ve 2 yemek kaşığı humus

Tatlılarınızı yiyebilirsiniz – onları günde 75 kaloriyle sınırladığınız sürece. Pratiklik için, bir hafta boyunca tatlı kalorilerinizi düşünün. Pazartesi günü az yağlı donmuş yoğurt veya bitter çikolata alın ve daha sonra birkaç gün daha şeker alın.

Diyet Sonuçları:

Kilo kaybı:

Mayo Clinic Diyeti, ilk iki haftalık aşamada 6 ila 10 pound (2,7 ila 4,5 kilogram) kaybetmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bundan sonra, ikinci aşamaya geçersiniz, burada hedef kilonuza ulaşana kadar haftada 1-2 kilo (0.5 ila 1 kilo) kaybedersiniz. Öğrendiğiniz yaşam boyu alışkanlıklarına devam ederek, hayatınızın geri kalanında hedef ağırlığınızı koruyabilirsiniz.

Çoğu insan, en azından kısa vadede kalorileri kısıtlayan hemen hemen her diyet programında kilo verebilir. Mayo Clinic Diyeti’nin amacı, daha akıllı yiyecek seçimleri yaparak, aksaklıkları nasıl yöneteceğinizi ve yaşam tarzınızı nasıl değiştireceğinizi öğrenerek, kalıcı olarak kilo vermenize yardımcı olmaktır.

Diğer sağlık yararları:

Genel olarak, sağlıklı, besleyici bir diyet uygulayarak kilo vermek – Mayo Clinic Diet gibi – diyabet, kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve uyku apnesi gibi kilo ile ilişkili sağlık sorunları riskinizi azaltabilir. Bu koşullardan herhangi birine zaten sahipseniz, izlediğiniz diyet planından bağımsız olarak, kilo verirseniz, önemli ölçüde geliştirilebilirler.

Ek olarak, Mayo Clinic Diyetinde önerilen çok sayıda sebze, meyve, kepekli tahıllar, fındık, baklagiller, balık ve sağlıklı yağlar dahil olmak üzere önerilen sağlıklı alışkanlıklar ve yiyecek türleri, bazı sağlık koşulları riskinizi daha da azaltabilir. Mayo Clinic Diyetinin olumlu, pratik, sürdürülebilir ve eğlenceli olması anlamına gelir, böylece uzun vadede daha mutlu ve sağlıklı bir yaşamın tadını çıkarabilirsiniz.

Diyetin Riskleri:

Mayo Clinic Diyeti, çoğu yetişkin için genellikle güvenlidir. Sınırsız miktarda sebze ve meyveyi teşvik eder. Çoğu insan için, çok sayıda meyve ve sebze yemek iyi bir şeydir – bu yiyecekler vücudunuza önemli besin maddeleri ve lif sağlar. Bununla birlikte, diyetinizde lif kullanmaya alışkın değilseniz, vücudunuz bu yeni yeme biçimine uyum sağladığı için sindirimde bağırsak gazı gibi küçük, geçici değişiklikler yaşayabilirsiniz.

Ayrıca meyvelerdeki doğal şeker karbonhidrat alımınızı etkiler – özellikle de çok miktarda meyve yerseniz. Bu geçici olarak kan şekerinizi veya bazı kan yağlarınızı artırabilir. Bununla birlikte, kilo kaybettiğinizde bu etki azalır.

Diyabetiniz veya başka sağlık durumlarınız veya endişeleriniz varsa, Mayo Clinic Diyetini durumunuza göre ayarlamak için doktorunuzla birlikte çalışın. Örneğin, diyabetli insanlar mümkünse meyvelerden daha fazla sebze hedeflemelidir. Sadece meyvelerde atıştırmak yerine sebzelerde atıştırmak iyi bir fikirdir.

 

Referanslar:

İdeal kilo hesaplama programı VKİ BMI Hesabı

How to diet

 

Mayo Clinic diyeti ile evde hızlı kilo verme
Mayo Clinic diyeti ile evde hızlı kilo verme
Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA
Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.
Articles: 208