Grip Belirtileri ve Tedavisi, Grip Aşısı

Grip Aşısı Hakkında:

Neden grip aşısı olmalısınız?

Mevsimsel gribe karşı yıllık aşılama; hastalığın, gribin şiddetinin ve grip kaynaklı ciddi komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabilir. Aşı yapılan insanlar hastalık nedeniyle daha az işten uzak kalırlar. Ayrıca, aşı başkalarının sizden grip kapmalarını önlemeye yardımcı olur.

Grip aşısı ne kadar etkilidir?

Aşı; H1N1’e karşı koruma sağlayarak bireylerin ağır hastalanmalarına engel olur. Aşı ve dolaşımdaki virüsler arasında iyi bir eşleşme olduğunda, grip aşısı sağlıklı çocuklarda ve yetişkinlerde hastalığın önlenmesinde en az % 70 etkilidir.

Grip aşısı yapılmışsa, grip belirtilerinin şiddetini azaltabilir. Grip aşısı sadece influenza virüsünü etkiler ve soğuk algınlığı üzerinde etkisi yoktur.

Aşılama için en uygun zaman mümkün olan en kısa sürededir çünkü koruma aşılamadan yaklaşık 2 hafta sonra gelişir. Grip tipik olarak mevsimseldir, Michigan’da Aralık ile Mart arasında belirir. Grip suşları yıldan yıla değişiklik gösterdiğinden kış mevsiminden önce her yıl bir grip aşısı gerekir.

Kimler aşı olmalı? Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, 6 aylık ve daha büyük olan herkesin gribine karşı aşı olmasını önerir. Grip komplikasyonu riski yüksek olanlar veya grip komplikasyonları geliştirme riski yüksek olan kişilerle birlikte yaşayan veya bakımını yapanlar kesinlikle aşılanmalıdır. Öneriler için Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine bakın .

Kimler aşı olmamalı?

Yumurtalara veya diğer aşı bileşenlerine hayatı tehdit eden alerjisi olan kişiler
Önceki aşılara hayati tehlike oluşturan insanlar
Grip aşısından Guillain-Barre sendromu olan insanlar
Yan etkileri: Küçük yan etkiler arasında enjeksiyon yerinde ağrı, kızarıklık ve şişlik; hafif ateş, hafif baş ağrısı / kas ağrısı, bulantı.

1976 domuz gribi aşısı, Guillain-Barre sendromu riskinin artmasıyla ilişkilendirildi. Daha sonraki grip aşılarının nedensel ilişkileri kanıtlanmadı. Risk varsa, milyonlarca aşı başına bir ila iki vakadan daha az olurdu, bu da grip komplikasyon riskinden çok daha düşüktür.

Grip hakkında:

Grip nedir?

Grip (grip için kısa) burun, boğaz, bronş tüpleri ve akciğerlerin viral bir enfeksiyonudur. Çok soğuk bir göğüs gibidir ama genellikle daha ağırdır. İki ana virüs tipi vardır: A ve B Her tip, her yıl değişme eğiliminde olan birçok farklı suşları içerir.

İletim:

Grip oldukça bulaşıcıdır ve öksürme ve hapşırma sırasında enfekte bir kişinin burun ve boğazındaki damlacıklarla temas yoluyla kolayca bulaşır. Grip, semptomların ortaya çıkmasından bir gün önce ve hastalanmanızdan beş gün sonra geçebilir.

Semptomlar:

Semptomların hızlı başlangıcı
Ateş (100.4 ° veya 38 ° C’den yüksek)
Baş ağrısı ve / veya vücut ağrıları
Yorgunluk (aşırı olabilir)
Öksürük
Boğaz ağrısı
Burun akıntısı veya havasız burun
İshal ve kusma (çocuklar arasında yetişkinlerden daha sık görülür)
Akut semptomlar genellikle 3-5 gün sürer, ancak öksürük üç haftaya kadar oyalanabilir.

Komplikasyonlar genç, aksi takdirde sağlıklı yetişkinlerde nadirdir, ancak yaşlılar ve altta yatan sağlık sorunları olan kişiler, zatürree gibi komplikasyonlar için yüksek risk altındadır.

Grip nasıl tedavi edilmeli:

Tedavi genellikle istirahat, sıvı içme ve reçetesiz ilaç kullanımından oluşur.

Ateş ve ağrı için, yetişkinler için her 4 saatte bir iki adet 325 mg tablet Tylenol (asetaminofen) alın. (19 yaşından küçükler, Reye sendromu ile olan ilişkilerinden dolayı aspirin almamalıdırlar.)

Başkalarını korumak için, artık ateşiniz veya ateşiniz varsa (100 ° F veya 38 ° C’nin üzerinde bir sıcaklık, soğuk algınlığı, çok sıcak hissediyorum, kızarık bir görünüm). veya terliyorlar). Bu, ateş düşürücü ilaçlar (ibuprofen veya asetaminofen içeren ilaçlar) kullanılmadan belirlenmelidir. Kendinden izolasyon, mikropların diğerlerine yayılmasını azaltmaya yardımcı olacaktır. Sizi kontrol etmesi ve gerekirse yiyecek ve malzeme getirmesi için bir Residence Hall Danışmanı, aile üyesi, oda arkadaşı veya arkadaşınızı isteyin.

Öksürük rahatlaması için Robitussin DM.

Birden fazla semptom için NyQuil veya DayQuil’i kullanın. Jenerik ilaçlar mevcuttur. Paket talimatlarını takip edin.

Antibiyotikler gribine karşı etkisizdir, çünkü viral (bakteriyel değil) bir enfeksiyondur. Bununla birlikte, antibiyotikler, zatürree veya orta kulak enfeksiyonu gibi grip komplikasyonlarını tedavi etmek için kullanılabilir.

Antiviral ilaçlar (örn. Tamiflu) reçeteyle yüksek riskli hastalara yöneliktir ve semptomların başlamasından sonraki 48 saat içinde alındığında hastalık şiddetini ve süresini azaltabilir. Antiviral tedaviyi düşünmek için, semptomlar başladıktan sonra mümkün olan en kısa sürede Hemşire Telefon ile Telefon Önerileri’ni arayın .

Hastaysanız ve birkaç gün boyunca dersleri ve / veya çalışmaları kaçırmanız gerekiyorsa, eğitmenleriniz ve / veya işvereninizle iletişime geçtiğinizden ve akademik danışmanınıza bildirdiğinizden emin olun. Bu mümkün değilse, öğrenciler yardım için Öğrenci Dekanlığı ile iletişime geçebilir (telefon 734-764-7420; e-posta deanofstudents@umich.edu ).

Bu komplikasyonları yaşarsanız tıbbi yardım çağırınız:

Kulak ağrısı
Şiddetli ve inatçı olan veya kanlı balgam üreten öksürük
10 günden uzun süren boğaz ağrısı
Nefes alma zorluğu veya nefes darlığı
Yetişkinlerde , acil tıbbi yardım gerektiren acil uyarı işaretleri şunlardır:

Nefes alma zorluğu veya nefes darlığı
Göğüs veya karın bölgesinde ağrı veya basınç
Ani baş dönmesi
karışıklık
Şiddetli veya kalıcı kusma
Çocuklarda acil tıbbi yardım gerektiren acil uyarı işaretleri şunlardır:

Hızlı solunum veya solunum zorluğu
Mavimsi ten rengi
Yeterince sıvı içmiyor
Uyanma ya da etkileşim kurmama
Çocuğun tutulmak istemediği kadar sinirli olmak
Grip benzeri semptomlar düzelir ancak daha sonra ateş ve kötü öksürük ile birlikte döner
Döküntü ile ateş

Geçmişte grip enfeksiyonu bir kişiyi bağışıklık yapar mı?

Genellikle hayır. Nezle olan virüsler sıklıkla değişir, bu nedenle önceki yıllarda enfekte olmuş veya nezle olmuş olan insanlara yeni bir tür bulaşmış olabilir. Bundan dolayı, grip aşısı tarafından üretilen herhangi bir bağışıklık aşılamadan sonraki yıl azalacağı için, korunmak için insanlar her yıl aşılanmalıdır.

Grip Belirtileri ve Tedavisi, Grip Aşısı

Sosyal Medyada Paylas
WhatsApp   Facebook   Twitter   Tumblr
LinkedIn   Flipboard   Pinterest   Reddit