Grip Aşısı, Grip Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi nasıldır?

Grip Aşısı Hakkında:

Neden grip aşısı olmalısınız?

Mevsimsel gribe karşı yıllık aşılama; hastalığın, gribin şiddetinin ve grip kaynaklı ciddi komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabilir. Aşı yapılan insanlar, hastalık nedeniyle daha az işten uzak kalırlar. Ayrıca, aşı başkalarının sizden grip kapmalarını önlemeye yardımcı olur.

Grip aşısı ne kadar etkilidir?

Aşı; H1N1’e karşı koruma sağlayarak bireylerin ağır hastalanmalarına engel olur. Aşı ve dolaşımdaki virüsler arasında iyi bir eşleşme olduğunda, grip aşısı sağlıklı çocuklarda ve yetişkinlerde hastalığın önlenmesinde en az % 70 etkilidir.

Grip aşısı yapılmışsa, grip belirtilerinin şiddetini azaltabilir. Grip aşısı sadece influenza virüsünü etkiler ve soğuk algınlığı üzerinde etkisi yoktur.

Aşılama için en uygun zaman mümkün olan en kısa sürededir çünkü koruma, aşılamadan yaklaşık 2 hafta sonra gelişir. Grip tipik olarak mevsimseldir. Grip suşları yıldan yıla değişiklik gösterdiğinden kış mevsiminden önce her yıl bir grip aşısı gerekir.

Kimler grip aşısı olmalı?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, 6 aylık ve daha büyük olan herkesin gribine karşı aşı olmasını önerir. Grip komplikasyonu riski yüksek olanlar veya grip komplikasyonları geliştirme riski yüksek olan kişilerle birlikte yaşayan veya bakımını yapanlar kesinlikle aşılanmalıdır.

Kimler aşı olmamalı?

a. Yumurta veya diğer aşı bileşenlerine hayatı tehdit eden alerjisi olan kişiler.
b. Önceki aşılara hayatı tehdit eden alerji oluşturan insanlar.
c. Grip aşısından Guillain-Barre sendromu olan insanlar.

Yan etkileri:

Küçük yan etkiler arasında; enjeksiyon yerinde ağrı, kızarıklık ve şişlik, hafif ateş, hafif baş ağrısı / kas ağrısı, bulantı.

1976 domuz gribi aşısı, Guillain-Barre sendromu riskinin artmasıyla ilişkilendirildi. Daha sonraki grip aşılarının nedensel ilişkileri kanıtlanmadı. Risk varsa, milyonlarca aşı başına bir ila iki vakadan daha az olurdu, bu da grip komplikasyon riskinden çok daha düşüktür.

Grip hakkında:

Grip nedir?

Grip; burun, boğaz, bronş tüpleri ve akciğerlerin viral bir enfeksiyonudur. Göğüs bölgesini tutan soğuk algınlığı gibidir ama genellikle daha ağırdır.

İki ana virüs tipi vardır: A ve B. Her tip, her yıl değişme eğiliminde olan birçok farklı suşları içerir.

Bulaşıcılık:

Grip oldukça bulaşıcıdır ve öksürme ve hapşırma sırasında enfekte bir kişinin burun ve boğazındaki damlacıklarla temas yoluyla kolayca bulaşır. Grip, semptomların ortaya çıkmasından bir gün önce ve hastalanmanızdan beş gün sonra bulaşabilir.

Semptomlar:

a. Semptomların hızlı başlangıcı
b. Ateş (100.4 ° veya 38 ° C’den yüksek)
c. Baş ağrısı ve / veya vücut ağrıları
d. Yorgunluk (aşırı olabilir)
e. Öksürük
f. Boğaz ağrısı
g. Burun akıntısı
h. İshal ve kusma (çocuklar arasında yetişkinlerden daha sık görülür)

Akut semptomlar; genellikle 3-5 gün sürer, ancak öksürük üç haftaya kadar oyalanabilir.

Komplikasyonlar; yaşlılar ve altta yatan sağlık sorunları olan kişiler, zatürre gibi komplikasyonlar için yüksek risk altındadır.

Grip nasıl tedavi edilmeli?

Tedavi genellikle istirahat, sıvı içme ve ilaç kullanımından oluşur.

Ateş ve ağrı için; yetişkinler her 4 saatte bir iki adet asetaminofen alabilir. (19 yaşından küçükler, Reye sendromu ile olan ilişkilerinden dolayı aspirin almamalıdırlar.)

Ateş varsa (100 ° F veya 38 ° C’nin üzerinde bir sıcaklık, soğuk algınlığı, kızarık bir görünüm) veya terleme; ateş düşürücü ilaçlar (ibuprofen veya asetaminofen içeren ilaçlar) kullanılabilir. İzolasyon, mikropların diğerlerine yayılmasını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Antibiyotikler gribe karşı etkisizdir, çünkü viral (bakteriyel değil) bir enfeksiyondur. Bununla birlikte, antibiyotikler, zatürre veya orta kulak enfeksiyonu gibi grip komplikasyonlarını tedavi etmek için kullanılabilir.

Antiviral ilaçlar (örn. Tamiflu) reçeteyle yüksek riskli hastalara yöneliktir ve semptomların başlamasından sonraki 48 saat içinde alındığında hastalık şiddetini ve süresini azaltabilir. Antiviral tedaviyi düşünmek için, semptomlar başladıktan sonra mümkün olan en kısa sürede sağlık hizmeti alın.

Bu komplikasyonları yaşarsanız tıbbi yardım alınız:

a. Kulak ağrısı
b. Şiddetli ve inatçı olan veya kanlı balgam üreten öksürük
c. 10 günden uzun süren boğaz ağrısı
d. Nefes alma zorluğu veya nefes darlığı

Yetişkinlerde , acil tıbbi yardım gerektiren acil uyarı işaretleri şunlardır:

a. Nefes alma zorluğu veya nefes darlığı
b. Göğüs veya karın bölgesinde ağrı veya basınç
c. Ani baş dönmesi
d. Konfüzyon
e. Şiddetli veya kalıcı kusma

Çocuklarda acil tıbbi yardım gerektiren acil uyarı işaretleri şunlardır:

a. Hızlı solunum veya solunum zorluğu
b. Mavimsi ten rengi
c. Yeterince sıvı içmiyor
d. Uyanamama ya da etkileşim kurmama
e. Çocuğun sinirli olması
f. Grip benzeri semptomlar düzelir ancak daha sonra ateş ve kötü öksürük ile birlikte dönerse
g. Döküntü ile ateş

Geçmişteki bir grip enfeksiyonu kişiyi bağışık yapar mı, grip aşısı olması gerekir mi?

Genellikle hayır. Grip yapan virüsler sıklıkla değişir, bu nedenle önceki yıllarda enfekte olmuş veya grip olmuş olan insanlara yeni bir tür bulaşmış olabilir. Bundan dolayı, grip aşısı tarafından üretilen herhangi bir bağışıklık aşılamadan sonraki yıl azalacağı için, korunmak için insanlar her yıl aşılanmalıdır.

Grip Belirtileri ve Tedavisi, Grip Aşısı

Share:

Author: Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Gürtuna tarafından hazırlanan aligurtuna.com sağlık sitesinde; çocuk cerrahisi ve hastalıkları konularında güncel sağlık bilgi ve haberlerini takip edin.