Bradikardi (Kalbin Yavaş Atması)

Bradikardi kalbin yavaş atmasıdır. Dinlenme halindeki yetişkinlerin kalpleri genellikle dakikada 60 ila 100 kez atar. Bradikardiniz varsa, kalbiniz dakikada 60 defadan daha az atar.

Kalp atış hızı çok yavaşsa ve kalp vücuda yeterince oksijen açısından zengin kan pompalayamıyorsa ciddi bir sorun olabilir. Böyle bir durumda başınız dönebilir, çok yorgun veya halsiz hissedebilir ve nefes darlığı çekebilirsiniz. Bazen bradikardi semptomlara veya komplikasyonlara neden olmaz.

Yavaş kalp atış hızı her zaman endişe verici değildir. Örneğin, dinlenme sırasında dakikada 40 ila 60 atış arasında bir kalp atış hızı, uyku sırasında ve bazı kişilerde, özellikle sağlıklı genç yetişkinlerde ve eğitimli sporcularda oldukça yaygındır.

Bradikardi şiddetliyse, kalbin uygun bir hızı korumasına yardımcı olmak için implante edilmiş bir kalp pili gerekebilir.

Bradikardi Belirtileri

Tipik kalp atışından daha yavaş bir kalp atışı, beynin ve diğer organların yeterli oksijen almasını engelleyebilir ve muhtemelen aşağıdaki belirti ve semptomlara neden olabilir:

 • Göğüs ağrısı
 • Karışıklık veya hafıza sorunları
 • Baş dönmesi veya baş dönmesi
 • Fiziksel aktivite sırasında kolayca yorulma
 • Tükenmişlik
 • Bayılma (senkop) veya bayılmaya yakın
 • Nefes darlığı

Ne zaman doktora görünmeli

Birçok şey bradikardi belirti ve semptomlarına neden olabilir. Hızlı, doğru teşhis ve uygun bakımın sağlanması önemlidir. Yavaş kalp atış hızı konusunda endişeleriniz varsa sağlık uzmanınıza başvurun.

Bayılırsanız, nefes almakta güçlük çekiyorsanız veya birkaç dakikadan uzun süren göğüs ağrınız varsa 112’yi veya acil sağlık hizmetlerini arayın.

Bradikardi Nedenleri

Şunlar neden olabilir:

 • Yaşlanmaya bağlı kalp dokusu hasarı
 • Kalp hastalığı veya kalp krizinden dolayı kalp dokularının hasar görmesi
 • Doğumda mevcut olan bir kalp rahatsızlığı (doğuştan kalp kusuru)
 • Kalp dokusunun iltihabı (miyokardit)
 • Kalp ameliyatının bir komplikasyonu
 • Yetersiz çalışan tiroid bezi (hipotiroidizm)
 • Kandaki potasyum veya kalsiyum gibi kimyasalların dengesizliği
 • Uyku sırasında nefes almada tekrarlanan duraklamalar (obstrüktif uyku apnesi)
 • Romatizmal ateş veya lupus gibi inflamatuar hastalıklar
 • Sedatifler, opioidler ve kalp ritmi bozukluklarını, yüksek tansiyonu ve bazı zihinsel sağlık bozukluklarını tedavi etmek için kullanılan ilaçlar da dahil olmak üzere bazı ilaçlar

Bradikardinin nedenlerini daha iyi anlamak için kalbin tipik olarak nasıl attığını bilmek faydalı olabilir.

Tipik bir kalbin dört odası vardır; iki üst odacık (atriyum) ve iki alt odacık (ventrikül). Kalbin sağ üst odasında (sağ atriyum) sinüs düğümü adı verilen bir grup hücre bulunur. Sinüs düğümü kalbin doğal kalp pilidir. Her kalp atışını başlatan sinyali üretir.

Bradikardi, bu sinyaller yavaşladığında veya bloke edildiğinde ortaya çıkar.

Sinüs düğümü sorunları

Bradikardi sıklıkla kalbin sinüs düğümü adı verilen bölgesinde başlar. Bazı kişilerde sinüs düğümü sorunları, kalp atışlarının yavaş ve hızlı değişmesine (bradikardi-taşikardi sendromu) neden olur.

Kalp bloğu (atriyoventriküler blok)

Bradikardi, kalbin elektrik sinyallerinin üst odacıklardan (atriyum) alt odacıklara (ventriküller) doğru şekilde hareket etmemesi durumunda da meydana gelebilir. Bu meydana gelirse, duruma kalp bloğu veya atriyoventriküler blok denir.

Kalp blokları üç ana gruba ayrılır.

 • Birinci derece kalp bloğu. En hafif formda, atriyumlardan gelen tüm elektrik sinyalleri ventriküllere ulaşır, ancak sinyal yavaşlar. Birinci derece kalp bloğu nadiren semptomlara neden olur ve elektrik sinyallerinde başka bir sorun yoksa genellikle tedaviye ihtiyaç duyulmaz.
 • İkinci derece kalp bloğu. Tüm elektrik sinyalleri ventriküllere ulaşmaz. Bazı atımlar düşerek daha yavaş ve bazen de düzensiz kalp ritmine neden olur.
 • Üçüncü derece (tam) kalp bloğu. Atriyumlardan gelen elektrik sinyallerinin hiçbiri ventriküllere ulaşmaz. Bu olduğunda, ventriküller genellikle kendi başlarına atarlar ancak çok yavaş bir hızda atarlar.

Risk faktörleri

Sıklıkla bir tür kalp hastalığından dolayı kalp dokusunun hasar görmesi ile ilişkilidir. Kalp sorunları riskini artıran herhangi bir şey bradikardi riskini artırabilir. Kalp hastalığı için risk faktörleri şunları içerir:

Sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri veya tıbbi tedavi, kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Kalbin Yavaş Atmasının Komplikasyonları

Olası komplikasyonlar şunları içerebilir:

Önleme

Bradikardiye bazı ilaçlar neden olabilir, özellikle de yüksek dozda alındıklarında, tüm ilaçları belirtildiği şekilde almak önemlidir. Bradikardi genellikle önlenebilir olmasa da, sağlık hizmeti sağlayıcıları kalp hastalığı gelişme riskini azaltmak için stratejiler önermektedir. Aşağıdaki kalp-sağlıklı adımları atın:

 • Düzenli egzersiz yapın. Sağlık uzmanınız, sizin için ne kadar ve ne tür egzersizin en iyi olduğu konusunda size önerilerde bulunabilir.
 • Sağlıklı diyetle beslen. Meyveler, sebzeler ve tam tahıllar açısından zengin, sağlıklı, az yağlı, az tuzlu, az şekerli bir diyet seçin.
 • Sağlıklı bir kiloyu koruyun. Aşırı kilolu olmak kalp hastalığına yakalanma riskini artırır.
 • Kan basıncını ve kolesterolü kontrol altında tutun. Yüksek tansiyonu, diyabeti ve yüksek kolesterolü yönetmek için yaşam tarzı değişiklikleri yapın ve ilaçları reçete edildiği şekilde alın.
 • Sigara içmeyin. Sigarayı bırakmak konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, yardımcı olacak stratejiler veya programlar hakkında sağlık uzmanınızla görüşün.
 • İçiyorsanız bunu ölçülü yapın. Alkol içmeyi tercih ederseniz, bunu ölçülü olarak yapın. Sağlıklı yetişkinler için bu, kadınlar için günde bir içki, erkekler için ise günde iki içki anlamına gelir. Alkol kullanımınızı kontrol edemiyorsanız, alkolü bırakmaya ve alkol bağımlılığıyla ilgili diğer davranışları yönetmeye yönelik bir program hakkında bir sağlık uzmanıyla görüşün.
 • Stres Yönetimi. Yoğun duygular kalp atış hızını etkileyebilir. Stresi azaltmanın bazı yolları düzenli egzersiz yapmak, bir destek grubuna katılmak ve yoga gibi rahatlama tekniklerini denemektir.
 • Planlanmış kontrollere gidin. Düzenli fizik muayene yaptırın ve belirti veya semptomları sağlık uzmanınıza bildirin.

Mevcut kalp hastalığını izleyin ve tedavi edin

Zaten kalp hastalığınız varsa bradikardi veya başka bir kalp ritmi bozukluğu geliştirme riskinizi azaltmak için atabileceğiniz adımlar vardır:

 • Planı takip edin. Tedavi planınızı anladığınızdan emin olun. Tüm ilaçları reçete edildiği gibi alın.
 • Değişiklikleri hemen bildirin. Belirtileriniz değişirse, kötüleşirse ya da yeni belirtiler gelişirse derhal sağlık uzmanınıza haber verin.

Bradikardi Tanısı

Teşhis için bir sağlık uzmanı genellikle fizik muayene yapacak ve kalbinizi bir stetoskopla dinleyecektir. Size semptomlarınız ve tıbbi geçmişiniz hakkında sorular sorabilir.

Sağlık uzmanınız, kalp atış hızınızı kontrol etmek ve bradikardiye neden olabilecek bir kalp sorununuz olup olmadığını görmek için testler önerebilir. Enfeksiyon, az aktif tiroid (hipotiroidizm) veya elektrolit dengesizliği gibi yavaş kalp atışlarına neden olabilecek diğer durumları kontrol etmek için kan testleri yapılabilir.

Testler

Bradikardiyi teşhis etmek için kullanılan ana test bir elektrokardiyogramdır (EKG veya EKG). EKG kalbin elektriksel aktivitesini ölçer. Yapışkan yamalar (elektrotlar) göğse, bazen de kollara ve bacaklara yerleştirilir. Teller elektrotları sonuçları görüntüleyen bir bilgisayara bağlar. EKG , kalbin çok yavaş mı, çok hızlı mı attığını veya hiç atmadığını gösterebilir.

Test sırasında yavaş kalp atışı meydana gelmedikçe EKG bradikardiyi tespit edemediğinden sağlık uzmanınız taşınabilir bir EKG cihazı önerebilir . Taşınabilir EKG cihazları şunları içerir:

 • Holter monitörü. Cebinde taşınan, kemere veya omuz askısına takılan bu cihaz, kalp aktivitesini 24 saat veya daha uzun süre boyunca sürekli olarak kaydediyor.
 • Olay kaydedici. Bu cihaz Holter monitörüne benzer, ancak yalnızca belirli zamanlarda, birkaç dakika boyunca kayıt yapar. Holter monitöründen daha uzun süre, genellikle 30 gün takılır. Belirtileri hissettiğinizde genellikle bir düğmeye basarsınız. Bazı cihazlar düzensiz kalp ritmi tespit ettiğinde otomatik olarak kayıt yapar.

Bradikardinin sizi nasıl etkilediğini anlamak için diğer testlerle birlikte EKG de yapılabilir. Bu testler şunları içerir:

 • Eğimli masa testi. Bu test, sağlık uzmanınızın bradikardinizin bayılma nöbetlerine nasıl neden olduğunu daha iyi anlamasına yardımcı olabilir. Özel bir masaya düz yattığınızda masa sanki ayakta duruyormuşsunuz gibi eğilir. Pozisyon değişikliğinin bayılmaya neden olup olmadığını görmek için eğim testi yapılır.
 • Stres egzersiz testi. Sabit bir bisiklete binerken veya koşu bandında yürürken kalbinizin aktivitesini izlemek için bir EKG yapılabilir. Egzersiz yapmakta güçlük çekiyorsanız, kalbi egzersize benzer şekilde uyaracak bir ilaç verilebilir.

Sağlık uzmanınız uyku sırasında tekrarlanan nefes duraklamalarının (obstrüktif uyku apnesi) bradikardiye neden olduğunu düşünüyorsa bir uyku çalışması önerilebilir.

Bradikardi Tedavisi

Tedavisi semptomların şiddetine ve yavaş kalp hızının nedenine bağlıdır. Belirtileriniz yoksa tedavi gerekli olmayabilir.

Tedavi yaşam tarzı değişikliklerini, ilaç değişikliklerini veya kalp pili adı verilen implante bir cihazı içerebilir. Tiroid hastalığı veya uyku apnesi gibi altta yatan bir sağlık sorunu kalp atış hızının yavaşlamasına neden oluyorsa, bu durumun tedavisi bradikardiyi düzeltebilir.

İlaçlar

Diğer kalp rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılanlar da dahil olmak üzere birçok ilaç bradikardiye neden olabilir. Reçetesiz satın alınanlar da dahil olmak üzere, aldığınız tüm ilaçları daima sağlık uzmanınıza bildirin.

Aldığınız bir ilaç bradikardiye neden oluyorsa sağlık uzmanınız daha düşük bir dozaj veya farklı bir ilaç önerebilir.

Ameliyat veya diğer prosedürler

Diğer tedaviler mümkün olmadığında ve bradikardi semptomları şiddetli olduğunda, kalp ritmini kontrol etmek için kalp pili adı verilen bir cihaza ihtiyaç duyulur. Kalp pilleri yalnızca ihtiyaç duyulduğunda çalışır. Kalp çok yavaş attığında kalp pili, atışı hızlandırmak için kalbe elektrik sinyalleri gönderir.

Kalp pili takılması cerrahi bir işlem gerektirir. Köprücük kemiğinin altından veya yakınındaki büyük bir toplardamara bir veya daha fazla tel yerleştirilir ve X ışınlarının rehberliğinde kalbe yönlendirilir. Tellerin bir ucu kalpteki uygun bölgeye, diğer ucu ise köprücük kemiğinin altına deri altına yerleştirilen bir cihaza (nabız üreteci) bağlanır.

Kurşunsuz kalp pili daha küçüktür ve genellikle cihazın implantasyonu için daha az invazif bir ameliyat gerektirir.

Referanslar:

 1. Bradikardi
 2. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17841-bradycardia
 3. https://www.healthdirect.gov.au/bradycardia
 4. https://www.heart.org/en/health-topics/arrhythmia/about-arrhythmia/bradycardia–slow-heart-rate
 5. https://www.webmd.com/heart-disease/atrial-fibrillation/bradycardia
 6. https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/bradycardia

Bradikardi (Kalbin Yavaş Atması)

Sosyal medyada paylaş!