Beyaz Dil nedir, nedenleri ve tedavisi

Sayfayı paylaş!

Beyaz dil nedir?

Beyaz dil, dilin göze çarpan bir beyaz renk tabakası ile kaplandığı bir durumdur. Kaplama, dilin tüm yüzeyini, sadece arka kısmını kapsyabilir veya yamalar halinde görünebilir.

Çoğu durumda, beyaz dil, ciddi veya uzun süreli bir durum değildir.

Beyaz dilin nedeni nedir?

Beyaz dil, dil yüzeyinde papiller (tad tomurcukları içeren küçük şişlikler) arasında sıkışmış ölü hücrelerin yanı sıra, bakteri ve / veya mantar birikmesinden kaynaklanır.

Papillalar çoğaldığı için, ağız içindeki kalıntı ve mikroorganizmaların kolayca toplayabileceği geniş bir yüzey alanı oluştururlar. Bu birikme neredeyse kesinlikle ağız kokusuna katkıda bulunur ve diş eti sağlığında da bir faktör olabilir.

Nadir durumlarda, beyaz dil bir enfeksiyondan veya aşağıdaki durumlardan kaynaklanabilir:

Lökoplaki:

Lökoplaki, ağzın iç kısmındaki hücrelerin aşırı üretilmesinden kaynaklanan yaygın bir durumdur. Bu hücreler, beyaz lekeler oluşturmak için protein keratin birikintileri ile birleşir. Birçok durumda, ağız ve dilde tahriş, alkol almaktan veya tütün ürünlerini kullanmaktan kaynaklanır. Bazen hiçbir sebep bulunamaz. Durum genellikle ciddi değildir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, ilk ortaya çıktıktan sonra kanserli yıllar, hatta on yıllar sürebilir.

Oral liken planus:

Kronik (uzun süreli) inflamatuar bir ağız durumu olan oral liken planus, bağışıklık sisteminin (vücudun mikroplara karşı savunma mekanizması) ve diğer dış istilacıların bir bozukluğundan kaynaklanır. Başkalarına bulaştırılmaz.

Coğrafik dil hastalığı (Harita dili):

Coğrafi dil, dil üzerindeki cilt yenilenirken oluşur. Dilin üst kısmındaki cildin üst kısımları çok hızlı bir şekilde dökülür, enfeksiyona yatkın kırmızı alanlar dökülürken, cildin diğer kısımları çok uzun süre kalır ve beyaz bir görünüm alır. Bu durum başkalarına bulaştırılmaz.

Oral pamukçuk:

Oral pamukçuk, Candida mayasının neden olduğu ağız enfeksiyonudur. Candida, normalde ağzın içinde bulunsa da , çok fazla çoğaldığında sorun olur.

Aşağıdaki durumlar Candida’nın aşırı büyümesini teşvik edebilir :

a. Şeker hastalığı
b. Çok genç ya da çok yaşlı olmak
c. Antibiyotik kullanımı
d. Diyette demir veya B12 vitamini eksikliği
e. Zayıf bağışıklık sistemi
f. Takma diş kullanımı
g. Kötü ağız hijyeni
h. Tıbbi bir durumdan veya ilaç kullanımından kaynaklanan ağız kuruluğu
i. Sigara içmek
j. Kanser tedavileri
k. Hipotiroidi

Frengi:

Frengi, cinsel temastan geçen bakteriyel bir enfeksiyondur.

Beyaz dilin belirtileri nelerdir?

Lökoplaki:

Lökoplaki, ağızda veya dilde kazıma ile giderilemeyen bir veya daha fazla beyaz lekeler üretir. Yama genellikle ağrısız ve bir şekilde kabarır. Yamalar ayrıca ağzın üstünde veya altında, yanakların iç kısımlarında, alt dudak veya diş etlerinde de görülebilir.

Oral liken planus:

Oral liken planus, diş etlerinde, dilde veya yanakların iç kısımlarında beyaz lekeler üretir. Hafif bir vaka genellikle ağrılı değildir. Daha ciddi vakalarda; hasta, özellikle yemek yerken veya içerken yanakların iç kısımlarında yanma hissi, ağrılı kırmızı diş etleri ve yanakların içlerinde bulunan yamalar görülebilir.

Coğrafi dil:

Coğrafi dil (coğrafik dil hastalığı, harita dili), dilin üst ve yanlarında ve bazen alt kısımlarında, kırmızı alanları çevreleyen dalgalı beyaz çizgiler olarak görünür. Bu, problemin bir haritanın ana hatları gibi görünmesini sağlar. Birkaç hafta veya ay sonra, çizgiler ve yamalar konumlarını veya şeklini değiştirebilir.

Oral pamukçuk:

Oral pamukçuk aşağıda belirtilerle görülebilir:

a. Ağızda beyaz lekeler silindiğinde, kırmızı, hatta kanlı cildi geride bırakır.
b. Dil ve ağızda yanma hissi
c. Tat kaybı veya ağızda nahoş tat
d. Ağız ve boğaz içindeki kırmızı bölgeler
e. Ağızdaki kırık köşeler

Belirtiler, durum tedavi edilmedikçe devam eder. Tedavi edilmeyen ciddi vakalarda, ciddi enfeksiyon vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.

Frengi:

Dilde ağrısız küçük bir ağrı, oral cinsel temas sırasında enfeksiyona maruz kaldıktan 10 gün ila üç ay sonra ortaya çıkabilir. Eğer tedavi edilmezse, sifilitik lökoplaki denilen bir durum dil üzerinde beyaz plaklar üretecektir. Diğer semptomlar; baş ağrısı, eklem ağrısı, ateş ve şişmiş lenf bezlerini içerebilir.

Beyaz dil nasıl teşhis edilir?

Lökoplaki:

Göz muayenesine ek olarak, doktorunuz, kanser olup olmadığını görmek için biyopsi (mikroskop altında incelenebilen bir doku örneği) alabilir.

Oral liken planus:

Ağız içine bakarak bir diş hekimi veya doktor tarafından tanı konulabilir. Teşhisi doğrulamak için biyopsi alınabilir.

Coğrafi dil:

Tanı, dilin görünümünü inceleyerek kolayca konulabilir.

Oral pamukçuk:

Ağız incelenerek tanı konulabilir. Bazı durumlarda, diyabet veya beslenme dengesizlikleri gibi ilgili durumları araştırmak için kan testleri istenebilir.

Frengi:

Tanı bir kan testi ve yaralardan çıkarılan sıvıların laboratuar testi ile konur.

Beyaz dil tedavisi nasıl yapılır?

Ağızda enkaz birikiminin neden olduğu beyaz dil düzenli olarak iyi ağız hijyeni uygulanarak tedavi edilir:

a. Dişleri fırçalarken yumuşak bir diş fırçası kullanın.
b. Yumuşak bir diş macunu (sodyum lauril sülfat içermeyen) kullanın.
c. Beyaz kaplamayı çıkarmak için dili fırçalayın veya dil kazıyıcı kullanın. Dil kazıyıcı mevcut değilse, ters çevrilmiş bir çay kaşığı kullanabilirsiniz.
d. Soğuk içecekler içmek için bir pipet kullanın.
e. Alkol, sigara ve baharatlı, tuzlu, asitli veya çok sıcak olan yiyecek ve içecekler gibi dili tahriş edebilecek şeylerden kaçının.
f. Rahatsızlık varsa, reçetesiz satılan ağrı kesicileri alın.

Beyaz dilin daha ciddi nedenleri için tedaviler şunları içerir:

Lökoplaki:

Beyaz yama, yaklaşık iki hafta sonra kendi kendine kaybolmazsa, bir diş hekimi ile görüşün.

Tedaviler şunları içerir:

a. Alkolden uzak durmak
b. Sigarayı bırakma (hem sigara hem de çiğneme)
c. Diş hekimi veya doktorla düzenli takip ziyaretleri. Bu durumun kansere ilerlememesini sağlamak için gereklidir.
d. Ağız kanseri riski yüksekse yamayı ameliyatla çıkarmak. Alınan biyopsi, yamada bulunan hücrelerin kanserli olmadığından emin olmanızı sağlayacaktır.

Oral liken planus:

Ağızdaki liken planus birkaç yıl sürebilir. Bir doktor, yanma veya diş eti gibi semptomlardan kaynaklanan rahatsızlıkları azaltacak ağız gargaralarını ve spreyleri yazabilir. Dişlerinizi günde en az iki kez iyice fırçalamak gibi iyi ağız hijyeni sağlamak da önemlidir. Ağzı ve dili irrite eden yiyecekleri ve içecekleri, alkol ve alkol içeren içecekleri kullanmayın.

Coğrafi dil:

Coğrafi dil için özel bir tedavi yoktur. Rahatsızlığı arttırdığı bilinen yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız. Oral pamukçuk tedavisinde kullanılan topikal uygulamalar bir miktar rahatlama sağlayabilir. Uzun vadede, bu durumun kanserli olma riski yoktur.

Oral pamukçuk:

Jel veya sıvı şeklindeki mantar önleyici ilaçlar, ağız içindeki lekelere uygulanabilir. Tedavi genellikle bir veya iki hafta boyunca günde birkaç uygulama gerektirir. Oral antifungal ilaçlar da reçete edilebilir.

Frengi:

Frengi kendi kendine kaybolmaz. Tedavi edilmezse, sinir sistemine zarar verebilir ve uzun vadeli ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Tedavi, durumun ne kadar ciddi olduğuna bağlı olarak, bir ila üç antibiyotik enjeksiyonundan veya iki ila dört hafta boyunca ağızdan antibiyotik almaktan oluşur.

 

Daha fazla bilgi:

Sarı Dil Nedir? Dil Sararması Tedavisi!

White tongue

Beyaz Dil Nedir? Dil Beyazlığının Tedavisi!
Beyaz Dil Nedir? Dil Beyazlığının Tedavisi!
Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.

Articles: 218