Aşılar: Pnömokok Aşısı (PCV13, PPSV23)

Pnömokokal Enfeksiyonlar Nedir?

Pnömokok konjügat aşısı (PCV13) ve pnömokok polisakkarit aşısı (PPSV23), bakterilerin neden olduğu pnömokok enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar.

Bakteriler kişiden kişiye temas yoluyla yayılır ve zatürre, kan enfeksiyonları ve bakteriyel menenjit gibi ciddi enfeksiyonlara neden olabilir.

PCV13, 13 tip pnömokokal bakteriye (çocuklarda en sık görülen pnömokokal enfeksiyonlara neden olan) karşı koruma sağlar. PPSV23, 23 tipe karşı koruma sağlar. Bu aşılar yalnızca aşılanmış çocuklarda enfeksiyonları engellemekle kalmaz, aynı zamanda enfeksiyonların başkalarına yayılmasını önlemeye yardımcı olur.

PCV13 ve PPSV23 Bağışıklama Programı ve Aşısı:

PCV13 aşıları tüm bebeklere dört enjeksiyonluk bir dizi halinde verilir:

a. ilk 2 aylıkken
b. sonra 4 ay, 6 ay ve 12-15 ayda

2 yaşından büyük bazı çocuklar, bir veya daha fazla aşı kaçırmışlarsa, özellikle kronik bir sağlık durumları (kalp veya akciğer hastalığı gibi) varsa veya biri bağışıklık sistemini zayıfladığında (asplenia, HIV enfeksiyonu gibi) bir PCV13 aşısına ihtiyaç duyabilirler. Doktor, çocuğun ne zaman ve ne sıklıkta PCV13 alması gerektiğine karar verebilir.

PPSV23 aşısı; kalp, akciğer veya karaciğer hastalığı dahil olmak üzere belirli kronik sağlık koşullarına (şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, zayıflamış bir bağışıklık sistemi (örneğin kanser veya HIV enfeksiyonundan), veya koklear implantlar) sahip 2-18 yaş arası çocuklarda pnömokok hastalığına karşı ek koruma olarak önerilmektedir.

PCV13 ve PPSV23 Aşıları Neden Tavsiye Edilir?

2 yaşından küçük çocuklar, 65 yaş üstü yetişkinler ve belirli tıbbi koşulları olan kişiler ciddi pnömokokal enfeksiyon geliştirme riski altındadır. Bu aşılar ciddi hastalık, hastanede yatış ve hatta ölümün önlenmesinde çok etkilidir.

PCV ve PPSV Aşılarının Muhtemel Riskleri ve Yan Etkileri Nelerdir?

Çocuklarda, aşının yapıldığı yerde kızarıklık, hassasiyet veya şişme olabilir. Çocuğun ayrıca aşıdan sonra ateşi olabilir. Herhangi bir aşı ile alerjik reaksiyon olasılığı çok düşüktür.

PCV ve PPSV Ne Zaman Geciktirilmeli veya Yapılması Önlenmeli?

Aşı, aşağıdaki durumlarda önerilmez:

a. Şu anda hastaysa. Genel olarak, basit soğuk algınlığı ve diğer küçük hastalıklar çocuğunuzun aşı olmasını engellememelidir.
b. Daha önceki bir pnömokok aşısı dozuna veya DTaP aşısına karşı ciddi bir alerjik reaksiyon geçirmişse.

PCV ve PPSV Aşısı Sonrası Çocuğun Bakımı:

Bu aşılar, aşının verildiği bölgede hafif ısı artışı ve ağrı veya kızarıklığa neden olabilir. Ağrı veya ateş için asetaminofen veya ibuprofen vermek ve uygun dozu bulmak için doktorunuza danışın.

Doktora Ne Zaman Başvurmalıyım?

a. Çocuğunuz serideki bir dozu kaçırdıysa.
b. Aşıdan sonra şiddetli alerjik reaksiyon veya yüksek ateş olursa başvurun.

Aşılar: Pnömokok Aşısı (PCV13, PPSV23)

Share:

Author: Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Gürtuna tarafından hazırlanmış olan sağlık haber ve bilgi sitesi aligurtuna.com ile; çocuk hastalıkları, çocuk cerrahisi, çocuk ruh sağlığı ve sağlıklı yaşam ile ilgili sağlık bilgileri ve güncel sağlık haberlerini takip edin.