Yaşlılık Lekeleri

Yaşlılık lekeleri ciltte küçük, düz koyu alanlardır. Boyutları farklılık gösterir ve genellikle yüz, eller, omuzlar ve kollar gibi güneşe maruz kalan bölgelerde görülürler. Yaşlılık lekelerine ayrıca güneş lekeleri, karaciğer lekeleri ve güneş mercimekleri de denir.

50 yaşın üzerindeki yetişkinlerde çok yaygındır, ancak genç insanlar da güneşte vakit geçirirlerse bu lekelere yakalanabilirler.

Kanserli büyümelere benzeyebilir. Gerçek yaşlılık lekelerinin tedaviye ihtiyacı yoktur, ancak bunlar cildin çok fazla güneşe maruz kaldığının bir işaretidir ve cildinizin kendisini daha fazla güneş hasarından koruma girişimidir. Kozmetik nedenlerden dolayı hafifletilebilir veya çıkarılabilirler.

Düzenli olarak güneş koruyucu kullanarak ve güneşten kaçınarak yaşlılık lekelerinin önlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yaşlılık Lekeleri Belirtileri

Tüm cilt tiplerinden insanları etkileyebilir ancak açık tenli yetişkinlerde daha sık görülür. Çocuklarda yaygın olarak görülen ve güneşe maruz kalmadıkça solan çillerin aksine, yaşlılık lekeleri solmaz.

Yaşlılık lekeleri:

 • Pigmentasyonun arttığı düz, oval alanlar
 • Genellikle ten rengi ila koyu kahverengidir
 • Ellerin arkası, ayak üstleri, yüz, omuzlar ve sırtın üst kısmı gibi yıllar boyunca güneşe en çok maruz kalan ciltte meydana gelir.
 • Çil boyutundan yaklaşık 1/2 inç’e (13 milimetre) kadar aralık
 • Bir araya toplanarak daha dikkat çekici hale getirilebilir

Ne zaman doktora görünmeli

Yaşlılık lekeleri tıbbi bakım gerektirmez. Doktorunuza siyah olan veya görünümü değişen noktalara bakmasını sağlayın. Bu değişiklikler ciddi bir cilt kanseri türü olan melanomun belirtileri olabilir.

Yeni cilt değişikliklerinin bir doktor tarafından değerlendirilmesi en iyisidir, özellikle de aşağıdaki durumlarda:

 • Siyah
 • Boyutu artıyor
 • Düzensiz bir sınırı var
 • Alışılmadık bir renk kombinasyonuna sahiptir
 • Kanıyor

Yaşlılık Lekeleri Nedenleri

Yaşlılık lekeleri aşırı aktif pigment hücrelerinden kaynaklanır. Ultraviyole (UV) ışık, cilde rengini veren doğal bir pigment olan melanin üretimini hızlandırır. Yıllarca güneşe maruz kalan ciltte, melanin topaklaştığında veya yüksek konsantrasyonda üretildiğinde yaşlılık lekeleri ortaya çıkar.

Ticari bronzlaşma lambaları ve yatakların kullanımı da yaşlılık lekelerine neden olabilir.

Risk faktörleri

Aşağıdaki durumlarda yaşlılık lekeleri geliştirme olasılığınız daha yüksek olabilir:

 • Açık tenli olmak
 • Sık veya yoğun güneşe maruz kalma veya güneş yanığı geçmişiniz varsa

Önleme

Tedaviden sonra yaşlılık lekelerinden ve yeni lekelerden kaçınmaya yardımcı olmak için güneşe maruz kalmanızı sınırlamak için aşağıdaki ipuçlarını izleyin:

 • Saat 10.00 ile 14.00 arasında güneşten kaçının Güneş ışınları bu saatlerde en yoğun olduğu için, açık hava aktivitelerini günün diğer zamanlarına planlamaya çalışın.
 • Güneş koruyucu kullanın. Dışarıya çıkmadan on beş ila 30 dakika önce, güneş koruma faktörü (SPF) en az 30 olan geniş spektrumlu bir güneş koruyucu uygulayın. Güneş koruyucuyu cömertçe uygulayın ve her iki saatte bir veya yüzüyorsanız veya terliyorsanız daha sık yeniden uygulayın.
 • Örtmek. Güneşten korunmak için kollarınızı ve bacaklarınızı kapatan sıkı dokunmuş giysiler giyin ve beyzbol şapkası veya golf siperliğinden daha fazla koruma sağlayan geniş kenarlı bir şapka giyin.

Güneşten korunma sağlayacak şekilde tasarlanmış giysiler giymeyi düşünün. En iyi korumayı elde etmek için 40 ila 50 arasında ultraviyole koruma faktörü (UPF) ile etiketlenmiş kıyafetleri tercih edin.

Teşhisi

Yaşlılık lekelerinin teşhisi şunları içerebilir:

 • Görsel inceleme. Doktorunuz genellikle cildinize bakarak yaşlılık lekelerini teşhis edebilir. Yaşlılık lekelerini diğer cilt bozukluklarından ayırmak önemlidir çünkü tedaviler farklıdır ve yanlış prosedürün kullanılması gereken diğer tedaviyi geciktirebilir.
 • Cilt biyopsisi. Doktorunuz laboratuvarda incelenmek üzere küçük bir deri örneğinin alınması (cilt biyopsisi) gibi başka testler de yapabilir. Bu, yaşlılık lekesini bir tür cilt kanseri olan lentigo maligna gibi diğer durumlardan ayırmaya yardımcı olabilir. Deri biyopsisi genellikle doktor muayenehanesinde lokal anestezi kullanılarak yapılır.

Yaşlılık Lekeleri Tedavisi

Yaşlılık lekelerinizin daha az fark edilmesini istiyorsanız, bunları hafifletmeye veya ortadan kaldırmaya yönelik tedaviler mevcuttur. Pigment epidermisin tabanında (cildin en üst tabakası) yer aldığından, yaşlılık lekelerini hafifletmeyi amaçlayan herhangi bir tedavi, cildin bu tabakasına nüfuz etmelidir.

Yaşlılık lekesi tedavileri şunları içerir:

 • İlaçlar. Reçeteli beyazlatıcı kremlerin (hidrokinon) tek başına veya retinoidler (tretinoin) ve hafif bir steroidle birlikte uygulanması, lekelerin birkaç ay içinde yavaş yavaş solmasına neden olabilir. Tedaviler geçici kaşıntıya, kızarıklığa, yanmaya veya kuruluğa neden olabilir.
 • Lazer ve yoğun darbeli ışık. Bazı lazer ve yoğun atımlı ışık tedavileri, cilt yüzeyine zarar vermeden melanin üreten hücreleri (melanositleri) yok eder. Bu yaklaşımlar genellikle iki ila üç seans gerektirir. Yaralayıcı (ablatif) lazerler derinin üst katmanını (epidermis) kaldırır.
 • Dondurma (kriyoterapi). Bu prosedürde, pamuk uçlu bir bez kullanılarak beş saniye veya daha kısa süre boyunca sıvı nitrojen uygulanarak leke tedavi edilir. Bu ekstra pigmenti yok eder. Bölge iyileştikçe cilt daha açık görünür. Sprey dondurma küçük bir grup nokta üzerinde kullanılabilir. Tedavi cildi geçici olarak tahriş edebilir ve hafif bir kalıcı yara izi veya renk değişikliği riski oluşturabilir.
 • Dermabrazyon. Dermabrazyon hızla dönen bir fırçayla cildin yüzey katmanını zımparalar. Yerine yeni bir deri çıkıyor. Prosedürü birden fazla kez geçirmeniz gerekebilir. Olası yan etkiler arasında geçici kızarıklık, kabuklanma ve şişlik sayılabilir. Pembeliğin kaybolması birkaç ayı bulabilir.
 • Mikrodermabrazyon. Mikrodermabrazyon, dermabrazyondan daha az agresif bir yaklaşımdır. Hafif cilt lekelerini daha pürüzsüz bir görünümle bırakır. Mütevazı, geçici sonuçlar elde etmek için aylar boyunca bir dizi prosedüre ihtiyacınız olacak. Tedavi edilen bölgelerde hafif bir kızarıklık veya batma hissi fark edebilirsiniz. Yüzünüzde rosacea veya küçük kırmızı damarlar varsa bu teknik durumu daha da kötüleştirebilir.
 • Kimyasal peelingBu yöntem, üst katmanları çıkarmak için cilde kimyasal bir solüsyon uygulanmasını içerir. Onun yerini alacak yeni, daha pürüzsüz bir cilt oluşur. Olası yan etkiler arasında yara izi, enfeksiyon ve cilt renginin açılması veya koyulaşması yer alır. Kızarıklık birkaç haftaya kadar sürer. Herhangi bir sonuç fark etmeden önce birkaç tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Deriyi soyan yaşlılık lekesi tedavileri genellikle doktor muayenehanesinde yapılır ve hastaneye kaldırılmayı gerektirmez. Her prosedürün uzunluğu ve sonuçları görmek için gereken süre haftalardan aylara değişir.

Tedaviden sonra, açık havada güneş koruma faktörü (SPF) en az 30 olan geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanmanız ve koruyucu giysiler giymeniz gerekir.

Yaşlılık lekesi tedavileri kozmetik olarak kabul edildiğinden genellikle sigorta kapsamında değildir. Prosedürlerin yan etkileri olabileceğinden, seçeneklerinizi cilt rahatsızlıkları konusunda uzmanlaşmış bir doktorla (dermatolog) dikkatlice tartışın. Ayrıca dermatoloğunuzun, düşündüğünüz teknik konusunda özel eğitimli ve deneyimli olduğundan emin olun.

Kendi kendine bakım

Yaşlılık lekelerini hafifletmeye yönelik reçetesiz birçok krem ​​ve losyon satışa sunulmaktadır. Bunlar, lekelerin koyuluğuna ve kremi ne sıklıkta uyguladığınıza bağlı olarak yaşlılık lekelerinin görünümünü iyileştirebilir. Sonuçları fark etmeden önce böyle bir ürünü birkaç hafta veya ay boyunca düzenli olarak kullanmanız gerekebilir.

Reçetesiz satılan soldurucu kremleri denemek istiyorsanız hidrokinon, glikolik asit veya kojik asit içeren birini seçin. Bazı ürünler, özellikle de hidrokinon içerenler ciltte tahrişe neden olabilir.

Yaşlılık lekelerinin daha az fark edilmesini sağlamak için makyaj da yapabilirsiniz.

Referanslar:

 1. Yaşlılık Lekeleri
 2. https://www.aad.org/public/cosmetic/age-spots-marks/get-rid-spots
 3. https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/ss/slideshow-age-related-growths
 4. https://www.asds.net/skin-experts/skin-conditions/age-spots
 5. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21723-liver-spots

Yaşlılık Lekeleri

Sosyal medyada paylaş!