Süt ürünleri: Yoğurt, Peynir

Sayfayı paylaş!

Süt ürünleri: Süt, Yoğurt ve Peynir

Yetişkinler için 2-3 porsiyon yağsız veya az yağlı süt ürünleri seçin. Çocuklar için iki veya daha fazla porsiyon olmalı, gençler ve daha büyük yetişkinler dört olmalıdır.

Tatlı veya atıştırmalıklar için buzlu süt, dondurulmuş veya meyveli az yağlı veya yağsız yoğurt, şerbet veya az yağlı pudingler seçin.

Süt ürünlerini seçmek:

a. Yağsız süt
b. % ½ – 1 az yağlı veya hafif süt
c. Yağsız veya az yağlı kuru süt tozu
d. Buharlaştırılmış yağsız süt

e. Yağsız veya % 1 yağlı sütten yapılmış ayran
f. Yağsız veya az yağlı yoğurt
g. Dondurulmuş yağsız veya az yağlı yoğurt
h. Yağsız veya % 1 yağlı süt ve kakao (veya diğer az yağlı içecek tozları) ile yapılan içecekler

i. Az yağlı peynirler (kuru lor veya az yağlı, süzme peynir, az yağlı doğal peynirler)
j. Yağsız veya az yağlı dondurma (1/2 su bardağı porsiyon başına en fazla 3 gram yağ)

Süt ürünleri için alışveriş ve hazırlık ipuçları:

Yağsız, % ½ ve % 1 yağlı süt; tam yağlı veya % 2 yağlı sütten biraz daha fazla besin sağlar. Ve ilaveten yağ, doymuş yağ, kolesterol ve kaloriler miktarı çok düşüktür.

Tam yağlı süt ürünlerine alışkınsanız (% 3.5 yağ), yavaş yavaş azaltmayı daha kolay bir yöntem olarak bulabilirsiniz. Önce % 1 az yağlı süt deneyin, ardından % ½ az yağlı süt kullanın. Yakında hiçbir sorun yaşamadan yağsız süte geçebileceksiniz.

Not: Süt ürünlerinin günlük porsiyonları kalsiyum alımı için gözden geçirilmiş önerileri yansıtmak için daha yüksektir. 50 yaşına kadar tüm yetişkinler için 1.000 miligram; 50 yaş ve üstü için ise 1.200 miligram. D vitamini için, gözden geçirilmiş tavsiyeler 51 yaş ve üstü herkes için 400 IU’dur (Uluslararası Birimler); 71 yaş ve üstü için 600 IU.

Takviyeli Süt (İmitasyon süt, Güçlendirilmiş süt)
(AHA Tavsiyesi – Amerikan Kalp Sağlığı Kurumu)

Yetişkinlere ve 2 yaş ve üstü çocuklara süt yağı bakımından az miktarda süt kullanmaları önerilir. Bu, güçlendirilmiş yağsız süt, yağsız süt tozu ve yüzde 1/2 veya yüzde 1 az yağlı süt içerir.

Kabın üzerindeki etiket, sütün A ve D vitaminleriyle takviye edildiğini göstermelidir, ayrıca yağsız sütten elde edilmiş ayran ve konserve buharlaştırılmış yağsız süt tavsiye edilir.

Hindistan cevizi yağı, hurma yağı veya hurma çekirdeği yağı içeren ikamelerden kaçının. Bu yağlar doymuş yağlardan çok yüksektir. Doymuş yağlar kandaki kolesterol seviyesini yükseltirler. Yüksek kan kolesterolü, kalp hastalığı için değiştirilebilecek, tedavi edilebilecek ana risk faktörlerinden biridir. Aynı zamanda diğer kalp ve kan damarı hastalıklarının gelişmesine yol açabilir.

 

Referanslar:

1. Süt

2. 10 Tips to Help You Eat and Drink More Dairy Foods

3. 5 Ways That Drinking Milk Can Improve Your Health

4. Çocuklar için Sağlıklı Beslenme Önerileri

5. Çocuklar için Sağlıklı Dengeli Beslenme

6. Sağlıklı Beslenme listesi nasıl hazırlanır?

7. Sağlıklı beslenme önerileri nelerdir?

 

Süt Ürünleri: Süt, Yoğurt, Peynir
Süt Ürünleri: Süt, Yoğurt, Peynir
Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.

Articles: 218