Siğil nedir, nasıl tedavi edilir? (HPV)

Siğil nedir? 

Siğil, insan papilloma virüsünün (HPV) neden olduğu cilt enfeksiyonudur . Virüs vücuda, derideki bir kesikten girebilir. Daha sonra, cilt yüzeyinde kaba bir yumru oluşturur. Siğiller iyi huylu (kanserli olmayan) üremelerdir.

Siğiller kimlerde görülür?

Herkeste siğil görülebilir, ancak sıyrıklar ve kesilmeleri nedeniyle çocuklar arasında daha yaygındır. Yaşlılar ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar alan kişilerin de siğile yakalanma olasılığı daha yüksektir.

İnsan vücudu nasıl siğil yapar?

Siğiller çok bulaşıcıdır. Bir siğil ile temas halinde olunan, soyunma odası zemini veya havlu gibi bir şeyle doğrudan temas yoluyla bir kişiden diğerine kolayca bulaşırlar. Vücudun farklı bölgelerine tırnak ısırma veya tıraş yoluyla yayılabilirler.

Siğiller tipik olarak nerede görülür?

Siğiller, sıklıkla ellerde görülür.

Ayağın tabanında (plantar yüzeyi) oluşan siğiller, plantar siğiller olarak adlandırılır. En çok ayakta dururken ya da yürürken basınç alan kısımlarda görülürler. Bu baskı nedeniyle plantar siğiller genellikle düzdür veya içe doğru büyür.

Plantar siğiller tek başlarına veya bir küme halinde (mozaik siğiller) görülebilir. Yavaş büyümeye meyillidirler ve nihayetinde rahatsızlık veya ağrıya neden olacak kadar derinin içine batabilirler.

Düz siğiller, diğer siğiller türlerinden daha küçük ve pürüzsüzdür ve her yerde oluşabilir.

Siğil belirtileri nelerdir?

Plantar siğiller, yerlerinden dolayı semptomlara neden olan en yaygın tiptir. Plantar siğilleri alan insanlar, ayakkabısında bir taş varmış gibi hissedebilirler.

Ayağın dibindeki düz görünüm ve konumlarından dolayı, plantar siğiller, sıklıkla nasırlar olarak yorumlanır. Nasırda olduğu gibi, plantar siğiller de sert ve kalın bir cilde sahiptir.

Bununla birlikte, nasırların aksine, bir plantar siğil sıkıldığında ağrılıdır. Bir plantar siğil ayrıca yüzeyinde siyah noktalara sahip olabilir. Bu noktalar siğildeki genişlemiş kan damarlarından gelir.

Siğiller nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz, cilt ve siğilleri inceleyecek ve olabilecek herhangi bir belirtinizi belirterek, siğil teşhisi koyacaktır.

Siğiller nasıl tedavi edilir?

Siğiller belli bir süre sonra kendi başlarına kaybolabilirler. Çünkü bağışıklık sisteminiz, buna neden olan virüse karşı (HPV) savaşır. Bununla birlikte, siğiller utanç verici olabileceği ve tahriş olabileceği veya ağrılı hale gelebileceği için onları tedavi ettirmek isteyebilirsiniz.

Siğiller tekrarlama olasılığını azaltmak amacıyla, tamamen ortadan kaldırılmalıdır. Bu, tek başına veya doktorun tedavileriyle kombinasyon halinde günlük ev tedavisi gerektirir.

Evde siğil tedavisi nasıl yapılır?

Reçetesiz işlemler:

Salisilik asit, siğilleri tedavi etmek için kullanılan reçetesiz bir üründür. Bir jel veya sıvı veya bir yama olarak gelir. Daha yüksek oranda salisilik asit içeren formülasyonlar daha etkilidir. Bu tedaviler, siğilin kalın cildinin uygulamadan önce açıldığı takdirde daha çok işe yarar.

Bir siğil tedavisinde cildi yumuşatmak için etkilenen bölgeyi ılık suda 15 ila 20 dakika bekletin. Suya batırdıktan sonra siğillerin kullanılmış kısmını sökmek ve atmak için tek kullanımlık bir zımpara tahtası kullanın.

Sonra siğil tedavisi uygulayın ve koli bandı ile örtün. Siğil gidene kadar her gece bu tedaviyi tekrarlayın. Salisilik asit tedavisi ağrıya neden olmaz.

Tedavi süresi: Bir siğili başarılı bir şekilde tedavi etmek için topikal (cilt) ilaçları her gün, genellikle aylarca uygulamalısınız.

Siğili fiziksel olarak silmeyi (kesip çıkarmayı) denememeniz önemlidir. Bunu yapmanız, bölgesel enfeksiyon veya yaralanmaya neden olabilir.

Tıbbi tedavi:

Bir siğil tedavisi için doktorun seçebileceği birkaç yaklaşım vardır. Tedavi ayaktan ve hasta bazında yapılır, yani hasta tedavi günü eve gider.

Tıbbi tedavi seçenekleri şunları içerir:

Kriyoterapi: Bu tedavi siğilleri sıvı azotla dondurarak yok eder. Kriyoterapi bir kabarcığın oluşmasına neden olur. Kabarcık kabuğunu sıyırdığında, siğilin tamamı ya da bir kısmı sıyrılır. Bu tedavi genellikle çok küçük çocuklarda kullanılmaz, çünkü ağrılı olabilir. Kriyoterapi etkili olabilmesi için birkaç seans gerektirebilir ve alan iyileştikten sonra bir salisilik asit tedavisi uygularsanız daha iyi sonuçlar elde edilir.

Topikal tedavi: Topikal ilaçlar, siğil katmanlarını sökerek çalışır. Bununla birlikte, doktorunuz topikal bir tedavi seçtiğinde, evde uygulamanız için salisilik asit veya diğer ilaçların bir kombinasyonu yazabilir.

Diğer: Plantar siğilleri tedavi etmek için diğer seçenekler arasında, lazer tedavisi, cerrahi ve immünoterapi, doktorun, diğer tedavilere cevap vermeyen bir plantar siğili yok etmek için hastanın bağışıklık sistemini kullandığı bir yaklaşımdır. Bununla birlikte, bu tedaviler pahalı, acı verici olabilir ve yara izlerine ve diğer yan etkilere neden olabilir, daha az kullanılırlar.

Siğiller önlenebilir mi?

Siğilleri önlemenin kusursuz bir yolu yoktur. Ancak, siğil oluşma riskinizi azaltmak için atabileceğiniz adımlar vardır. HPV sıcak ve nemli bölgelerde büyür.

Siğiller riskini azaltmak için:

a. Umumi bir soyunma odası, umumi havuz alanı veya umumi duş kullanırken terlik giyin.
b. Başka birinin siğiliyle temas etmeyin veya kişiyle fiziksel temas kurmayın.
c. Bir siğil üzerinde çizik veya toparlama yapmayın.
d. Siğili traş etmeyin.
e. Siğil ile temas edebilecek kıyafet ve havlu gibi eşyaları, evdeki diğer bireylerden uzak tutun.

HPV hakkında ek bilgi:

HPV ayrıca rahim ağzı kanserinin nedenidir ve bunun yanında penis ve anüsün kanserine neden olabilir. HPV ayrıca ağız ve boğaz kanserinin nedenidir. HPV’nin neden olduğu çoğu genital siğil ve kanser, prezervatif kullanımı ve HPV aşıları (Gardasil® ve Cervarix®) ile önlenebilir.

Siğiller tedavi edildikten sonra geri dönebilir mi?

Herhangi bir siğil tipinin tekrar oluşmasını önlemenin kesin bir yolu yoktur. Bir siğil, tedavi edilenin yerine yakın bir yerde yeniden ortaya çıkabilir, cildin başka bir kısmında ortaya çıkabilir veya bir daha asla meydana gelmeyebilir.

Siğil nedir, nasıl tedavi edilir? (HPV)
Siğil nedir, nasıl tedavi edilir? (HPV)
Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA
Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları konularında güncel ve en doğru bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin!