Meme döküntüsü, memede kızarıklık

Sayfayı paylaş!

Meme döküntüsü, kızarıklık, döküntüler ve iltihaplanma ile karakterizedir. Çoğu durumda, göğsünüzde kızarıklık, vücudun her yerinde cildi etkileyen bir şeyle ilgilidir. Ancak, sadece memede bulunan bazı ciddi durumlar vardır.

Meme döküntüsü nedir?

Meme döküntüleri, iltihaplanma ve kızarıklık veya diğer renk değişimlerinin tümü döküntü belirtileridir. Göğüslerde kızarıklık için, nedenin genel bir cilt durumuyla mı ilgili olduğunu yoksa meme kanseri gibi daha ciddi bir hastalığın belirtisi mi olduğunu belirlemek önemlidir.

Meme döküntüsünün en yaygın nedenleri nelerdir?

Yaygın deri döküntüleri

Yaygın deri döküntüleri şunları içerir:

. Dermatit
. Egzama
. Maya enfeksiyonları
. İsilik
. Böcek ısırığı
. Zehirli Sarmaşık
. Alerjik reaksiyonlar
. Kurdeşen
. Sedef hastalığı
. Uyuz
. Sebore

Yukarıda listelenen döküntüler özellikle göğüslerle ilişkili değildir. Meme de dahil olmak üzere vücudun hemen hemen her yerinde görünürler.

Kızamık, su çiçeği veya zona gibi viral durumlar da meme bölgesinde kızarıklıklara neden olur. Yukarıda sıralanan durumlarda olduğu gibi, bunlar göğüslerin belirli bir bozukluğuna bağlı değildir. Bununla birlikte, ciddi sağlık sonuçları olur ve ,en kısa sürede incelemeli, tedavi etmeliyiz.

Bazı emziren kadınlarda meme uçları bebeğin ağzı, sıkı giysiler veya sıkışmış nem nedeniyle tahriş olduğundan meme ucunda dermatit veya egzama oluşur. Emzirmeyen kadınlarda da meme başı egzaması görürüz.

İnflamatuar meme kanseri

İnflamatuar meme kanseri (IBC), kanser hücreleri meme derisini boşaltan lenf damarlarına girdiğinde gelişen agresif bir meme kanseridir. Damarlar kanser hücreleri tarafından tıkandığında semptomlar ortaya çıkmaya başlar.

Bunlar şunları içerir:

. Kalınlaşmış cilt
. Enfeksiyona benzeyen döküntü veya tahriş
. Kırmızı, şiş ve sıcak meme
. Göğüste portakal kabuğuna benzer çukurlu cilt

Mastit

Mastitis, emziren kadınlarda, genellikle doğumdan sonraki üç ay içinde meydana gelen, memede ağrılı bir şişliktir. Tıkanmış bir kanal veya süt akışını yavaşlatan veya önleyen başka bir faktör nedeniyle meme içinde süt biriktiğinde enfeksiyon oluşur. Bu, meme ucunun derisindeki kırılmalar bakterilerin girmesine izin verdiğinde de olur.

Belirtiler hızlı gelişir ve şunları içerir:

. Meme şişmesi
. Artan kan akışı
. Ağrı
. Kırmızı deri, memede kızarıklık
. Dokunulduğunda sıcak olan cilt
. Ateş
. Baş ağrısı
. Meme başı boşalması
. Grip benzeri semptomlar

Emzirmeyen kadınların genellikle meme ucunun çatlaması veya ağrıması veya bakterilerin süt kanalına girmesine izin veren meme ucunun delinmesi sonucu mastitis yaşaması da mümkündür.

Meme apsesi

Meme apsesi, bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu meme derisinin altında irin birikmesidir. Memenin absesi genellikle tedavi edilmemiş mastitis ile bağlantılıdır ve genellikle emziren kadınları etkiler. Emzirmeyen kadınlarda mastitis veya meme apsesinin en yaygın nedeni, meme ucunun arkasındaki kanalların büyüdüğü ve bakteri içeren salgıları barındırabildiği bir durum olan kanal ektazisidir.

Belirtiler şunları içerir:

. Kırmızı ve iltihaplı cilt
. Dokunulduğunda sıcak olan cilt
. Ateş
. Lokalize şişlik

Meme kanalı ektazisi

Meme kanalı ektazisi, memedeki süt kanalı genişlediğinde ve duvarları kalınlaştığında ortaya çıkan kanserli olmayan bir durumdur. Sonuç olarak, kanal tıkanır ve sıvı birikmesine neden olur. Çoğu zaman bu durum hiçbir belirtiye neden olmaz ve yalnızca başka bir meme durumu için biyopsi yapılırken bulunur.

Belirtiler ortaya çıkarsa, şunları içerir:

. Meme ucundan kalın beyaz diş macunu benzeri materyalin boşalması
. Meme ucunda ve yakın meme dokusunda kızarıklık ve hassasiyet
. Ters meme ucu
. Etkilenen süt kanalının etrafındaki yara dokusu, kansere benzeyen belirgin bir yumruya neden olur.

Memenin durumunun net bir resmini elde etmek için bir ultrason veya mamogram yaparız. Bir yumru varsa, kanser olmadığından emin olmak için biyopsi alırız.

Memenin Paget hastalığı

Memenin Paget hastalığı, meme ucunun derisini içeren ve areolaya (meme ucunun etrafındaki koyu renkli cilt) yayılan nadir bir meme kanseri türüdür (tüm meme kanseri vakalarının yüzde 1 ila 4’ü). Bu hastalığı olan çoğu insan aynı memede bir veya daha fazla tümöre sahiptir, en yaygın tümörler ya duktal karsinoma in situ ya da invaziv meme kanseridir.

Memenin Paget hastalığında, meme başı ve areola derisinin üst tabakasında kanserli hücreler bulunur. Bu hücreler, doku biyopsisini takiben mikroskop altında bakıldığında tanımlanır. Meme içindeki tümörlerden kanser hücrelerinin süt kanalından geçip meme ucunda birikip birikmeyeceği veya kanserin sadece meme ucunda ayrı ayrı gelişip gelişemeyeceği henüz kesin değil.

Hastalığın belirtileri şunları içerir:

. Meme ucunda kaşıntı, karıncalanma veya kızarıklık
. Pul pul, kabuklu veya kalınlaşmış cilt (egzamaya benzeyen)
. Düzleşmiş bir meme ucu
. Meme ucunun derisinden sarı veya kanlı sızıntı

Meme döküntüsü tedavisini nasıl yapıyoruz?

Yaygın deri döküntüleri

Birçok yaygın döküntü tedavisi, ciltte tahriş edici maddelerden kaçınmayı içerir. Bu, alerjik reaksiyona neden olan sabunları veya kozmetikleri, belirli türdeki giysi malzemelerini veya bir sutyen veya giysiden kaynaklanan sürtünmeyi içerir. Bir ilaç veya topikal merhem reçete ederiz. Çoğu durumda, döküntü, genel sağlık için büyük bir risk oluşturmadan temizleriz veya en azından tedavi ederiz.

Bazı emziren kadınlarda meme uçları bebeğin ağzı, sıkı giysiler veya sıkışmış nem nedeniyle tahriş olduğundan meme ucunda dermatit veya egzama oluşur. Emziren kadınlarda tedavi emzirmeyen kadınlarla aynı olmayacağından, bu gibi durumlarda bir doktora danışılmasını öneririz.

Su çiçeği, zona veya kızamık gibi viral enfeksiyon nedeniyle oluşan döküntüler, bir cilt hastalığı olarak değil, sorunun kaynağında (yani virüs) tedavi edilmelidir. Bu, bir anti-viral ilaç kullanımını, yatak istirahati, ağrı kesiciler ve ateş düşürücüleri içerir.

İnflamatuar meme kanseri

İnflamatuar meme kanserini, kapsamlı bir muayene ve doku biyopsisi (bir doku örneğinin mikroskop altında incelenmesi) sonrasında teşhis ederiz. En başından itibaren, evre üç (dört evreden) kanser olarak sınıflandırılır. Yani oldukça ilerlemiştir ve hemen tedavi edilmesi gerekir. Tedavi, genellikle kemoterapi ile başlayan cerrahi, radyoterapi, kemoterapi ve hormon tedavisini içerir.

Mastit

Mastit tedavisi genellikle enfeksiyonla savaşmak için antibiyotiklerden oluşur. Bu yaklaşık bir hafta içinde yardımcı olmazsa, kanser olmadığından emin olmak için cilt biyopsisi yapılmalıdır. İnflamatuar meme kanseri ve mastitis semptomlarının bazıları benzerdir. Bu nedenle ortaya çıkan semptomların kesin nedenini hızlı bir şekilde bulmak gerekir.

Meme apsesi

Bir meme apsesinin tedavisi, enfekte bölgeden irin boşaltılmasından oluşur. Enfeksiyon küçükse, bir şırınga ve iğne kullanırız. Büyük bir enfeksiyon ise, uygun drenajı sağlamak için deride küçük bir kesi gerekir. Her iki durumda da işlem sırasında ağrıyı engellemek için bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezik kullanırız.

Meme kanalı ektazisi

Meme kanalı ektazisinin semptomları herhangi bir özel tedavi olmaksızın kendi kendine düzelir. Bazı durumlarda sıcak kompresler ve antibiyotikler kullanırız. Gerekirse anormal kanalı cerrahi olarak çıkarırız.

Memenin Paget hastalığı

Memenin Paget hastalığının tedavisi, meme ucunun ve areolanın çıkarılmasını ve altta yatan bir tümör tespit edilmediyse tüm memeye radyasyon verilmesini (radyoterapi) içerir. Tümör varsa, kanserin ne kadar ilerlediğine bağlı olarak cerrahi olarak çıkarılması veya mastektomi gerekir.

Hangi meme döküntüsü belirtileri endişe nedenidir?

Meme döküntüsüne enfeksiyon, ateş, deri altında bir yumru, boğazda şişme veya makul bir tedavi süresinden sonra iyileşmeme gibi başka semptomlar eşlik ettiğinde, doktora danışmalıdır. Meme döküntüsünün nedenini kendi kendine teşhis etmek zordur. Ve bazı durumlarda tedavide gecikme, başarılı bir sonuç elde etmeyi zorlaştırır.

REFERANSLAR:

1. National Breast Cancer Foundation, Inc. Inflammatory Breast Cancer (IBC). (http://www.nationalbreastcancer.org/inflammatory-breast-cancer)

2. American Cancer Society. Duct Ectasia. (https://www.cancer.org/cancer/breast-cancer/non-cancerous-breast-conditions/duct-ectasia.html)

3. American Cancer Society. Mastitis. (https://www.cancer.org/cancer/breast-cancer/non-cancerous-breast-conditions/mastitis.html)

4. National Cancer Institute. Paget Disease of the Breast Fact Sheet. (https://www.cancer.gov/types/breast/paget-breast-fact-sheet)

5. NHS Direct Wales. Breast abscess. (http://www.nhsdirect.wales.nhs.uk/encyclopaedia/b/article/breastabscess/.)

6. NHS choices. Mastitis. (https://www.nhs.uk/conditions/mastitis/.)

7. American Society of Breast Surgeons Foundation’s beast360.org program. Breast Abscess. (https://breast360.org/topics/2017/01/01/breast-abscess/)

8. U.S. Department of Health and Human Services, Office on Women’s Health. Common breastfeeding challenges. (https://www.womenshealth.gov/breastfeeding/breastfeeding-challenges/common-breastfeeding-challenges)

 

Meme döküntüsü, memede kızarıklık
Meme döküntüsü, memede kızarıklık
Op. Dr. Ali GÜRTUNA
Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.

Articles: 218