El Soğukluğu Neden Olur?

El soğukluğu neden olur; elleriniz sıcak veya ılıman havalarda bile üşüyorsa veya soğuğa maruz kaldıktan sonra ısınması uzun sürüyorsa, ellere kan akışını kısıtlayan bir hastalığınız veya rahatsızlığınız olabilir.

El Soğukluğu Neden Olur?

Soğuk ellere sahip olmak yaygın bir deneyimdir. Havalar soğuduğunda dışarıda vakit geçirmek veya içeride klimalı bir alanda vakit geçirmek, ellerinizin geçici olarak üşümesine neden olur. Eşyaları buzdolabından veya dondurucudan çıkarmak, ellerinizi soğuk suya sokmak da üşümelerine neden olur.

Elleriniz sıcak veya ılıman havalarda bile üşüyorsa veya soğuğa maruz kaldıktan sonra ısınması uzun sürüyorsa, ellere kan akışını kısıtlayan bir hastalığınız veya rahatsızlığınız olabilir. Kan, kalpten ellere ulnar arter ve radyal arter yoluyla akar. Soğuğa maruz kalmak, bu arterlerin etrafındaki kasların gerilmesine veya daralmasına neden olur. Bu normal bir tepkidir, böylece vücut ısıyı korur ve kalp ve akciğerler gibi hayati organları hasardan korur.

Bununla birlikte, bazen belirgin bir neden olmasa bile kan damarları aniden daralır. Bu daralma veya vazospazm, ellerin üşümesine neden olur. Parmakların ve ellerin derisi de pembeden maviye veya beyaza renk değiştirir. Kan akışı yeniden başladığında elleriniz kırmızı görünür ve sıcak hissedersiniz.

Sık veya uzun süreli vazospazmlar, cilt yaralarına (ülserler) veya doku hasarına neden olur.

El Soğukluğuna hangi hastalıklar yol açabilir?

Soğuk havaya maruz kalmanın veya soğuk nesneleri tutmanın yanı sıra, bazı hastalıklar veya durumlar ellerinizin üşümesine neden olur. Semptomlar hafif veya orta ila şiddetli arasında değişir. Belirtileriniz hafifse veya ara sıra ortaya çıkıyorsa, bunları görmezden gelebilirsiniz. Semptomlar daha sık veya şiddetli hale gelirse, durumunuz tedavi gerektirir.

Raynaud’s Fenomeni (Raynaud sendromu – Bozukluğu – Hastalığı)

Bu, kalpten vücudun diğer bölgelerine kan sağlayan arterleri etkileyen oldukça yaygın bir hastalıktır. Vazospazm adı verilen kan damarlarının geçici olarak daralmasına neden olur. Genellikle parmaklar ve eller etkilenir. Vakaların yaklaşık yüzde 40’ında ayak parmaklar da etkilenir. Raynaud sadece bir veya iki el veya ayak parmağını etkiler. Vücudun farklı bölgelerini farklı zamanlarda etkileyebilir. Bir atak veya epizod sırasında ellere ve/veya ayaklara kan akışı kısıtlanır. Ataklar birkaç dakikadan bir saate kadar sürer. Bir atak, stres veya soğuğa ani veya kısa süreli maruz kalma ile tetiklenir.

Raynaud sendromunun iki formu vardır:

 • Birincil Raynaud bozukluğunun bilinen bir nedeni yoktur. İkincil tipten daha sık görülür ve genellikle daha az ciddidir.
 • İkincil Raynaud bozukluğu, daha ciddi bir altta yatan durum, hastalık veya faktörle ilişkilidir. Bu altta yatan nedenlerden bazıları bağ dokusu hastalıkları veya bağışıklık sistemi bozukluklarını içerir.

İkincil Raynaud’ların daha yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Romatoid artrit (eklemlerde iltihaplanmaya neden olan ve ağrılı şekil bozukluklarına neden olan bir hastalık)
 • Lupus (bağışıklık sisteminin sağlıklı dokulara saldırdığı bir hastalık)
 • Skleroderma (cilt ve diğer vücut dokularının sertleşmesi)
 • Ateroskleroz (atardamarların iç duvarlarında yağlı madde plaklarının birikmesi)
 • Pulmoner hipertansiyon (akciğerlerinizdeki atardamarları ve kalbin sağ tarafını etkileyen bir tür yüksek tansiyon)
 • Kriyoglobulinemi (vücuttaki kan damarlarının hasar görmesine ve iltihaplanmasına neden olan) gibi belirli kan hastalıkları  ve polimiyozit (kas güçsüzlüğüne neden olan inflamatuar bir hastalık)
 • Sjögren sendromu (göz ve ağız kuruluğuna neden olan bir bozukluk)
 • Buerger sendromu (ayaklara ve ellere giden arterlerin tıkanması, ağrı ve doku hasarına yol açar)

İkincil Raynaud’ların diğer nedenleri arasında şunlar vardır:

 • Tekrarlayan hareketler – Uzun süreler boyunca bir müzik aleti yazmak veya çalmakla ilişkili tekrarlayan hareketler bir faktör olur. Matkap veya matkap gibi titreşen elektrikli aletlerin kullanılması saldırıları tetikler.
 • El yaralanmaları – Bir kaza, ameliyat veya donma nedeniyle ellerde meydana gelen yaralanmalar.
 • Vinil klorür gibi bazı işyeri kimyasallarının kullanımı .
 • İlaçların kullanımı – İkincil Raynaud’larla bağlantılı bazı ilaçlar kemoterapi ajanları, doğum kontrol hapları, reçetesiz soğuk algınlığı ve alerji ilaçları ve hipertansiyonu tedavi etmek için beta blokerlerdir. Diğer ilaçlar arasında narkotikler, ergotamin içeren migren baş ağrısı ilaçları ve diyet hapları vardır.

El soğukluğu ayrıca aşağıdakilerin bir belirtisi olabilir:

 • Hipotiroidizm – Az çalışan bir tiroid bezi, bir kişinin soğuğa tahammül etmesini zorlaştırır. Ayrıca romatoid artrit, Sjögren sendromu ve lupus gibi diğer hastalıklarla da ilişkilidir.
 • Periferik arter hastalığı (PAD – PAH) – Damar duvarlarında plak (yağlı bir madde) biriktiğinde tıkanır ve el ve ayakların üşümesine neden olur. PAH, 50 yaş ve üzeri yetişkinlerde daha sık görülür. Şeker hastalığı veya sigara içenler daha büyük risk altındadır.

El soğukluğunun teşhisi

Doktorunuz, ellerinizi veya parmaklarınızı içeren yaralanmalar, kazalar veya ameliyatlar dahil olmak üzere tıbbi geçmişinizi soracaktır. Doktor belirtilerinizi soracak ve fizik muayene yapacaktır. Anormallikler için parmaklarınızı, ayak parmaklarınızı ve tırnaklarınızı inceleyecektir.

Birincil ve ikincil Raynaud’ların teşhisinde yer alan testlerden bazıları şunlardır:

 • Soğuk stimülasyon testi: Sıcaklıktaki değişikliklere tepkilerini ölçmek için parmaklara küçük bir cihaz bantlarız. Elleri genellikle buzlu suya daldırılarak soğuğa maruz bırakırız. Cihaz, parmakların normal sıcaklıklarına dönmesinin ne kadar sürdüğünü algılar.
 • Tırnak kıvrımı kapillaroskopisi: Mikroskop altında incelenmeden önce tırnağın tabanına bir damla yağ yerleştirilir. Arterler anormal görünüyorsa, skleroderma gibi bir hastalığı gösterir.
 • Kan testi: İkincil Raynaud’ların diğer durumlarını ve nedenlerini araştırmak veya diğer koşulları ekarte etmek için kan testleri yaparız.

El soğukluğu tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi, altta yatan hastalığa veya duruma bağlı olacaktır. Birincil Raynaud’ları önlemenin veya iyileştirmenin bir yolu yoktur. Ancak bazı yaşam tarzı değişiklikleri veya çeşitli ilaçlar alınarak atakların sayısı veya şiddeti azaltır.

İkincil Raynaud’larda, tedavi edilebilmesi için altta yatan nedenin belirlenmesi gerekir.

Atak (epizod) sayısını veya şiddetini azaltmaya yardımcı olabilecek yaşam tarzı değişiklikleri şunları içerir:

 • Tütün ürünlerinin kullanımını sınırlayın veya kaçının. Sigara veya nikotin içeren diğer ürünlerin kullanımından kaçınılmalıdır. İkinci el dumana maruz kalmayı (pasif içicilik) sınırlayın.
 • Dışarıda vakit geçirirken eldiven, şapka ve diğer koruyucu giysiler giyin. Buzdolabında veya dondurucuda saklanan eşyalar gibi soğuk nesnelerle uğraşırken eldiven giyin. Pille çalışan cihazlar veya ısı paketleri gibi el ısıtıcıları kullanın. Ayak ısıtıcıları yardımcı olur.
 • Sıcaklıktaki ani değişikliklerden kaçının. Sıcaklıktaki ani değişiklikler, klimalı bir odaya girmek gibi bir atak tetikler. Klimaları daha yüksek bir sıcaklığa ayarlayın, kalın giysiler giyin veya daha sıcak bir yere geçin.
 • Stresten kaçınmak. Stres azaltma tekniklerini uygulayın. El soğukluğu tedavisinde önemli bir aşamadır.
 • Düzenli egzersiz yapın.
 • Alkollü içeceklerden kaçının.
 • Elleri ve ayakları kesikler ve morluklar dahil yaralanmalardan koruyun.
 • Kafeinli içeceklerden kaçının.

İlaçlar

El soğukluğunda bazı ilaçlarla, ellere ve parmaklara giden kan akışını artırmada yardımcı oluruz.

Bunlar, hipertansiyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçları içerir, örneğin:

 • Kalsiyum kanal blokerleri
 • Alfa blokerler
 • Anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri

Parmaklardaki veya ellerdeki enfeksiyonların neden olduğu cilt yaralarını tedavi etmek için antibiyotikler vardır.

Cerrahi

El soğukluğunu tedavi etmede, diğer tedaviler etkili olmazsa, eldeki sinirleri bloke etmek için cerrahi gerektirir. Sinirleri bloke etmek için yapılan enjeksiyonlar cerrahiye alternatif olur.

Doku hasarı meydana gelirse, hastalıklı dokunun cerrahi olarak çıkarılması gerekir. En ciddi vakalarda kangren (vücut dokusunun ölümü) gelişir. Bu, elin bir kısmının kesilmesini (cerrahi olarak çıkarılmasını) gerektirir.

Prognoz

Birincil Raynaud’lu çoğu kişi, yaşam tarzı değişikliklerini benimseyerek ve devam eden tıbbi tedavi yoluyla semptomlarını yönetir. İkincil Raynaud’lu hastalar, altta yatan durumlarını yönetmek için özel tedavi gerektirir. Ellere veya parmaklara zarar vermemek için doktorunuzla düzenli muayeneler planlamak önemlidir. Belirtilerdeki değişiklikleri veya kötüleşmeleri derhal sağlık uzmanınıza bildirin. Ellerinizde veya parmaklarınızda veya vücudun diğer bölgelerinde yaralar fark ederseniz derhal tedavi isteyin.

Bir doktor ziyaretinin gerekli olabileceğini gösteren el soğukluğu belirtileri şunlardır:

 • Birkaç gün boyunca günde birçok kez ortaya çıkan ellerde ve parmaklarda ağrı.
 • Cilt rengindeki değişiklikler. Parmaklar beyaz, mavi veya morumsu görünür.
 • Cildin kalınlaşması veya sıkılaşması.
 • Kan akışı yeniden başladığında karıncalanma, zonklama, uyuşma veya yanma hissi. Cilt kırmızı görünür.
 • Tırnak görünümündeki değişiklikler.
 • İyileşmesi zor olan parmak uçlarında çatlaklar veya yaralar.

Referanslar:

 1. El Soğukluğu Neden Olur?
 2. https://www.mayoclinic.org/symptoms/cold-hands/basics/causes/sym-20050648
 3. https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/17861-cold-hands
 4. https://www.assh.org/handcare/condition/cold-hands
 5. https://www.healthline.com/health/cold-fingers
 6. https://www.verywellhealth.com/cold-hands-6503898
El Soğukluğu Neden Olur?
El Soğukluğu Neden Olur?
Sosyal medyada paylaş!