Çocuklarda işitme kaybı belirtileri tedavisi

Sayfayı paylaş!

İşitmenin ne olduğunu biliyorsunuz, peki ama çocuklarda işitme kaybı nedir? İşitme kaybı; kulakların veya işitmeyi kontrol eden beynin parçasından gelen sinirlerin bir veya daha fazla parçası ile ilgili bir sorun olduğunda olur.

İşitme kaybı olan biri, bazı sesler duyabilir veya hiç bir şey duymayabilir. İnsanlar ayrıca işitme kaybı hakkında konuşurken; sağırlık veya işitme güçlüğü kelimelerini kullanabilirler.

Her 1000 bebekten 3’ü işitme kaybı ile doğar, bu da onu en yaygın doğum kusuru yapar. İşitme problemi daha sonraki yaşamda da gelişebilir.

Çocukta işitme nasıl gerçekleşir?

İşitme kaybının nasıl ve neden olduğunu anlamak için, kulağın nasıl çalıştığını bilmek gerekir. Kulak, üç farklı bölümden oluşur: dış kulak, orta kulak ve iç kulak. Bu parçalar birlikte çalışır, böylece sesleri duyabilir ve işleyebilirsiniz. Dış kulak veya pinna (gördüğünüz kısım) ses dalgalarını alır ve dalgalar dış kulak kanalından geçer.

Ses dalgaları, orta kulakta kulak zarına çarptığında kulak zarları titremeye başlar. Kulak zarı titreştiğinde, kulağınıza üç küçük kemik yerleştirir. Bu kemikler çekiç (veya malleus), örs (veya incus) ve üzengi (veya stapes) olarak adlandırılır. Sesin iç kulağa doğru yolculuğu boyunca ilerlemesine yardımcı olurlar.

Titreşimler daha sonra sıvı ile doldurulmuş ve yüzeylerinde binlerce küçük tüy bulunan hücrelerle kaplı olan kokleaya gider. İki tip tüy hücresi vardır: dış ve iç hücreler. Ses titreşimleri minik tüyların hareket etmesini sağlar. Dış tüy hücreleri ses bilgisini alır, yükseltir ve ayarlar. İçteki tüy hücreleri, ses bilgisini işitme sinirinize gönderir ve ardından beyninize göndererek duymanızı sağlar.

Çocuklarda işitme kaybı türleri nelerdir?

Bir işitme kaybının birkaç farklı türleri vardır; iletken (conductive), sensorinöral, karma (iletken ve kombine duyusal), sinirsel (nöral) ve merkezi (santral) .

İletken işitme kaybı:

Bu, sesin iç kulağa gitmesini engelleyen dış veya orta kulağın bir kısmında bir sorun olduğunda meydana gelir. Bu tür işitme kaybı ve genellikle hafif ve geçicidir, çünkü çoğu durumda tıbbi tedavi yardımcı olabilir.

Sensorinöral işitme kaybı:

Bu, iç kulakta veya iç kulaktan beyine olan bağlantıda bir sorun olduğunda meydana gelir. Bu, kokleadaki minik tüy (saç) hücreleri zarar gördüğünde veya tahrip olduğunda meydana gelebilir.

Kaybına bağlı olarak, bir çocuk şunları yapabilir: çoğu sesi duyabilir, gürültülü değil ama sessiz ortamda duyabilir, sadece bazı sesleri duyabilir; veya hiç ses duymayabilir. Sensörinöral işitme kaybı neredeyse her zaman kalıcıdır ve bir çocuğun normal konuşma yeteneği etkilenebilir.

Merkezi işitme kaybı:

Bu, koklea düzgün çalıştığında olur, ancak beynin bir kısmı çalışmaz. Bu nadir görülen çocuklarda işitme kaybının tedavisi zordur.

Çocuklarda işitme kaybı nedenleri nelerdir?

Hasta, kulağının doğru şekilde oluşmayan ve iyi çalışmayan kısımlarıyla doğduğu için işitme kaybı olabilir.

Aşağıdakiler de dahil, bir yaralanma veya hastalık nedeniyle daha sonra ortaya çıkabilir:

a. Orta kulak sıvısı
b. Menenjit gibi ciddi enfeksiyonlar
c. Kafa yaralanması
d. Özellikle kulaklık veya kulak tomurcukları aracılığıyla çok yüksek sesli müzik dinlemek
e. Makine gibi yüksek seslere tekrar tekrar maruz kalma

Birçok çocukta kulak iltihabı olmuş ve bu da işitme kaybına neden olmuş olabilir. Bir kulak enfeksiyonundan sonra kalıcı işitme kaybı görülebilse de, bu nadirdir.

Çocuklarda işitme kaybı testi nasıl yapılır?

Doktor bebeğin veya çocuğun işitme kaybının olabileceğini düşünüyorsa, doktor ebeveynlerin çocuğu bir işitme uzmanına götürmesini önerecektir. Bir odyolog, işitme kaybına ilişkin sorunları test etmek ve yardım etmek için özel olarak eğitilmiş bir kişidir.

Pediatrik bir odyolog, bir çocuklarda işitme kaybını farklı testler yaparak test eder.

Bebekler için bile işitme testleri bile var! Belki, kulaklık taktığınızda ve her bir kulakta duyabildiğinizi göstermek için sol veya sağ elinizi kaldırmanız gerektiğinde bir işitme kaybı testi yaptırdınız.

Bir odyolog çocuğun işitme kaybının olduğunu tespit ederse, tedavi önerecek ve ailenin özel bir ekiple çalışmasını önerecektir. Bu ekip çocuğun öğrenip iletişim kurmasının en iyi yolunu bulmaya yardımcı olabilir.

Çocuklarda işitme kaybı nasıl tedavi edilir?

Tedavi şekli, işitme kaybının tipine, ne kadar şiddetli olduğuna ve çocuğun diğer gereksinimlerine bağlıdır. Yaygın tedaviler arasında, sesleri vurgulayan ve çocukların gürültülü ortamlarda daha iyi duymalarına yardımcı olan tedaviler, ameliyatlar, işitme cihazları veya diğer yardımcı dinleme cihazları bulunur. Erken tedavi ile çoğu çocuk tekrar normal şekilde duyabilir ve en önemlisi de konuşma ve dil geliştirebilir.

İşitme cihazları bir nevi minik amplifikatör gibidir. Sesleri daha yüksek hale getirmeye yardımcı olurlar ve çocukların duyduklarının daha net olması için sesleri toplayabilirler. İşitme cihazları, kulak zarı ve orta kulaktan iç kulağa veya kokleaya yükseltilmiş sesler (ses titreşimleriyle) iletir. Ses seviyesini otomatik olarak ayarlayabilen işitme cihazı teknolojisi mevcuttur.

İşitme cihazlarının yardımı ile bile kelimeleri duyamayan veya anlayamayan bazı çocuklar için, koklear implant adı verilen bir cihaz vardır. Bu işlem sırasında kokleaya çok küçük bir elektronik cihaz yerleştirilir. Kokleadaki hasarlı veya tahrip olmuş tüy hücrelerinin işini, sesleri doğrudan işitme sinirini uyaran elektrik sinyallerine dönüştürerek devralmaktadır.

Öğrenme ve İletişim:

İşitme kaybı olan bir çocuk, özel bir okula, normal bir okuldaki özel derslere veya normal bir sınıfın bir parçası olabilir. Çocuklarda işitme kaybının ne kadar ciddi olduğuna bağlı olarak, bazı çocuklar işitme ve konuşma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için odyologlarla veya konuşma dili patologlarıyla çalışabilir.

İşitme kaybı olan bazı kişilerin iletişim kurmak için bunun gibi özel teknikler kullanması gerekebilir:

a. Konuşulan kelimeleri anlamaya yardımcı olmak için, kişinin dudaklarına, yüz ifadelerine ve jestlerine yakından bakmayı içeren konuşma okuma (dudak okuma olarak da bilinir)
b. İşitme engelli insanların konuşmadan iletişim kurmasını sağlayan, el hareketlerinin dili olan ‘İşaret Dili’.
c. Cued Speech (Cued speech tekniği sekiz el işareti ve üç farklı el konumu ile dudaktan okumaya yardımcı ipuçları vermektedir) ve Signed Exact English, söylenenleri çevirmek için el sıkışmalarını kullanır. İnsanların dudak okuması yoluyla anlayamadıkları bir şeyi anlamalarına yardımcı olmak için konuşma diliyle birlikte kullanılması amaçlanmıştır.

Peki ya telefonda konuşmak?

Bir telekomünikasyon cihazı (ayrıca TDD olarak da bilinir) sayesinde, konuşarak iletişim kurmak yerine bir konuşma yazılabilir. Mesajlar özel bir ekranda veya çıktıda görünür.

İşitme engelli birinin nasıl film izleyebileceğini veya TV izleyebileceğini merak edebilirsiniz. Altyazılı TV şovları ve filmler ekranın altında metin sağlar, böylece işitme kaybı olan kişiler eylemi takip etmek için birlikte okuyabilir. Teknoloji her zaman değişiyor ve muhtemelen işitme engelli çocukların, ailelerinin ve arkadaşlarının yardımı için daha yeni ve daha iyi araçlar göreceksiniz.

Böylece işitme engelli çocuklar okula gidebilir, telefonda konuşabilir ve film izleyebilir.

 

Referanslar:

1. What is Hearing Loss in Children?

2. Hearing Loss in Children

3. Causes of Hearing Loss in Children

4. Help for Parents of Children With Hearing Loss

5. Childhood deafness

6. Çocuklarda işitme kaybı belirtileri tedavisi

7. Çocuklarda işitme kaybı & Duyma testi

8. Çocukta kulak enfeksiyonu belirtileri

 

Çocuklarda işitme kaybı belirtileri tedavisi
Çocuklarda işitme kaybı belirtileri tedavisi
Op. Dr. Ali GÜRTUNA
Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.

Articles: 218