Yağsız Diyet ile Yedikçe Zayıfla

Op. Dr. Ali Gürtuna - Çocuk Cerrahisi Uzmanı - Pediatric Surgeon

Yağsız diyet; Düşük yağ tüketimi sağlıklı bir beslenme şeklidir. Bu tür diyetlerin belirli bir zaman içinde zayıflamak ve kilo vermek için en iyi yololduğu, dünyadaki pek çok sağlık otoritesi tarafından kabul edilmektedir. Pek çok düşük yağ diyeti %20-30 oranında kaloriye izin verirken, bazı diyetler bu oranın da altına düşerler ve yağı diyetten neredeyse tamamen çıkanrlar.

Yağ hemen hemen bütün yiyeceklerde az da olsa bulunur, tamamen yağdan arındınlmış bir diyet mümkün değildir. Ancak çok düşük yağ diyeti; % 10 oranında yağ, % 10-20 civannda protein ve kalanı da karbonhidratlardan oluşur. İki çok bilinen diyet bu tür beslenmeye uyarlanır: Amerikalı Doktor Dean Ornish’in “Eat More Weigh Less” ve Robert Pritkin’in “Pritkin Weight Loss Breakthrough.”

Yağsız Diyet ile Yedikçe Zayıfla:
Ornish Diyeti temel olarak vejetaryendır. Bu diyette et, tavuk, av eti ve balık önerilmez. Sadece yağsız yoğurt, yağı alınmış süt, yağsız peynir ve yumurta beyazı gibi, çok düşük yağ içeren süt ürünleri alınabilir. Ornish’in diyetinde “istediğin gibi ye”, “ölçülü ye” ve “yasak” (sadece yağlar, sıvı yağlar, fındık, tohum, avokado ve diğer yağlı besinler değil, aynı zamanda şeker, beyaz un ve beyaz pirinç gibi işlenmiş karbonhidratlar da) yiyecekler listesine bağlı kalırsanız, kalori hesabı yapmadan ya da porsiyon büyüklüğüne bakmadan yemek yiyebilirsiniz.
Kilo kaybet. Pritkin Diyeti haftada 3 gün yağsız ete izin veriyor.

Yağsız diyet ile yedikçe zayıfla

 

Yağsız Diyet’te Günlük Öğün Programı:
Kahvaltı:
Yağsız yoğurtla hububat gevreği, taze çilek, portakal suyu

Öğlen:
Baharatıı ıspanak ile doldurulmuş fırında patates. yaGsız peynir, brokoll, patates ve nohut salatası yaGsız sos ile, yeşil salata, taze meyve

Akşam:
Kurutulmuş domates ve kurutulmuş ızgara sebzeler ve makarna, yeşii salata, şaraba yatırılmış şeftali.

Yağsız Diyet’te İçecekler:
Su. çay, kahve, yağı alınmış süt, meyve suları.

Günlük kalori miktarı: 1300 (kadınlar için doyana kadar yemek)
Vaat edilen kilo miktarı: Belirtilmemiş, ancak Ornish’in hastalarında yılda 12,6 kg.

Sosyal Medyada Paylas
WhatsApp   Facebook   Twitter   Tumblr
LinkedIn   Flipboard   Pinterest   Reddit