Vejetaryen Beslenme Önerileri

Vejetaryen beslenme önerileri nelerdir? Her gün bitki temelli bir yemek tüketmek, kolesterolünüzü düşürmenize ve kalp sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir. Sıkı ve tam bir vegan veya vejetaryen diyetinin aksine, bazı etsiz öğünleri aralara karıştırmak, etçil beslenmekten vazgeçmenizi gerektirmez.

Etsiz öğünleri dışlıyor musunuz, vejetaryen misiniz?

Öyle görünüyor ki, eti dışlamak sizin için tercih sebebi. Aslında, kolesterolünüzü düşürmenize ve kalp-damar hastalıkları riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Hepsinden iyisi, yarı vejetaryen veya esnek bir beslenme tarzı, etçil yöntemlerinizi tamamen bırakmanızı gerektirmez. Tamamen yağsız et yiyebilirsiniz – daha az! Uzmanlar vejetaryen beslenme alışkanlıkları ile ilgili detaylı araştırma yapmışlardır.

Uzman İpucu # 1:

Gelişmiş ülkelerde yaşayan insanların yediği kolesterolü yükselten doymuş yağların çoğu etten ve tam yağlı peynir gibi tam yağlı süt ürünlerinden geliyor. Günlük hayvansal yağ alımınızı azaltırsanız, doymuş yağ alımınızı azaltabilirsiniz!

Etsiz öğünde ne var?

Menüden eti çıkardığınızda akşam yemeğiniz nasıl görünüyor? Yemeğiniz sıkıcı olmayacak ve üstelik düşündüğünüzden daha fazla seçenek var! Örneğin – burger mi yemek istersiniz? O halde tuzlu ızgarada pişmiş portabella mantarlı burgeri deneyin.

Uzman İpucu # 2:

Etsiz olmak, sebze ve meyveleri, garnitürden başrol role taşımak kadar basittir. Ayrıca yüksek lifli kepekli tahıllar, baklagiller, tuzsuz fındık ve daha az yağlı ve yağsız süt ürünleri aramalısınız. Bunlar lif, vitamin, mineral ve diğer önemli bitki besin maddelerinde yüksek olma eğilimindedir.

Vejetaryen dünyaya küçük adımlarla girebilirsiniz!

Uzman İpucu # 3:

Ilımlı vejetaryen bir hayata başlamanın kolay bir yolu, haftada bir kez etsiz bir öğün yemekten geçer. Fasulye gibi bir seçenek düşünülebilir ki mevcut en maliyet-etkin protein kaynaklarından biridir. Et, tipik olarak diğer protein kaynaklarından daha ağırdır.

Etsiz bir hayat sizin için uygun değilse, endişelenmeyin. Kalp sağlığına uygun bir beslenme tarzı benimsemek için soğuk hindi yemek zorunda değilsiniz.

Tavuk veya balık hayranı mısınız? Derisiz kümes hayvanları ve omega-3 yağ asitleri içeren balıklar iyi protein seçenekleridir ve sağlıklı şekillerde hazırlanmaları kolaydır.

Et tüketmek zorunda mısınız? Arada bir bir kez olarak sınırlandırabilirsiniz!

Et yerken, mümkün olan en ince kesimi seçin, porsiyon büyüklüğünüzü makul sınırlarda tutun, görünür yağları uzaklaştırın ve fazla doymuş yağları önlemek için sağlıklı bir şekilde pişirin. Ve şunu hatırlayın, etsiz bir öğün hemen otomatik olarak daha az doymuş yağa dönüşmez.

Uzman İpucu # 4:

Et azaltılabilir, ancak dikkatli ve mantıklı davranmazsanız kalp sağlığı açısından hiçbir avantaj elde edemezsiniz.

Etsiz vejetaryen bir hayata girmek için daha fazla ipucu:

a. Buzdolabını ve kilerinizi; sebze, fasulye, fındık, kepekli tahıllar ve tofu gibi bitki bazlı alternatiflerle doldurun.

b. Etsiz yemekler için tarifler bulun ve kendi yemeğinizi kendiniz pişirin! Kalp dostu yemek kitaplarını veya yemek tarifleri yazılarını takip edin.

c. İş yerinde sebze tüketin. Bir ofisinizde mutfak erişiminiz varsa, hızlı ve etsiz bir öğle yemeği için vejeteryan burgerler ve vejeteryan mikrodalga fırın yemekleri gibi sevdiğiniz birkaç etsiz yiyecek bulundurun.

Vejetaryen Beslenme Önerileri

Share:

Author: Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Gürtuna tarafından hazırlanmış olan sağlık haber ve bilgi sitesi aligurtuna.com ile; çocuk hastalıkları, çocuk cerrahisi, çocuk ruh sağlığı ve sağlıklı yaşam ile ilgili sağlık bilgileri ve güncel sağlık haberlerini takip edin.