Uyku: Bebek ve Çocuklarda Uyku Düzeni

Uyku düzeni – ya da eksikliği – muhtemelen bebek bakımının en çok tartışılan yönüdür. Yeni ebeveynler çabucak keşfederken, bebeklerinin uykularının kalitesi ve miktarı evdeki herkesin refahını etkiler. Ve çocuk beşikten yatağa geçerken uyku mücadeleleri nadiren sona ermektedir.

Gecenin ortasında uyandığında nasıl cevap vermelisiniz? Ve çocuklarınız için ne kadar uyku yeterli?

Nasıl bir uyku düzeni yeterli?

Uyku ihtiyacı yaşa göre değişmektedir. Ancak, bebeğin veya 2 yaşındaki çocuğun ihtiyaç duyduğu uykuya ilişkin sık rastlanan “kurallar” kendi çocuğunuza geldiğinde yararlı olmayabilir. Bu sayılar, belirli yaştaki çocuk grupları için rapor edilen ortalamalardır.

Tüm çocukların belirli bir yaş grubunda ihtiyaç duydukları büyülü saat yoktur. İki yaşındaki Lilly 12 saat uyuyabilir, 2 yaşındaki Marcus ise ertesi gün sadece 9 saat uyuyabilir.

Yine de uyku çocukların sağlığı için çok önemlidir. Uyku eksikliği ile çocuğun davranışları arasındaki bağlantı her zaman açık değildir. Yetişkinler yorgun olduklarında huysuz olabilirler ya da enerji tüketemezler, ancak çocukların davranışlarında aşırı değişiklikler olabilir.

İşte çocuğunuzun uyumasına yardımcı olacak yaşa uygun ipuçlarıyla, yaşa dayalı bazı yaklaşık rakamlar.

Bebekler (6 aya kadar) ne kadar uyumalı?

Yenidoğanların iç saatleri tam olarak gelişmemiştir. Günde 18 saate kadar uyurlar, gece ile gündüz arasında eşit olarak bölünmüşlerdir. Yeni doğanlar genellikle ilk birkaç hafta içinde, iyi bir kilo alımına kadar, her 3 ila 4 saatte bir uyandırılmalıdır. Bundan sonra, bir bebek daha uzun süre uyursa sorun değildir.

Bu ilk haftalardan sonra, bebekler bir seferde 4 veya 5 saat boyunca uyuyabilir – bu, küçük karınlarının beslenmeler arasında ne kadar süre gidebileceği ile ilgilidir. Bebekler geceleri iyi bir şekilde uyurlarsa, gün içinde daha sık emzirme veya biberon almak isteyebilirler.

Ebeveynler gece uyumanın uzak bir durum olduğunu hissettiğinde, bebekleri genellikle geceleri daha uzun süre uyumaya başlar. 3. ayda bir bebek ortalama olarak yaklaşık 14 saat uyur, geceleri 8 ila 9 saat (genellikle bir veya iki kez kesilir) ve iki veya üç saat gündüz kestirir.

Hafif uyku sırasında bebeklerin ağlayabildiğini ve her türlü başka ses çıkarabileceğini bilmek önemlidir. Geceleri uyanmasalar bile, tekrar uykuya dalmadan önce birkaç dakika uyanık kalabilirler.

Fakat 6 aylıktan küçük bir bebek ağlamaya devam ederse, cevap verme zamanı gelmiştir. Bebeğiniz gerçekten rahatsız olabilir: aç, ıslak, soğuk, hatta hasta. Ancak, değişim ve beslenme için rutin gece uyanmaları mümkün olduğu kadar çabuk ve sessiz olmalıdır. Çocuğunuzun uyumasını beklerken konuşma, oyun oynama, ışıkları açma veya parlak bir mobil cihaz kullanma gibi gereksiz bir uyarı vermeyin. Gece uykusu için olduğu fikrini teşvik edin. Bunu öğretmelisiniz, çünkü bebeğiniz ihtiyaçlarının karşılandığı sürece ne zaman olduğunu umursamıyor.

İdeal olarak, bebeğinizi uyumadan önce yatağa yerleştirin. Basit bir yatma zamanı rutini oluşturmak için henüz erken değildir. Her gece sürekli ve aynı sırada yapılan sakinleştirici faaliyetler (banyo, okuma, şarkı söyleme) rutinin bir parçası olabilir. Bebeğiniz onları uyku ile ilişkilendirir ve rüzgârın azalmasına yardım eder.

Amaç, bebeklerin kendi başlarına uykuya dalmalarını ve kendilerini rahatlatmayı ve gecenin ortasında uyanmaları gerektiğinde uyumaya devam etmelerini öğrenmektir.

Bebekler (6 – 12 ay) ne kadar uyumalı?

6. ayda, bebeklerin günde ortalama 14 saat uykuya ihtiyacı vardır, her gün 2 ila 30 dakika süren 2 ila 3 gündüz uykusu yapabilir. Bazı bebekler, özellikle de emzirilenler gece hala uyanabilir. Fakat çoğu, artık gece yarısı beslemeye ihtiyaç duymuyordur.

Bebeğiniz gecenin ortasında uyanırsa, ancak bunun açlıktan kaynaklandığını düşünmüyorsanız, bebeğinize gitmeden önce birkaç dakika bekleyin. Bazen bebeklerin yatması için sadece birkaç dakikaya ihtiyaç duyarlar. Uyumazsa rahatlatılmalıdır (bebeğinizle yumuşak konuşun, sırtını ovun), sonra tekrar uyumak için bırakılmalıdır – hasta olmadıkça. Hasta bebeklerin alınmaları ve bakım görmeleri gerekir. Bebeğiniz hasta görünmüyor ve ağlamaya devam ediyorsa, biraz daha bekleyebilirsiniz.

6 ila 12 ay arasında, gelişimin normal bir parçası olan ayrılma kaygısı devreye girer. Ancak gecenin kuralları, bebeğin ilk doğum gününde de aynıdır: Bebeğinizi kaldırmamaya, ışıkları açmamaya, şarkı söylemeye, konuşmaya, oyun oynamama veya çocuğunuzu beslememeye çalışın. Bu etkinliklerin tümü bebeğinizin kendi kendine uyuya kalmasını ve daha fazla uyanmayı tercih etmesine izin vermez.

Bebekler (1 – 3 yaş, toddler) ne kadar uyumalı?

1 ila 3 yaş arası, çoğu küçük çocuk, 24 saatlik bir süre boyunca yaklaşık 12 ila 14 saat uyur. Ayrılma kaygısı, ya da sadece anne ve babayla uyumayı istemek (ve hiçbir şeyi kaçırmamak), bir çocuğu uyanık kalmak için motive edebilir.

Düzenli olarak yatak zamanı ayarlamak ve bunlara bağlı kalmak önemlidir. Ebeveynler bazen çocukları ayakta tutarken yatma vakti uyuyacaklarını düşünerek hata yaparlar. Fakat gerçek şu ki, çocuklar fazla yorulurlarsa uyumakta zorlanıyorlar. Çoğu çocuk gün boyunca 1 ila 3 saatlik kestirmeler yapsa da, çocuğunuzu uyumaya zorlamanız gerekmez. Ancak, yürümeye başlayan çocuğunuz uyumamayı seçse bile, sessiz bir zaman planlamanız önemlidir.

Çocukların rahatlamaları ve uyumak için hazırlanmaları için yatma zamanı rutini oluşturun. Bir bebek için rutin, 5-30 dakika uzunluğunda olabilir ve hikaye okuma, banyo yapma ve yumuşak müzik dinleme gibi sakinleştirici aktiviteler içerebilir.

Gecelik ritüel ne olursa olsun, yürümeye başlayan çocuğunuz muhtemelen her gece aynı olması konusunda ısrar edecektir. Mümkün olduğunda, çocuğunuzun yatmadan önce rutin seçimler yapmasını sağlayın: hangi pijamaları giymeli, hangi hayvanı yatağa götürecek, hangi müziği çalacak. Bu küçük çocuğunuza bir kontrol hissi verir.

En iyi uyuyanlar bile ebeveynlere ara sıra uyandırma çağrısı yapar. Diş çıkarma, yürümeye başlayan çocuğu uyandırabilir ve rüyalar görebilir. Aktif hayal bu yaşta başlar ve çok küçük çocuklar için rüyalar oldukça endişe verici olabilir. Kabuslar, hayalgücünü gerçeklikten ayırt edemeyen yürümeye başlayan çocuk için özellikle korkutucudur. (Öyleyse, yürümeye başlayan çocuğunuz yatmadan önce gördüğü TV programlarını dikkatlice seçin.)

Bu zamanlarda çocuğunuzu rahatlatın. Bebeğiniz isterse rüya hakkında konuşabilir ve çocuğunuz sakinleşinceye kadar kalabilir. O zaman çocuğunuzu en kısa sürede tekrar uyumaya teşvik edin.

Okul öncesi çocuklar için uyku düzeni nasıl olmalı?

Okul öncesi çocuklar, gece başına yaklaşık 11 ila 12 saat uyurlar. Geceleri yeterince dinlenenler artık gündüz kestirmeye ihtiyaç duymayabilir. Bunun yerine, öğleden sonra sakin bir zaman geçirebilirler.

Çocuk yuvalarının ve anaokullarının çoğunda, çocuklar sadece dinlendiğinde sessiz kalır. Çocuklar gündüz kestirmelerinden vazgeçtiklerinde, gece gündüz bebeklerden daha erken yatabilirler.

Okul çağı çocukları ne kadar uyumalı?

Okul çağındaki çocuklar, gece 10 ila 11 saat uykuya ihtiyaç duyar. Yatma vakti problemleri bu yaşta çeşitli nedenlerle başlayabilir. Ödev, spor ve okul sonrası etkinlikler, bilgisayarlar, televizyonlar, mobil cihazlar ve yoğun aile programları, çocukların ihtiyaç duydukları uykuyu alamamalarına katkıda bulunabilir.

Uykusuz kalan çocuklar sinirlenebilir hale gelebilir ve okulda dikkat zorluğu olabilir.

Özellikle okul gecelerinde tutarlı bir yatma vakti olması yine de önemlidir. Çocuğunuzun ışıklar sönmeden önce gevşemesini sağlamak için yatmadan önce teknolojiden bağımsız bir zaman bırakın. En iyi kurallardan biri elektronik aksamın yatmadan en az bir saat önce kapatılması ve televizyonların, bilgisayarların ve mobil cihazların çocuk yatak odalarından uzak tutulmasıdır.

Gençler ne kadar uyumalı?

Gençler, gece başına yaklaşık 9 saat uykuya ihtiyaç duyarlar, fakat çoğu kişi bunu anlamıyor. Okulun erken başlaması, okul, ev ödevi, arkadaş ve etkinliklerle dolu programların üstünde, çoğu kişinin kronik olarak uykusuz kaldığı anlamına geliyor.

Uyku yoksunluğu zamanla artıyor, bu yüzden gece başına bir saat daha az, hafta sonuna kadar uykusuz tam bir gece oluyor.

Diğer şeylerin yanı sıra, uyku eksikliği şunlara yol açabilir:

a. Dikkat eksikliği
b. Tutarsız performans
c. Kısa süreli hafıza kaybı
d. Gecikmiş tepki süresi

Bu, öfke sorunlarına, okulda sorunlara (öğretmenler ve akranlar ile), kafein veya enerji içecekleri gibi uyarıcıların daha uyanık hissettrmesine ve geciken tepki süreleri veya direksiyonda uyuya kalması nedeniyle araç kazalarına neden olabilir.

İdeal olarak, bir genç, her gece aynı saatte yatağa gitmeye çalışmalı ve her sabah aynı saatte uyanıp en az 9 saat uyumaya izin vermelidir.

Yatmadan Önce Uyku Düzeni Rutinleri:

Çocuğunuzun yaşı kaç olursa olsun, iyi uyku alışkanlıklarını teşvik eden yatma zamanı rutini oluşturun.

Bu ipuçları, çocukların iyi bir gece uykusu almasını kolaylaştırır:

a. Bir yatma saatine bağlı kalın ve çocuklarınıza 30 dakika önce dikkatinizi verin.
b. Daha büyük çocukları ve gençleri, yaşlarında ihtiyaç duyulan tam saatlerce uyumalarını sağlayacak bir yatma vakti kurmaya ve sürdürmeye teşvik edin.

Uyku: Bebek ve Çocuklarda Uyku Düzeni

Sosyal Medyada Paylas
WhatsApp   Facebook   Twitter   Tumblr
LinkedIn   Flipboard   Pinterest   Reddit