Süt Ürünlerinin Faydaları

Op. Dr. Ali Gürtuna - Çocuk Cerrahisi Uzmanı - Pediatric Surgeon

 

Sağmal ineklerin günde 30 litreye kadar verebildikleri sütün, ihtiyacımız olan her türlü maddeyi içinde taşıdığını biliyor muydunuz? Gerçekten 100 gram sütte 87.2 gram su, 3.3 gram çeşitli proteinler (kazein, laktalbumin, laktoglobulin), 3.8 gram yağ, 4.8 gram karbonhidrat (laktoz), pek çok mineral (kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, klor, magnezyum, sülfür, krom, bakır, çinko, demir, manganez, iyot selenyum) ve vitaminIerin her türü (A, tiamin, riboflavin, piridoksin, folik asit, B 12, C, D, E, K) bulunur. Bu miktar süt, 67 kalori sağlar.

Eksiksiz Gıda:
Süt, görüldüğü gibi eksiksiz ve mükemmel bir gıdadır. Sağlıklı bir insanın 100′ den fazla besin maddesine ihtiyacı vardır ve bu maddeler de, ancak çeşitli yiyeceklerle temin edilebilir. Çalışan bir insana, günde 70-80 gram protein, 50-70 gram yağ, 300-400 gram karbonhidrat ve kafi miktarda su, diğer muhtelif vitaminler ve madeni maddeler lazımdır.

Bu maddeleri kısmen etle, ekmekle, şekerle, suyla, ayrıca çeşitli meyve ve sebzelerle ancak alabilmekteyiz. Fakat süt, bu besin maddelerini vücudumuzun ihtiyaçlarına en uygun bir oranda bünyesinde toplayan bir gıda olarak dikkatimizi çeker. Hiçbir şey yemeden, yalnız yeteri miktardaki süt ile uzun süre sağlıklı olarak yaşayabiliriz.

Sütün bileşimi ve insan bünyesinin bilinmediği, 14 asır öncesinden bugüne ulaşan bir hadis-i şerif, bizleri hayrete düşürmektedir: “Bir kimseye süt içirildiğinde, şöyle desin: Allah’ım onu mübarek kıl ve ziyadesini ver. Çünkü sütün yerini tutacak hiçbir yiyecek veya içecek yoktur.”

Sağlığı Korur:
Sütün bir özelliği de, bütün hastalıklara karşı en faydalı ve koruyucu bir besin olmasıdır. Sağlığın korunması için alınması gerekli çok sayıda gıdanın hemen tamamı sütte mevcuttur. Ayrıca, iskeletin iyi teşekkülü için de sütün içindeki maddelere ihtiyacımız vardır.

Sütün diğer bir üstünlüğü, öbür gıdalardan farklı olarak “esansiyel” denilen ve vücuda mutlaka dışarıdan alınması gereken özelliğiyle, insanın en fazla ihtiyaç duyduğu kalsiyum, fosfor gibi mineral maddeleri ile B kompleks vitaminIerinden B2 ihtiyacını karşılamak için çok iyi bir kaynak durumundadır.

Süt, her yaştaki kişilerin içmesi gerekli olan çok önemli bir besin maddesidir. Çocukların sağlıklı büyümesini, gençlerin beyin faaliyetlerinin artmasını sağlar. Saç ve cilt güzelliği verir. Zinde tutar, enerji yapar.

Süt, bu şaşırtıcı yönlerinden dolayı çok tüketilmekte ve gelişmiş ülkelerde, okul döneminden başlayarak içme alışkanlığı kazandırılmaya çalışılmaktadır.

Son olarak sütten yapılan iki gıdadan söz etmek istiyoruz:
* Yoğurt:
Lezzetle yenmesinin yanısıra tedavi edici olarak da kullanılan yoğurt, sütün bütün özelliklerine sahip bir gıda maddesidir. Yoğurtta bulunan laktik asit, patolen (hastalık amili) bakterileri öldürür. Laktobasiller ise antibiyotiklere benzer maddeler üreterek mikropların üremesini durdururlar. Denilebilir ki, hiç mikrop barındırmayan birkaç yiyecek maddesinden biri de yoğurttur. Yoğurt, çocuklardaki ishale iyi gelir. Kalb hastalığının başlıca sebebi olan kolesterolün kandaki seviyesini düşürür. Mikrobik sarılıkta, antibiyotik ilaç gibi iş görür. Allerlik reaksiyonları azaltır. Büyüme ve gelişmeyi teşvik eder. Kanserin teşekkülünü geciktirir. Bu özellikleriyle yoğurt, birçok hastalıkta diyet olarak kullanılan çok kıymetli bir gıda maddesidir.

Peygamberimizin şu sözü, bugün de aynen geçerlidir: “Sütten yapılan yiyecekler hastanın kalbini ferahlandırır.” Burada hasta için süt değil de, sütten yapılan yoğurt gibi yiyeceklerin tavsiye edilmesi dikkat çekicidir. Çünkü bunların sütle yani gıda değerini taşımasının yanı sıra sindirilmeleri çok daha kolaydır. C02 ile ferahlatıcı, serinletici bir özellik taşırlar.

* Peynir:
Peynir, sütün ihtiva ettiği en mühim mineralleri taşıdığı gibi, kesif bir gıda maddesidir ve oldukça’da besleyicidir. Aynı miktar süte oranla 5-6 kat protein ve yağ bulundurur. Sütün suyu ayrılıp protein kısmı, yani kazeini pıhtılaşıp konsantre olduğundan, bu özelliği gösterir. Kazein, tabiatta yalnızca sütte bulunur. Vücudumuzun kendi kendine yapamadığı ve mutlak surette gıda maddeleri ile almamız şart olan aminoasitlerin hepsini ihtiva eder. Hazmı da kolayolan peynir, en güzel ve en besleyici gıdalardan birisidir.

Sosyal Medyada Paylas
WhatsApp   Facebook   Twitter   Tumblr
LinkedIn   Flipboard   Pinterest   Reddit