Sünnet ameliyatı sonrası bakım

Cerrahi Sünnet Ameliyatı sonrası bakım nasıl yapılmalı?

1. Lokal anestezi ile sünnet ameliyatı olan yenidoğan bebekler ameliyat bittikten sonra beslenebilir. Kısa bir süre içinde de taburcu olabilir.

2. Sünnet sonrası pansuman ve yara bakımı, yapılan cerrahi işlem ve cerrahın yaptığı uygulamalara göre farklılıklar gösterebilir. Ben, sünnet sonrası hastaların penisini, antibiyotikli krem uygulanmış spanç ile kapatıyorum ve onun üstünden de koban dediğimiz elastik bir materyalle sarıyorum. Bu materyalin amacı işlem sonrası kanama riskini azaltmaktır. Sünnetten 1 gün sonra (ertesi günün sabahı), elastik bandajın açılması gerekiyor.

Kremli spanç çıkartıldıktan sonra reçete ettiğimiz antibiyotikli kremi, sabah akşam günde iki defa, ince bir hat halinde, penis başının çevresine uygulamanız ve bu işleme 7 – 10 gün boyunca devam etmeniz yeterlidir.

Eğer sargı kendiliğinden çıkarsa; hemen sonra kreme başlamanız, bebekler için ise bezin pipiye denk gelen kısmına krem sürmeniz gerekir.

Tam anlamıyla banyo yapılması için 4 – 5 gün beklemelisiniz. Sonrasında da günde 2 defa ılık su oturma banyosu yaranın daha çabuk iyileşmesini sağlayacaktır.

3. Ağrı kontrolü için, bebek veya çocuğunuzun yaşına ve kilosuna göre reçete ettiğimiz ağrı kesici şurup veya fitil, günde 2 – 3 defa kullanılmalıdır.

Bebeğiniz bezli ise normal şekilde bezlemeye devam edebilirsiniz.

4. Yara yerinde herhangi bir problem gelişmediği takdirde 10. gün sonrasında kontrole gelmeniz gereklidir. İlk kontrolden 10 – 12 gün sonra ikinci kontrol gereklidir. Ancak herhangi bir problem olduğundan şüpheleniyorsanız daha erken bir zamanda da cerrahınıza başvurabilirsiniz.

Sünnetin yaz veya kış mevsiminde yapılmasının, çocuk üzerinde gerek iyileşme ve gerekse psikolojik yönden herhangi bir fark yarattığına dair bir kanıt yoktur.

Sünnet nedir, Sünnet yaşı ve faydaları

Sünnet ameliyatı sonrası bakım
Sünnet ameliyatı sonrası bakım
Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA
Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları konularında güncel ve en doğru bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin!