Lazerli Epilasyon ile gelen GÜZELLİK

Op. Dr. Ali Gürtuna - Çocuk Cerrahisi Uzmanı - Pediatric Surgeon

İstenmeyen tüylerin lazer ile yok edilmesi yöntemi olan lazerli epilasyon da temel prensip: Kıl ve kıl kökünde bulunan, kıla rengini veren melanin pigmenti ile ışığın etkileşimidir. Melanin, üzerine düşen lazer ışınını absorbe eder. Absorbe olan ışın, ısı enerjisine dönüşerek kıl kökünü tahrip eder.

Lazerli epilasyon

Kalıcı lazerli epilasyon yöntemi için lazer ışınının cildin derinliklerine nüfuz ederek kıl köküne ulaşması ve ısı enerjisine dönüşerek köke hasar vermesi gerekir. Kıl kökleri, vücudun çeşitli yerlerinde değişmekle birlikte yüzeyin 2-5 mm altındadır. Lazerli epilasyon amaçlı geliştirilen cihazlarda, ışının dalga boyu cilt altında ulaştığı mesafenin bu sınırlar içinde olması gerekmektedir.

Lazerli epilasyon da seçici fototermoliz denen yöntem kullanılarak melanin taşıyan kılı yok etmeye yetecek, ancak çevredeki dokuya zarar vermeyecek ölçüde lazer ışını gönderilmektedir. Bu nedenle güvenli ve etkili bir lazerli epilasyon için, cilt rengi; kıl rengi, kalınlığı ve yoğunluğu dikkate alınarak cilde gönderilecek enerji değerini ve gönderilme süresini belirlemek büyük önem taşır.

Gelişmiş lazerli epilasyon teknolojilerinde kişinin cilt ve kıl özelliklerine göre özel ayarlamalar yapılmasını mümkün kılan gelişmiş bilgisayar sistemleri bulunmaktadır. Kişiye ve bölgeye özel en efektif dozların uzman doktorlar tarafından belirlenmesi gerekmektedir. Zira işlemin olması gerekenden düşük dozlarla uygulanması lazerli epilasyon seanslarının uzamasına, tam tersine yüksek olması ciltte yanık ve lekelenmelere yol açmaktadır.

Lazerli epilasyon

Lazer Epilasyon başlamanın tam zamanı. Yaza kadar lazerli epilasyon ile istenmeyen tüylerinizden kurtulabilir, pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz. Gelişmiş bilgisayar sistemi sayesinde kişinin cilt rengine, kılın rengine kalınlığına ve yoğunluğuna bakılarak kişiye özel ayarlamalar yapılabiliyor. Bu sayede cilde hasar vermeyecek ancak kıl kökü üzerinde maksimum tahribat yapacak en efektif dozlarla çalışılıyor. Böylece lazerli epilasyon işlemi yanık ve lekelenme riski olmadan güvenli bir şekilde uygulanıyor ayrıca en kısa sürede etkin kalıcı sonuç elde ediliyor.

Vücuttaki istenmeyen killarin lazer epilasyon (laser epilation, laser hair removal) yöntemi ile yok edilmesi dünyada yaklaşık 20 yıllık bir geçmişe sahiptir. Bu süre içinde ND Yag, Alexandraite ve Diode lazerler olmak üzere 3 farklı jenerasyon cihaz geliştirilmiştir. Cihazların gelişmiş teknolojisi sayesinde eski sistemlere oranla çok daha etkili, güvenli ve kalıcı sonuçlar sağlanmakta, seanslar mümkün olabilecek en kısa sürede tamamlanmakta ve uygulama sırasında duyulan rahatsızlıklar en aza indirgenmektedir. Bayanların yanı sira erkeklerin de ilgi gösterdiği lazer epilasyon yöntemi, Avrupa ve Amerikada da milyonlarca kişide başarı ile uygulanmaktadır.

Light Amlification by Stimulated Emmition of Radiation kısaca lazer (laser) ışını, bildiğimiz ışıktan farklı olarak ışığın tek dalga boyunda düz bir demet halinde yayılmasıdır. Lazer ışını doku üzerine düştüğünde dokunun özelliklerine bağlı olarak üç farklı olay gerçekleşmektedir.

1. Yansıma: Yansıyan ışık çarptığı yere enerji bırakmaz.
2. Geçirgenlik: Işık, dokudan geçtiğinden dokuya enerji bırakmaz.
3. Absorbsiyon: Absorbe olan ışık tüm enerjisini çarptiği yere bırakarak ısınmaya neden olur.
İnsan cildi gibi yarı geçirgen dokularda her üç olay birden değişik kombinasyonlar içerisinde görülür.

Lazerli Epilasyon’da Ten Rengi Önemli midir?
Lazer epilasyon yöntemi, beyaz tenli ve koyu renk tüylü kişilerde etkinliği daha yüksek olan bir yöntemdir. Bu özellikteki kişilerde dokuya hasar vermeden yüksek dozlar kullanmak mümkün olacağından ve kıl kökleri de koyu renkli olduklarında ışını daha fazla absorbe edeceğinden tedavi, seans sayısı bakımından daha kisa sürede tamamlanmaktadır. Yeni jenerasyon lazer cihazlarında, kişiye ve uygulama yapılacak bölgeye özel ayarlamalar yapabilme imkanı olduğndan, cilt rengi esmer olan kişilerde, bronz tenlilerde hatta zencilerde bile, dozlar cilde zarar vermeyecek seviyelere indirilerek işlem güven ve başarı ile uygulanmaktadır.

Lazer epilasyon ile güzellik

Lazer Epilasyon’da Neden Brden Fazla Seans Gerekmektedir?
Vücut kılları anajen, katajen ve telojen olarak adlandırılan üç gelişim evresinde bulunur. Her kıl bu evrelerden birbirinden bağımsız farklı zamanlarda geçmektedir. Lazer epilasyon sadece anajen (aktif) dönemdeki kılları etkiler. Bu nedenle tek seansta uygulanan bölgedeki tüm kılları yok etmek mümkün olmamaktadir. Tedavi süreci için (1-1,5 yila yayilmis olarak) vücut bölgelerinde ortalama 5-6 seans; yüzde 7-8 seans denebilir.

Lazer Epilasyon’da Seans Aralıkları Nasıl Olmalıdır?
Seans sıklığı yüz bölgesinde 1-1,5 ay, vücut bölgelerinde 2-2,5 aydır. Tedavi ilerledikçe seans aralıkları uzamaktadır. Örneğin üçüncü dördüncü seanstan sonraki uygulamalara daha seyrek aralıklarla gereksinim duyulmaktadır. Uygulamadan sonra, bir sonraki seansa kadar tüyler çıkmayacagindan seans aralarında herhangi bir işlem gerekmemektedir.

Lazer Epilasyon’da Seanslar Ne Kadar Sürer?
Lazer epilasyon yönteminde çok kisa sürelerde, büyük alanlarda çalisma yapılabilir. Her seans uygulama yapılacak bölgenin genişliğine göre farklı sürede tamamlanır. Örnegin, komple bacaklar, sırt gibi büyük alanlar ortalama 2-2,5 saat, koltuk altı, bikini bölgesi, yüz gibi daha küçük bölgeler 10-15 dakika, bıyık, çene gibi küçük bölgeler 2-3 dakika gibi sürelerde taranmaktadır.

Lazer Epilasyon Ağrılı Bir Yöntem midir?
LightSheer diod lazer gibi yeni jenerasyon lazer cihazlarında aktif soğutuculu ucu sayesinde uygulama sırasındaki acı ve rahatsızlığı minimuma indirgenmiştir. Işın verildiğinde bazı hastalar, hafif bir batma ya da yanma hissi duyduklarını söylerler. Lokal anesteziye ihtiyaç yoktur.

Lazer Epilasyon’un Yan Etkisi Var mıdır?
İşlem, hastanın cilt ve kıl tipine uygun enerji değerleri ile yapıldığında lazer epilasyonun hiçbir yan etkisi yoktur. Uygulama sonrasında kısa süreli olarak, hafif bir kızarıklık, kabarıklık ve yanma görülebilir ki bu da tedaviden sonraki birkaç saat içinde kendiliğinden geçmektedir. Çok hassas ciltlerde kızarıklıklar 2-3 gün devam edebilir.

Lazer epilasyon ile güzellikLazer Epilasyonu Kimler Uygular?
Lazer epilasyon uygulamasının güvenli ve etkin bir şekilde yapılması için kişinin kıl ve cilt tipine göre değişen değerlerle yapılması büyük önem taşımaktadır. Güvenli, kalıcı, ve kısa sürede tamamlanan bir tedavi için cilde gönderilecek ışınının dokuya zarar vermeden kıl kökünde maksimum tahribat yapması gerekmektedir. Buna göre ışının jul cinsinden enerji değerleri ve milisaniye cinsinden gönderilme süresi ve sıklığı kişinin cilt rengi, kıl rengi, kalınlığı ve yoğunluğuna göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle lazer uygulamaları uzman hekimler tarafindan yapılmalıdır.

Yaz aylarında / Solaryum sonrası Lazer Epilasyon Uygulaması Yapılabilir mi?
Lazer epilasyon açık tenli kişilerde daha kısa sürede tamamlanan bir yöntemdir. Cilt renginin açık olması yüksek enerji değerleriyle çalışılmasına olanak sağlayacağından epilasyon işlemi daha kısa sürede tamamlanacaktır. Diğer yandan LightSheerdeki bilgisayar sistemi sayesinde kişinin cilt rengine göre özel ayarlamalar yapılabileceği için bronz tenliler üzerinde uygulama yapılmasında hiçbir sakınca yoktur. Uygulama öncesinde ve sonrasında bir hafta on gün süreyle solaryum veya bronzlaşmak amacıyla güneşe çıkılmaması gerekmektedir.

Düşük dalga boyuna sahip cihazlarda ışın yalnızca yüzeye yakın kıl köklerini etkileyecek; daha derindeki kıl köklerine ulaşamayacağı için kesin ve kalıcı sonuca ulaşmak mümkün olmayacaktır. Yüksek dalga boyuna sahip cihazlar genellikle leke tedavisi, kılcal damar tedavisi uygulamalarında kullanılmaktadır. Uygulama esnasında duyulan acı hissi diğer cihazlara göre daha fazla olduğundan ve bu durumun tedaviye olumlu bir etkisi olmadığından epilasyon uygulamalarında çok efektif değildir. Bu nedenle en efektif dalga boyu LightSheer Diode lazerde bulunmaktadir.

Dokuya zarar vermeyecek ancak kıl kökünde maksimum tahribat yapacak olan kişiye ve uygulama yapılacak bölgeye uygun enerji değerleridir. LightSheer da ışının jul cinsinden büyüklüğü (5j – 60j); milisaniye cinsinden gönderilme sıklığı ve gönderilme süresi ayarlanabilmektedir. Kıl kökleri düşük dozdan kısmen etkilenmekte ve bu doz kıl folikülünü kalıcı bir biçimde tahrip etmek yerine zayıflamasını sağlamaktadır. Bu durumda tüyler bir sonra incelerek çıkmaya devam etmektedir. Tüyler inceldiğinde ise kalıcı ve kesin tedavi sansı giderek zorlaşmaktadır. Yüksek doz ciltte yanıklar ve lekelenmeler oluşmaktadır. Bu nedenle kişiye özel dozlarla çalışmak işlemin güvenli yapılması ve tedavinin kısa sürede tamamlanması açısından önemlidir.

Esmerlerde, güneş ve solaryum sonrası bronz tenlilerde güvenli ve etkin lazer epilasyon
LightSheer in en önemli bir diğer özelliği esmerlerde ve bronz tenlilerde güvenli epilasyon sağlamasıdır. Bir önceki maddede söz ettiğimiz bilgisayar sistemi sayesinde kişinin cilt rengine göre hassas ayarlamalar yapılabilmekte böylece ışığa duyarlı esmer ve bronz tenlilerde hatta zencilerde dahi epilasyon islemi yanık lekelenme riski olamadan güvenle uygulanmaktadır.

Lazer epilasyon uygulamalarında (lazerli epilasyon) kıl kökünün kalın ve koyu renkli olması avantajdır. Bu nedenle bikini, koltukaltı gibi bölgeler çok daha hızlı şekilde tedaviye cevap vermekte ve 4-5 seans gibi bir süreçte tedavi tamamlanmaktadır. Ancak yüz gibi tüylerin daha ince olduğu bölgelerde kesin ve kalıcı epilasyonun sağlanması için bazı kişilerde 7-8 seans gerekmektedir. Bu da ancak LightSheer gibi kişiye özel hassas ayarlamalar yapabilen cihazlar için geçerlidir. Zira eski jenerasyon cihazlar yüzdeki tüylerde kalıcı epilasyon sağlayamamaktadır.

******

Lazerli Epilasyon
Epilasyon erkek ve kadın için saç ekimi cilt bakımı kadar önemlidir. Hem kadınlar hem erkekler en önemli estetik sorunlarından biri olan aşırı tüylenme probleminden kurtulmak için asırlardır değişik yöntemler kullanılır. Ancak ağda, traş ve kimyasal dökücülerle istenilen sonuçların elde edilmediği bir gerçek. Bu yöntemlerin uygulanmasındaki güçlüklerin yanı sıra, ortaya çıkan birçok sorun nedeniyle doktorlar, lazer epilasyon merkezlerinde lazerli epilasyon öneriyorlar.

Hanımlar ağırlıklı olarak koltukaltı, bacak, bıyık ve bikini bölgesi epilasyonunu tercih ederken, erkekler özellikle sırt bölgesine lazerle epilasyon uygulatmayı tercih ediyor.

Lazerle epilasyon uygulamasının diğer yöntemlere göre en önemli üstünlüğü, bir defa bir tüyden fazlasını ortadan kaldırabiliyor. Lazerli epilasyon sırt, omuz, kol, bacak ve yüz gibi daha geniş alanların istenmeyen kıllardan hızla arındırılması mümkün kılıyor. Hepsinden önemlisi lazer epilasyon istenmeyen kılların ortadan kaldırılmasında güvenli, hızlı, etkili, yan etkisi olmayan ve acı vermeyen bir alternatif olarak sunuluyor.

Her yaşa ve herkese uygulanabilen lazer epilasyon, iğneli epilasyona göre de bir çok üstünlüğe sahip. İğneli epilasyonun daha yavaş ve ağrılı bir işlem olduğuna dikkat çeken lazer epilasyon uzmanları şu bilgiyi veriyor: “İğneli epilasyonda her tüy folikülüne iğne en az bir defa batırılmaktadır ve tüy büyümesini yavaşlatmak için tüy folikülü elektrik şokuyla yakılmaktadır. lazer epilasyon istenmeyen kıl alanını taramak için lazer ışınının altındaki alan tüm tüylerden arındırılmış olur. Ayrıca kişi hemen kozmetik ürünler ve su ile temas edebilir.”

LAZERLİ EPILASYON NASIL YAPILIR?
Lazer epilasyon üç basamaklı yumuşak bir süreçten oluşuyor. İlk önce tedavi edilecek alan temizleniyor. Sonra bu bölgedeki uzun kıllar kısaltılıyor ve yaklaşık 2 santimlik mesafeden saniyede 2 atış yapılarak her atışta 1,5 santimlik daire şeklinde bir alan lazerle taranıyor. Lazer enerjisi deriden geçip tüy folikülündeki pigment tarafından emiliyor. Saniyeden daha kısa sürede tüm tedavi edilen tüy folikülleri etkisiz hale getiriliyor. Tedavi edilecek alanın genişliğine balı olarak tedavi birkaç dakikadan bir saate kadar sürebiliyor. Tedaviden sonra, en fazla bir birkaç gün içinde tüyler kendiliğinden dökülüyor.Ardından hemen normal aktivitelere dönülebiliyor.

Depilasyon Yöntemleri
Depilasyon geçici olarak kıllardan kurtulma yöntemleridir, kısa süreler ile ömür boyu tekrar etmek gerekir.
Kıl dökücü ürünler: Cilt yüzeyinin hemen altındaki tüyleri çözer ve 2-3 gün sonra yine çıkar. Yüzeydeki koruyucu tabakaya zarar verebilir.
Cımbız: Foliküle zarar verir. Kan akışını hızlandırarak tüylerin kalın ve çok çıkmasını sağlar.
Cımbız yöntemli aletler : Silk epillerdir. Yine kan akışı hızlanır.
Klasik ve sir ağdalar: Klasik ağda, şeker, su ve limon karışımı ile yapılan bir tür şekerlemedir. Ağda yapılacak yerin çok temiz olması gerekir. Ağda sıcakken kılların çıkış yönüne doğru sürülüp tersten çekilmesi gerekmektedir.

Kıl Yapısı
Vücudumuzdaki kılların tamamen yok edilmesi için kılın yapısını ve büyüme dönemlerini çok iyi bilmek gerekir.

3 değişik kıl vardır.
Lanugo : Anne karnında bebekte oluşan koruyucu kıllardır. Doğum sonrası zaman içinde dökülür.
Verüs : Renkleri koyu değildir. Yumuşak ve ince olup 2 cm’den fazla uzamazlar; kökleri yüzeye yakındır.
Terminal : Vücudun belirli bölgelerinde yer alırlar. Uzun, kalın ve koyu renklidirler.

Lazer Epilasyon Bilgi Sayfası

Kılın Büyüme Dönemleri
Kıl büyürken 3 aşamadan geçer:
Anagen:
Folikülün dibinde yeniden yapılanmadaki aktif dönemdir. Kılın en sağlıklı ve hızlı büyüdüğü devredir. Kıl, köküne tam olarak bağlıdır. Epilasyon yapılırken, kıl tamamen ortadan kalkar. Kılların %80’i anagen evresini yaşarken, %20-30 katagen veya telagen dönemdedir.

Katagen :
Anagen dönemden sonra gelen kıl gelişimin yavaşladığı evredir. Kıl kökü ile folikül bağlantısı zayıf olduğundan kılda büyüme durmuştur. Bu dönem ortalama 2-3 hafta sürer.

Telagen :
Kılların ürediği keselerde tüm faaliyetin durduğu dönemdir ve katagenden sonra gelir. Kıl bu evrede dinlenmeye çekilmiştir.Bu dönem 2-4 ay sürer. Üretim yeniden başlayınca yeni kıl eskiyi atar.

Gereksiz Kıllar Neden Çıkar:
Soya çekim
Hormon dengesizliği
Bezlerin deformasyonu
Cımbız ve benzer işlemler ile kıl köklerinin güçlendirilmesi
Ergenlik ve menopoz çağı
Doğum sonrası hormonal nedenler
Doğum kontrol hapları
Kortizon kullanımı
Depresyon
Adrenalinin fazla salgılanması

Lazer Epilasyon Uygulanmayacak Kişiler:
Astım hastaları
Egzama ve mantar problemi olanlar
Hepatit B hastaları
Açık yaralar
Epilepsisi olanlar ve spatikler
Hamileler
Kalp pili, metal, protez taşıyanlar
Açık kalp ameliyatı olanlar
Çok düşük ve yüksek tansiyonu olanlar
Yaşı küçük olanlar

Lazer Epilasyonun Zararları Görülen Bölgeler:
Kulak ve burun içleri
Et benleri üzeri
Ana damar üzeri
Saç dipleri ve kaş üzeri

*****

Lazer Epilasyon Uygulaması, 1990 lı yılların ortalarında tamamen kullanıma girmeden önce, yaklaşık 20 yıl gibi bir süre lazer epilasyon deneysel olarak araştırılmıştır. Intense Pulsed Light (IPL) epilatörleri ile epilasyon, teknik olarak lazer epilasyon (lazerli epilasyon) değildir, tam spektrumda ışın yayan xenon flash lambalarını kullanır. Lazer ya da ışın tabanlı yöntemler ile lazer epilasyon, fototrikolizis yada fotoepilasyon olarak da anılır, lazer epilasyon yöntemleri olarak tanımlanmıştır. Lazer epilasyon uygulamasını tanımlayan ilk yayınlanmış makalenin tarihi 1998 yılına uzanmaktadır.Lazer epilasyon uygulaması

Lazer epilasyon uygulamasının etkinliği genellikle dermatoloji camiasında kabul görmektedir, ve lazer epilasyon yaygın olarak uygulanmaktadır. Lazer epilasyon yöntemleri ile ilgili birçok değerlendirme uygulamanın güvenlik ve etkinliğini vurgulamaktadır.

Lazer Epilasyon Mekanizması:
Lazer epilasyon uygulamasının arkasındaki primer prensip selektif fototermolizis dir (selective photothermolysis – SPTL). Lazer epilasyon esnasında uygulanan lazer, koyu renkli hedef maddeyi selektif olarak ısıtarak lokal hasara neden olur (melanin), kıl uzamasına neden olan alanda etki gösterir, (folikül), cildin kalan kısmını ısıtmaz, zarar vermez. Işık koyu objeler tarafından emilir, bu sayede, lazer enerjisi ciltteki koyu objeler tarafından absorbe edilir. Bu koyu hedef madde, ya da kromofor, doğal olarak oluşabilir ya da suni olarak gelişebilir. Lazer epilasyon selektif olarak melanini hedef alır.

Melanin, tüm lazer epilasyon uygulamaları için primer kromofor olarak düşünülebilir. Melanin ciltte doğal olarak bulunur (cilt ve kıla rengini verir).

Kıl içindeki melaninin iki çeşidi vardır:
Eumelanin : saça kahverengi yada siyah renk verir.
Pheomelanin : saça sarı yada kırmızı renk verir.

Lazer ışınlarının fotonları selektif olarak absorbe edildiği için sadece siyah yada kahverengi saç – kıl lazer epilasyon uygulamaları ile uzaklaştırılabilir.

*****

Lazer Epilasyon Fiyatları: Lazer Epilasyon piyasasında farklı özelliklere sahip eski yeni 100 e yakın lazer epilasyon cihazı bulunuyor. Buna bağlı olarak lazer epilasyon hizmeti çok geniş bir fiyat yelpazesi içerisinde sunuluyor.

Lazer epilasyon fiyatları için belirleyici en önemli olarak sıralayabileceğimiz 4 temel unsur vardır:
1. Lazer epilasyon cihazının teknik özellikleri,
2. Lazer epilasyon cihazının etkinliği,
3. Lazer epilasyon seans sayısının azlığı,
4. Her cilt renginde GÜVENLE uygulanması.

Lazer Epilasyon Fiyatları

Lazer epilasyon fiyatları belirlenirken seans birim fiyatının çok ekonomik olması her zaman uygulamanın düşük maliyetli olduğu anlamına gelmemektedir. Örneğin bir seans için birim lazer epilasyon fiyatı düşüktür ancak 5 yerine 10 yada 15 kez uygulama yapıldığında maliyet ciddi ölçüde artmaktadır. Sonuç olarak; istanbul, izmir, ankara, bursa başta olmak üzere birçok lazer epilasyon merkezleri, değisik fiyat yelpazelerini güzellik, estetik amacıyla lazer epilasyon tedavisi almak isteyen insanlara sunmaktadırlar.

Dolayısıyla, lazer epilasyon fiyatları konu baslığı altında belirli bir limit tanımlamak zordur. Herbir lazer epilasyon merkezi, kendi koşullarına göre optimal lazer epilasyon fiyatı belirlemektedirler.

Lazer epilasyon merkezi seçiminde elbette tek kriter lazer epilasyon fiyatı olmamalıdır. Lazer epilasyon merkezinin güvenirliliği fiyattan çok daha önemli olmaktadır. Hizmet kalitesi de göz önüne alınmalıdır.

*****

Lazer epilasyon cihazlarının fiyatları

Lazer Epilasyon’un Faydaları,
Lazer; yüz, bacak, kol, koltuk altı, ve bikini hattındaki istenmeyen tüylerden kurtulmak için faydalıdır.
Lazerli epilasyonda lazer, öncelikle koyu renkli kılları parçalarken çevredeki kıllara etki etmez. Herbir atışta çok sayıda kıl köküne etki edebilir.
Üst dudak gibi sınırlı alanlar 1 dakikadan daha kısa sürede halledilirken sırt ve bacak gibi geniş alanlar 1 saate kadar uzayabilir.

Lazerli Epilasyonda hastaların %90 dan fazlası 3 – 5 seans içinde tedaviye cevap verir.

Lazerli Epilasyon için Hazırlık
Lazerli epilasyon istenmeyen kılların gelişi güzel toplanması değildir.
Aksine potansiyel riskler taşıyan medikal bir prosedürdür. O yüzden uzman hekimler tarafından yapılması gereklidir.
Lazerli epilasyon yaptırmadan önce hekimin yeterince deneyimli olup olmadığı araştırılmalıdır.
Lazer epilasyon yaptıracaksanız diğer epilasyon tekniklerini altı hafta önceden terk etmelisiniz.
Aynı şekilde lazer epilasyon uygulamalarından 6 hafta önce ve sonra güneşe maruziyet açısından önemle kaçınılmalıdır.
Güneşe maruziyet lazer epilasyonun etkinliğini azaltır ve komplikaasyon risklerini arttırır.

Lazer Epilasyon Esnasında;
Lazerli epilasyon öncesinde istenmeyen kıl cilt üzerinden birkaç mm uzunlukta olmalıdır.
Lazerli epilasyon cihazları kılın rengine, kalınlığına, bulunduğu bölgeye ve hatta cilt rengine göre farklı etki gösterir.
O yüzden lazerli epilasyon cihazları farklı fiyat aralığındadır.
Lazer epilasyon cihazlarının fiyatları cihazın mekanizmasına ve uygulanan bölgeye göre değişir.

*****

Lazer Epilasyon’un Zararları
Herhangi bir lazer tedavisi ile olduğu gibi, lazer epilasyonun da zararları da vardır. Hem lazer epilasyon uzmanı, hem de lazer epilasyon yaptıran kadın ya da erkek hasta muhtemel lazer epilasyon zararları konusunda bilinçli olmak zorundadır. Lazer epilasyon tedavisi (lazerli epilasyon) ile kızarıklık ve kıl folikülünde şişlik görülür ki bu tıpta eritem ve perifoliküler ödem olarak adlandırılır ve lazer epilasyon tedavisi sonrasında görülmesi normaldir. Lazer epilasyon tedavisi sonrasında ağrı gelişirse bu ağrı kesicilerle giderilebilir. Lazer epilasyon tedavisi esnasında gelişen aşırı ağrı konusunda lazer epilasyon uzmanı uyanık olmalı ve lazer epilasyon uygulamasının ayarlarını buna göre yapmalıdır.

Lazer epilasyonun zararları

Lazer epilasyon zararları arasında daha az görülenler; blister ve yanıklar dır. Blister ve yanıklar, ciltte pigmentlerin çok fazla ya da çok az olması olarak bilinen hiperpigmentasyon – hipopigmentasyona yol açabilir. Hal böyle olunca lazer epilasyon sonrasında, 1 hafta süresince direkt olarak güneşe maruziyet önlenmelidir.

Lazer epilasyon zararları içinde daha da az görülenler hipertrofik skar ve keloid olarak bilinen kırmızı skar gelişimidir. Lazer epilasyon yorumları alınan tüm hastalar lazer epilasyon zararları hususunda uyarılmalıdır. Bu husus enaz lazer epilasyon tedavisinin etkinliği kadar önem arzeder.

Günümüzde hem kadın hem de erkek popülasyonunun güzellik, estetik ve kozmetik hususunda hassasiyetinin arttiğını açık bir şekilde görmekteyiz. Elbette arz – talep denklemi gereğince, her geçen gün yeni güzellik merkezleri, lazer epilasyon merkezleri (Lazerli epilasyon) açılmaktadir. Ancak, aldığımız tedavi mezoterapi, botox enjeksiyonu ya da lazer epilasyon; her ne olursa olsun bilinçli olmak ilk hedefimiz olmalidir.

*****

Erkeklerde Lazer Epilasyon Uygulamaları:
Son yıllarda ortaya çıkan metroseksüel erkek kavramıyla birlikte çeşitli uygulamalar için estetik merkezlerine giden erkeklerin sayısında büyük artış olduğu gözleniyor. Erkek estetiğinde en fazla ilgi gören konuların başında ise istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemleri dolayısıyla lazer epilasyon geliyor.

Erkeklerde lazer epilasyon uygulamaları

Özellikle elmacık kemiği, kaş arası, ense, boyun, ellerdeki tüyler ve batıklar, omuz, sırt ve göğüs bölgelerindeki kıllardan şikayetçi olan erkekler, lazer epilasyon yöntemiyle istenmeyen tüyler ve batıkların tedavisine büyük ilgi gösteriyorlar. Lazer epilasyon yöntemi ile ortalama 5-6 seans gibi bir süreçte kıl kökleri tamamıyla tahrip edilerek tamamen tüy olmayan bir görünüm elde edilebileceği gibi, uygulama 2-3 seans yapıldıktan sonra bırakılarak kılların seyreltilmesi ve daha zayıf hale getirilmesi mümkün.

Lazer epilasyon uygulaması yönünden bakıldığında erkek ve bayan hastalar arasında hiçbir farklılık yoktur. Hatta genellikle erkek hastaların, kıl köklerinin kalın olması nedeniyle lazer epilasyon konusunda daha avantajlı olduğu söylenebilir. Kalın kıl kökleri, lazer ışınının enerjisinden daha fazla etkilendiğinden, işlem kıl köküne daha fazla tahribat yapmaktadır. Buna bağlı olarak erkek hastaların lazer epilasyon tedavisine daha hızlı cevap verdiği söylenebilir.

Sosyal Medyada Paylas
WhatsApp   Facebook   Twitter   Tumblr
LinkedIn   Flipboard   Pinterest   Reddit