Kişiye Özel Diyet

Op. Dr. Ali Gürtuna - Çocuk Cerrahisi Uzmanı - Pediatric Surgeon

Uzmanlar diyet konusunda yaptıkları açıklamalarda bir diyetisyenin kontrolüyle bilinçli olarak kilo verilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar. Tek tip diyetlere ise kesinlikle itibar etmemek gerekiyor. Aslında “kişiye özel diyet” çok doğru bir kavram. Çünkü her bedenin alması gereken protein, vitaminler ve karbonhidrat farklıdır. O kadar çok faktör var ki zayıflamak gerçeğinde. Örneğin kilo verme metabolizmaya, beden tipine göre değiştiği için kesinlikle takvimlere de bağlı kalmamak gerekir.

Birçoğumuz, hayatımızın belli dönemlerinde “rejim” ya da “diyet” denilen kavramla tanışıyoruz. Besinleri dengeli olarak tüketmediğimiz için kimi zaman bedenimiz isyan ediyor ve belli hatlarda “genişleyerek” bizi protesto ediyor. Sonuç olarak, kilolara karşı savaşta kendimize galip ilan etmek için çırpınıp duruyoruz.

Ve rejim yapmak genç yaştan itibaren hayatın bir parçası oluyor. Kilo vermek “estetik” kaygılarla da olsa amaç sağlıklı bir bedene kavuşmaktır. Birçok insan için artık sağlıklı olmak “yaşam biçimi” haline gelmiş durumda. Formda kalmak, sağlıklı olmak gibi kaygıların arttığı bir çağdayız. Tabii ki sağlıklı yaşam eşittir diyet değildir ama “yeme disiplini” olmadan da ona kavuşmamız mümkün değildir.

Kişiye özel diyet

Kişiye özel diyet nedir?
Uzmanlar diyet konusunda yaptıkları açıklamalarda bir diyetisyenin kontrolüyle bilinçli olarak kilo verilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar. Çok önemli bir nokta da var ki kilo verirken acele etmemek. Yani kısa sürede kilo vermeye heveslenmemek gerekir. Bu bir zaman işidir.

Egzersizlerin Mucizesi:
Sağlıklı yaşam için doğru beslenme ve düzenli egzersiz şarttır. TV’ye esir olmuş insanlar topluluğu olarak maalesef hareketi sevmeyen bir toplum olmuşuz. Ve ekran bağımlılığı kilo olarak geri dönüyor bizlere.

Diyetle birlikte “harekete geçmemiz” şart. Yağları kullanılıp, kasların kaybedilmeyeceği ve metabolizma hızının düşürülmeyeceği bir diyet program uygulamalıyız. Herkes kendi metabolizmasına uygun olanını seçmelidir. Onlarca bedene göre onlarca diyet mevcuttur.

Sadece sebze meyve ile beslenen, hamur işlerinden uzak duranlar da, günde yarım saat yürüyüp, fazlalıklarını eritenler için de yanlış yapıyor denilemez. Çünkü yürüyüş en sağlıklı zayıflama yöntemlerinden biridir.

Sosyal Medyada Paylas
WhatsApp   Facebook   Twitter   Tumblr
LinkedIn   Flipboard   Pinterest   Reddit