İdrar Tetkiki Detay: Renk, Koku ve Kıvamının Anlamı

İdrar, tıbbi olarak böbrekler tarafından salgılanan ve üretra yoluyla dışarı atılan vücudun sıvı bir yan ürünü olarak tanımlanır. İdrar, vücudun kanda istenmeyen veya gereksiz maddelerden nasıl kurtulduğunu gösterir. İnsan idrarı ile insan dışkısı birlikte topluca insan atığı olarak tanımlanır.

İdrarınızın kıvamı, kokusu ve rengi genellikle yaşam tarzınızın ve sağlık durumunuzun göstergeleridir.

Bu işaretlerin her biri, ne yediğiniz ve içtiğinize, tıbbi hastalıklara bağlı olarak değişebilir. İdrarınız, sarı rengini ürokrom adı verilen bir pigmentten alır. Bu renk normal olarak idrar konsantrasyonuna bağlı olarak, soluk sarıdan koyu sarıya kadar değişir.

Bazı oral ilaçları almak, idrarınızı floresan yeşilden maviye döndürebilir ve havuç yemek turuncu bir ton verebilir.

Vitaminler genellikle idrarınızın daha parlak sarı bir renkte görünmesini sağlar ve porfirya denen bir hastalık idrarınızın şarap renginde olmasına neden olabilir.

Pancarlar, böğürtlenler, raventler, baklagiller ve meyveler, idrarınızın rengini etkilediği bilinen bazı yiyecekler arasındadır.

Şiddetli dehidratasyon ayrıca idrarda kehribar rengini de üretebilir.

İdrar Renkleri Tablosu:

Soluk sarı
Koyu sarı
Siyah
Mavi
Kahverengi
Açık
Bulutlu
Yeşil
Turuncu
Pembe
Mor
Kırmızı

Soluk Saman, Kehribar veya Bal Pee Rengi:

Genel olarak, çok fazla sıvı içtiğiniz veya vücudu aşırı sudan kurtulmaya zorlayan bir diüretik ilacı kullandığınız anlamına gelir.

Koyu Sarı İdrar Rengi:

Genellikle yeterince sıvı almadığınızı gösterir. Vücudunuzun çalışması için belirli bir miktar sıvı gerekir, böylece vücut sıvıya dayanır ve idrar çok güçlü ve konsantre olur. Bu olduğunda, daha koyu bir renge dönecektir.

Siyah Çiş Rengi:

Nedenleri nitrofurantoin, metronidazol, kaskara veya senna müshilleri, metokarbamol, sorbitol ve fenol türevi kresolü içerebilir. İntramüsküler demir enjeksiyonları, ilacın iyi bir etkisi olarak siyah idrarla da ilişkilidir.

Mavi İdrar Rengi:

Tıbbi durum olarak hiperkalsemi (mavi bebek bezi sendromu), Hartnup hastalığında olduğu gibi mavi idrara neden olabilir.

Koyu Kahverengi veya Kola İdrar Rengi:

Klorokin ve primaquine gibi ilaçlar, metronidazol (Flagil) ve nitrofurantoin gibi antibiyotikler, cascara veya senna içeren müshiller ve metokarbamol gibi ilaçlardan kaynaklanabilir.

Aşırı egzersizden kaynaklanan kas yaralanması pembe veya kola renkli idrar ve böbrek hasarı ile sonuçlanabilir. Çok fazla fava fasulyesi, ravent veya aloe yemek de koyu kahverengi idrarın bir nedeni olabilir.

Ek olarak, bazı karaciğer ve böbrek hastalıkları, bazı idrar yolları enfeksiyonları koyu kahverengi idrar yapabilir.

Berrak Sarı Renk:

İdrarınız tamamen temizse, çok fazla su içtiğinizin bir işareti olabilir. Genel olarak, idrarınız su ve benzeri çok fazla sıvı içiyorsanız, muhtemelen ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazla içiyorsunuzdur.

Beyaz, Bulutlu veya Murky İdrar (Albinüri):

İdrar yolu enfeksiyonları (İYE) ve / veya böbrek taşları idrarınızın bulanık veya murky görünmesine neden olabilir.

Chyluria (şilüri) başka bir olası tanıdır. Ayrıca, chylous (şilöz) idrar olarak da bilinen Chyluria, idrar akımında chyle varlığını içeren tıbbi bir durumdur ve idrarda süt beyazı görünür. Afrika halkı ve Hindistan Yarımadası arasında daha yaygın olan bir durumdur.

Yeşil Renkli İdrar:

Bazı parlak renkli gıda boyaları idrarınızın yeşil görünmesine neden olabilir. Ayrıca bazı ilaçlar, amitriptilin, indometasin (Indocin) ve propofol (Diprivan) dahil olmak üzere mavi veya yeşil idrar üretir.

Yeşil idrar bazen psödomonas bakterilerinin neden olduğu idrar yolu enfeksiyonları sırasında ortaya çıkar.

Turuncu Renkli İdrar:

Bazı durumlarda, portakal rengi idrar, özellikle açık renkli dışkı da varsa, karaciğerinizde veya safra kanalınızda bir sorun olduğunu gösterebilir.

İdrar portakalını döndürebilen ilaçlar arasında; rifampin; anti-enflamatuar ilaç sülfasalazin (Azulfidin); idrar yolu rahatsızlığını gideren bir ilaç olan fenazopiridin (Pyridium); bazı müshiller ve bazı kemoterapi ilaçları sayılabilir.

Portakal idrarına dehidratasyon da neden olabilir.

Mor İdrar:

Mor idrarın bilinen tek nedeni mor idrar torbası sendromudur. Mor idrar, Gram negatif bakterüri ile ilişkilidir ve tipik olarak antibiyotiklerle tedavi edildikten ve kateteri değiştirdikten sonra çözülür.

Kırmızımsı Turuncu Renkli İdrar:

İlaçlardan Rifampin (Rifadin, Rimactane) ve Phenazopyridine (Pyridium) idrarı kırmızımsı turuncu bir renge dönüştürebilir.

Kırmızı veya pembe idrar rengi:

Pancar, böğürtlen ve ravent gibi bazı yiyeceklerin idrarınızı kırmızı veya pembe bir renge dönüştürdüğü bilinmektedir. Rifampin (Rifadin, Rimactane), fenazopiridin (Pyridium) ve sinameni içeren müshiller gibi ilaçlar da idrar kırmızımsı turuncu rengine dönüştürebilir.

Ancak, idrarınızda kan olabilir.

İdrar kanına neden olabilecek faktörler;

Hematüri, idrar yolu enfeksiyonları, genişlemiş prostat (Prostat Kanseri için İdrar Testi), kanserli ve kanserli olmayan tümörleri, böbrek kisti, uzun mesafe koşusu, böbrek veya mesane taşları olarak sayılabilir.

İdrar Kokusu:

Sağlıklıysanız ve bol miktarda sıvı içiyorsanız, çoğu zaman idrar güçlü bir koku almaz. İdrarınızın kokusu genellikle bir hastalığın doğrudan göstergesi değildir, son zamanlarda yediğiniz yiyeceklerin veya alabileceğiniz ilaçların göstergesidir.

Safran, alkol, kahve, ton balığı ve soğan gibi ürünlerin tüketimi çeşitli idrar “kokularına” neden olabilir. Baharatlı yiyecekler genellikle benzer bir etkiye sahip olabilir, çünkü bileşikleri vücudunuzdan çıkmadan önce tamamen parçalanmadan böbreklerden geçer.

Kötü kokulu idrar – Bakteriler nedeniyle olabilir.

Küf – Karaciğer hastalığı ve bazı metabolik bozukluklar küf kokan idrarlara neden olabilir.

Tatlı kokan idrar – Kontrolsüz diyabet veya nadir bir metabolizma hastalığı belirtisi olabilir.

Tatlı – Şeker hastaları sıklıkla idrarlarının tatlı koktuğunu rapor eder, bunun nedeni vücuttaki aşırı şekerdir.

Chlamydia, idrarınızın çok güçlü bir kokuya sahip olmasına neden olabilecek cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır (STD).

Diğer – Bazı yiyecek türleri idrarınızın kokusunu değiştirebilir – kuşkonmaz en sık bildirilenlerden biridir.

İdrar Kıvamı:

Bazen idrarınız normalden daha köpüklü görünebilir. Bu normalden daha fazla güçle idrar yapmanın bir sonucu olabilir veya bazen sağlıkla ilgili bir semptomun, idrarda bir böbrek probleminin bir işareti olabilecek bir protein belirtisinin bir göstergesi olabilir.

İdrarınız kabarcıklı veya köpüklü görünüyorsa, mesanenizin dolu olması ve idrar akışının tuvalet suyuna sert şekilde vurması olabilir. İdrar, daha konsantre olduğunda da köpürebilir – eğer çok fazla su içmediyseniz ve susuz kalmışsanız.

Köpüklü idrar, idrarınızda albümin gibi bir proteinin çok fazla bulunduğuna veya böbrek hastalığının belirtisi olabileceğinin bir göstergesi olabilir. Sık sık meydana gelirse – veya zaman içinde daha da kötüleşirse – en kısa zamanda doktorunuza görünün.

İdrarın Genel Özellikleri:

Böbrekler:

Yaşamınız boyunca böbrekleriniz küçük bir gölü doldurmaya yetecek kadar bir milyon galon suyu filtreler. Şaşırtıcı bir şekilde, bir böbrek görevi mükemmel bir şekilde yerine getirebilir. Aslında, bir böbreğinizi kaybederseniz, kalan böbreğiniz, her ikisinin de işini devralmak için iki ay içinde yüzde 50 artabilir.

Kıvam:

İdrarın yaklaşık% 91-96’sı sudan oluşur. İdrar ayrıca, vücuda verilenlere göre değişen proteinler, hormonlar ve çok çeşitli metabolitler dahil olmak üzere inorganik tuzlar ve organik bileşikler içerir.

İdrar Üretimi:

Yetişkin insanlarda ortalama idrar üretimi, günlük hidrasyon durumuna, sağlık durumuna, ağırlığına, günlük aktivite durumuna bağlı olarak; günde yaklaşık 6 ila 8 çiş yapmayla dışarı atılan, üretimi kişi başına 0,6 ila 2,6 litre arasında değişen ve ortalama 1,4 L olarak kabul edilen idrardır.

Çok fazla veya çok az idrar üretmek tıbbi yardıma ihtiyaç duyar.

Yoğunluk:

İnsan idrarının özgül ağırlığı 1.003 – 1.035 arasında değişebilir. Sapmalar idrar bozuklukları ile ilişkilendirilebilir.

İdrar pH Seviyeleri:

İnsan idrarının pH seviyesi normalde 5,5 ila 7 ve ortalama 6,2 değerindedir.

Ürinaliz:

Rutin ve mikroskopi (R&M) olarak da bilinen bir idrar tahlili (UA – TİT), idrarla yapılan bir dizi test ve tıbbi teşhisin en yaygın yöntemlerinden biridir.

Bir idrar tahlilinin bir kısmı, test sonuçları renk değiştirdikçe okunabildiği evde idrar test şeritleri kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Bir idrar tahlili; idrarın görünümünü, konsantrasyonunu ve içeriğini kontrol eder ve idrar yolu enfeksiyonları (İYE), böbrek hastalığı ve diyabet gibi çok çeşitli tıbbi bozuklukları saptamak ve / veya yönetmek için kullanılır. Belirli maddeler varsa veya belirli seviyelerde ise proteinler, ketonlar, hemoglobin ve nitritler gibi zararlı patojenlerin varlığını gösterebilen normalin üstünde veya altındadır.

Bileşikler:

Bir çalışmada araştırmacılar idrarda en az 3.079 bileşik tespit edilebildiğini bulmuşlardır. Bu bileşiklerin 72’si bakteri tarafından üretilir, 1,453’ü ise vücudun kendisinden gelir. 2,282’i diyetten, ilaçlardan, kozmetik ürünlerinden veya çevresel maruziyetten gelir (bazı bileşikler birden fazla gruba aittir).

NOT:

İdrarınızın rengi, kokusu veya tutarlılığı hakkında endişeliyseniz, doktorunuzdan idrar tahlili yapmasını isteyin.

İdrarınızda kan olduğunu düşünüyorsanız veya koyu kahverengi idrardan ve soluk renkli dışkıdan şikayetçiyseniz, cildinize ve gözlerinize sarımsı bir renk tonu düşünüyorsanız, doktorunuzu görmek özellikle önemlidir.

İdrarınızın olağandışı rengini; bir gıdadan, bir ilacın yan etkisi veya susuz kalmadan açıklayamıyorsanız, doktorunuzu da görmelisiniz.

İDRAR RENK DEĞİŞİKLİĞİ:

Koyu kahverengi idrar

CascaraKlorokin
Demir tuzları / Demir dekstranLevodopa
MetokarbamolMetildopa
MetronidazolNitratlar
NitrofürantuanKinin
SinamekiSülfonamidler

Sarı kahverengi idrar 

BizmutKlorokin
CascaraMetronidazol
NitrofurantoinPrimaquine
SinamekiSulfonamidler

Mavi veya mavi yeşil idrar 

AmitriptilinMetilen mavisi
TriamterenMethocarbamol

Turuncu sarı idrar 

KlorzoksazondanDihidroergotamin
HeparinFenazopiridin
RifampinSulfasalazin
Warfarin

Kırmızı pembe idrar 

Daunorubisin veya DoksorubisinHeparin
İbuprofenMetildopa
FenotiyazinlerFenitoin
FenilbutazonRifampin
SalisilatlarSinameki

İDRAR TAHLİLİ:

Normal idrar çıkışı (minimum): günde 0.5 ila 1 ml / kg / saat
Oliguria : <500 ml idrar / 24 saat
Anüri : <100 ml idrar / 24 saat.

Düşük idrar çıkışı: potansiyel nedenler:

Pre-renal:kalp yetmezliği, şok, hacim kaybı, üçüncü boşluk sıvıları, renal arter yetmezliği
Renal:akut tübüler nekroz, son evre böbrek hastalığı, interstisyel akciğer hastalığı, glomerular hastalık, ilaç kaynaklı:(aminoglikozidler, amfoterisin B, sisplatin, kolistin, siklosporin, dekstran, galyum, hidroksiüre, lityum, metisilin, metotreksat, metoksiflüoran, nitrofurantoin pentamidime, plikamisin , streptozosin ve vankomisin.), bilateral kortikal nekroz
Post-renal:nörojenik mesane, üreter, mesane boynu veya üretranın tıkanması.
Ayırıcı tanı:
LaboratuvarPRE-RENALRENAL
İdrar / Serum kreatinin> 40<20
Fraksiyonel salgılanan sodyum:
[UNa / serum Na] / [Ucr / serum kreatinin] x 100
<1> 1
İdrar ozmolalitesi> 500<350
İdrar sodyum<20> 40

 

Normal Değerler:

Görünümsaman veya sarı renkli / açık
Spesifik dansite:bebek: 1.002 – 1.006
çocuk ve yetişkin: 1.001 – 1.035
pHÇocuk ve yetişkin: 4,6 – 8
Aşağıdaki maddeler negatif olmalıdır :aseton, bilirubin, kan, glukoz, nitrit, protein, lökosit esteraz.
WBC0 – 4 / HPF
RBCErkek: 0 – 3 / HPF Kadın: 0 – 5 / HPF
Epitelnadiren
Hiyalinnadiren
BakterilerYok

AYIRICI TANI:

Bilirubin

PozitifHepatit, tıkanma sarılığı

Kan

PozitifTümörler, enfeksiyon, travma, hemolitik anemi, koagülopati, interstisyel nefrit, polikistik böbrekler, böbrek taşları, yanıklar, sistit, prostatit, piyelonefrit

Epitel hücreleri

PozitifAkut tübüler nekroz, nekrotizan papillit

Glikoz

PozitifDiyabet, cushing hastalığı, yanıklar, steroidler, hipertiroidizm, pankreatit, pankreas karsinomu, şok
ketonlar
Pozitifİshal, kusma, DKA, açlık, yüksek yağ diyeti, hipertiroidi, gebelik, ateşli durumlar.

Lökosit esteraz (5 veya> WBC’yi algılar). 

UTI’yi (İdrar yolu enfeksiyonu) tespit etmek için nitrit testi ile birlikte kullanılır (tahmin kapasitesi: yaklaşık % 74). Hem nitritler hem de lökosit esteraz negatifse, bir İYE’nin bulunmadığı % 97 ihtimaldir .

PozitifEnfeksiyon

Nitrit

PozitifEnfeksiyon mevcut. Nitratlar, birçok bakteri suşu tarafından nitritlere dönüştürülür.

Protein

PozitifGlomerülonefrit, piyelonefrit, nefrotik sendrom, preeklampsi, maligniteler, ağır egzersiz, stres, CHF, malign hipertansiyon

İdrar Tetkiki Detay: Renk, Koku ve Kıvamının Anlamı

Share:

Author: Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Gürtuna tarafından hazırlanmış olan sağlık haber ve bilgi sitesi aligurtuna.com ile; çocuk hastalıkları, çocuk cerrahisi, çocuk ruh sağlığı ve sağlıklı yaşam ile ilgili sağlık bilgileri ve güncel sağlık haberlerini takip edin.