İdeal Zayıflama Yöntemleri

Op. Dr. Ali Gürtuna - Çocuk Cerrahisi Uzmanı - Pediatric Surgeon

İdeal Zayıflama Yöntemleri;
1. Çay ve kahvede şeker kullanmayın.
2. Canınız bir şey çektiğinde yiyin ama miktarı az olsun.
3. Su sürekli aklınızda olsun. Bol bol su için. Aşırıya kaçmadan tabii
4. Yürüyüşün çok önemli olduğunu unutmayın. Kısa mesafelerde araca binmeyin.
5. Sabahleyin kahvaltıyı ihmal etmeyin. Kahvalıtdan önce de bir bardak ılık su iyi gelir.
6. Saat 20.00 ‘den sonra yemek yememeye özen gösterin. Mümkünse akşam yemeğinizi çok erken yiyin.
7. Tatlı ve meyveyi yemeklerden hemen sonra almayın. Yemeğin ardından en az iki saat geçmesini bekleyin.

İştahı Kesmenin Yolları:
Diyet yapmak isteyip, iştahına engel olamayanlara önerilerde bulunan uzmanlar, gün içinde sık ve az öğünler yemenin, iştahın kontrolden çıkmasını önlemenin en kolay yolu olduğunu belirtiyor. Uzmanlara göre, yeme isteğinin kontrol altında tutulması, atıştırma krizinden kurtulmak için sağlıklı karbonhidratlara yönelinmesi, bol bol su içilmesi, yiyeceklerin iyice çiğnenmesi ve güç gerektiren egzersizlerin yapılması gerekiyor.

Beyin, vücutta enerjinin azaldığını fark eder etmez açlık hissetmeye yol açan kimyasal maddeler salgılar. Ancak beynimizin bu kimyasal maddeleri salgılayan kısmı, aynı zamanda duyguları da kontrol etmektedir. İşte, sıkıldığımız veya kendimizi kötü hissettiğimizde hemen buzdolabına koşmamızın başlıca sebebi budur. Ayrıca yemeklerin tadı, kokusu veya görüntüsü de açlık duygusuna sebep olabilmektedir.

Örneğin, yemek sonrasında canınız, tatlı vitrininde duran o dondurma kasesinden çekiyorsa, bunun sebebi kesinlikle aç olmanız değil, kontrolden çıkan yeme isteğinizdir. Eğer bunu aklımızdan çıkarmazsak, tokken yediğiniz yemek miktarını en aza indirmiş oluruz.

İştah kontrolü; Gün içinde sık ve az öğünler yemenin, iştahın kontrolden çıkmasını önlemenin en kolay yolu olduğunu biliyoruz. Belki yine arada bir şeyler atıştırmak isteyebiliriz, ama bu sefer yiyeceğiniz miktarlar az olacaktır. Böyle bir durumda atıştırmak için sağlıklı karbonhidratlara yönelmeliyiz, çünkü bu besin türü, sindirim sisteminde daha uzun süre kalmakta ve şeker seviyesini yavaşça yükselterek daha uzun süreli tokluk hissi sağlamaktadır.

İdeal zayıflama yöntemleri

Araştırmalara göre, tat alma duyusunu değişik tatlarla tatmin etmek, daha az miktarlarla yetinmeyi sağladığını bize göstermektedir. Sürekli aynı yemeği yeme, özellikle tadı hoşa gitmiyorsa, bir süre sonra tat alma mekanizmasının iptal olmasına yol açmaktadır. Bu nedenle de sanki hiç yemek yememiş gibi hissederiz kendimizi. Böyle bir durumu engellemek için öğünlerimizi taze otlarla ve baharatlarla tatlandırmalıyız. Ne kadar çok tad alırsak o kadar az yeme isteği doğar bizde. Su içmenin, kişinin kendisini tok hissetmesi açısından önemli olduğu da bir gerçektir.

Ayrıca vücut susuz kaldığında, çoğu zaman açlık hissine benzeyen sinyaller gönderir, bol su içmenin, beden su istediği zamanlarda yemeğe yönelmeyi engelleyeceği de bir gerçektir. Yiyecekleri uzun süre çiğnedikten sonra yutmanın, beynin vücuda giren besinleri kaydetmesine zaman tanımak anlamına geldiğini biliyoruz. Üstelik bu şekilde tat alma duygumuzu da tatmin etmiş olmaktayız. Böylece doyduğumuzu anlamamızla, yemeye son vermemiz arasındaki zaman kısalır. Fazla yemekten olduğunu biliyoruz. Belki yine arada bir şeyler atıştırmak isteyebiliriz, ama bu sefer yiyeceğiniz miktarlar az olacaktır. Böyle bir durumda atıştırmak için sağlıklı karbonhidratlara yönelmeliyiz, çünkü bu besin türü, sindirim sisteminde daha uzun süre kalmakta ve şeker seviyesini yavaşça yükselterek daha uzun süreli tokluk hissi sağlamaktadır.

Araştırmalara göre, tat alma duyusunu değişik tatlarla tatmin etmek, daha az miktarlarla yetinmeyi sağladığını bize göstermektedir. Sürekli aynı yemeği yeme, özellikle tadı hoşa gitmiyorsa, bir süre sonra tat alma mekanizmasının iptal olmasına yol açmaktadır. Bu nedenle de sanki hiç yemek yememiş gibi hissederiz kendimizi. Böyle bir durumu engellemek için öğünlerimizi taze otlarla ve baharatlarla tatlandırmalıyız. Ne kadar çok tad alırsak o kadar az yeme isteği doğar bizde.

Su içmenin, kişinin kendisini tok hissetmesi açısından önemli olduğu da bir gerçektir. Ayrıca vücut susuz kaldığında, çoğu zaman açlık hissine benzeyen sinyaller gönderir, bol su içmenin, beden su istediği zamanlarda yemeğe yönelmeyi engelleyeceği de bir gerçektir.

Yiyecekleri uzun süre çiğnedikten sonra yutmanın, beynin vücuda giren besinleri kaydetmesine zaman tanımak anlamına geldiğini biliyoruz. Üstelik bu şekilde tat alma duygumuzu da tatmin etmiş olmaktayız. Böylece doyduğumuzu anlamamızla, yemeye son vermemiz arasındaki zaman kısalır. Fazla yemekten kaynaklanan sindirim sorunlarından kurtulmamız da ayrı bir avantaj sağlar bizlere.

Egzersizler zorlaştıkça vücut ısısının arttığını ve daha fazla kalori yakmaya başlandığını, bu durumun da egzersizi takip eden birkaç saat boyunca iştahın bastırılmasına sebep olduğunu biliyoruz. Böyle bir durumda normal öğün saatinden birkaç saat önce egzersiz yapmanın en mantıklı yöntem olduğunu bilmeliyiz. Çünkü öğün saati geldiğinde spor yapmanın verdiği etkiyle iştahınız biraz daha kapanır. Fakat asla öğün atlama hatasına düşmemeliyiz, aksi halde hem vücudumuz zayıf düşer, hem de bir süre sonra aşırı yeme isteği duyarız.

Sosyal Medyada Paylas
WhatsApp   Facebook   Twitter   Tumblr
LinkedIn   Flipboard   Pinterest   Reddit