Büyük Tire Haber: Genç cerrahtan hayat

Büyük Tire Haber Sitesinde yayınlanan Genç cerrahtan hayat kurtaran müdahale isimli haber için ilgililere teşekkür ederim.

Haber Özeti:

Başarılı hizmetleri ile adından sıkça söz ettiren Tire Devlet Hastanesi’nde ortaya konan özverili çaba ve yerinde teşhis ve tedavilerin son örneğini Solmaz ailesi yaşadı. Küçük kızları Irmak’ın (7), geçen hafta Salı günü akşam saatlerine doğru, şiddetli karın ağrısı ve ishal şikayetinde bulunması üzerine çocuklarını Tire Devlet Hastanesi Acil Servisine kaldırdıklarını ifade eden baba Cem Solmaz (31), burada Op. Dr. Ali Gürtuna’nın (38) ilk kontrolü yaptığını durumun ciddi olabileceğini belirttiğini ve oradaki sağlık personeline yapılması gereken herşeyi anlattıktan sonra nöbetini devir ettiğini belirtti.

İZMİR’DE SORUNUN KAYNAĞI ANLAŞILAMADI

Gece Tire Devlet Hastanesi müşaade bölümünde kalan küçük kıza yapılan tüm tahlil ve röntgen filmi çekimleri sonucunda sorunun kaynağı anlaşılamadı. Genç baba, yatışı yapılan ve sabaha kadar kalan küçük kızlarını, gündüz ilk iş çocuk polikliniğinde uzmanı doktora gösterdiklerini ve doktorun durumun tam anlamıyla anlaşılması için İzmir’e gitmelerinin doğru olacağını söylediğini belirtti.

Solmaz, bunun üzerine çocuklarını İzmir’deki önemli bir hastaneye götürdüklerini ve burada da birçok tahlil ve film çekimi gibi bir dizi işlemden sonra bir sonuca ulaşılamadığını, durumun anlaşılması için bir gece yatış yaptıklarını fakat buna rağmen sorunun kaynağının anlaşılamadığının ve bir gece daha kalınması gerektiğinin kendilerine belirtilmesi üzerine ve çocuğun ağrılarının daha da şiddetlenmesi üzerine önemli bir karar alarak Tire Devlet Hastanesi’ne geri gelmeyi ilk gün acil serviste çocuklarını ilgiyle kontrol geçirip, pür dikkat muayane eden Op. Dr. Ali Gürtuna’ya yenide getirdiler.

Küçük kızın durumunu yeniden gözden geçiren ve tahlil sonuçlarını değerlendiren genç cerrah, deneyimlerine ve doktorluk öngörüsüne güvenerek, küçük kızın apandisitinin patladığına kanaat getirir ve derhal küçük kızı ameliyata alma kararı alır.

OP. DR. GÜRTUNA CİDDİ BİR OPERASYONU USTALIKLA TAMAMLADI

Teşhisinde doğru olan genç cerrah, operasyon masasında apandisitin patladığını ve bağırsaklara zarar vermeye başladığını görür. Oldukça hasas bir müdahale gerektiren bu önemli operasyonu ekibiyle birlikte yoğun stres altında olmasına rağmen, başarılı şekilde tamamlayan genç cerrah, Solmaz çiftine verdiği küçük kızlarını sağlığına kavuşturma sözünü de böylelikle tutmuş olmanın verdiği paha biçilemez mutluluğu yaşadı.

“BİZ TİRE’Yİ VE TİRE’DEKİ BİZE GÜVEN VEREN HEKİMİ SEÇTİK”

Gözlerinden sakındıkları küçük kızlarının birkaç gün içinde yaşadığı büyük sıkıntıyı, hatta hayati tehlikeyi hatırladıkça Op. Dr. Ali Gürtüna’ya ve ekibini dualar ettiklerini belirten genç çift; “Dr. Ali bey muhteşem bir doktor. Kendini işine adamış, kendini insan hayatını kurtarmaya adamış bir hekim. Birçok kişi böylesine riskli ve önemli tedavi ve operasyonlar için İzmir’e giderken, biz Dr. Ali beyin bizde bıraktığı samimi gayretlerin de etkisi ile çareyi kendisinde aradık ve bunu yapmakla doğru davrandık. Allah’ın izniyle doktorumuz bize küçük kızımızın sağlığını verdi. Kendisine, ekibine ve Tire Devlet Hastanesi’ne bir kez daha teşekkürler.” şeklinde konuştu.

TAHLİLLER İLE ANLAŞILAMAYAN SORUNU, MUAYENE İLE ANLADI

Öte yandan başarılı operasyonun başındaki isim olan Dr. Gürtuna ise küçük Irmak’ın sağlığına kavuşmasından ve yakında okula gidecek olmasından dolayı çok mutlu olduğunu, bir hekim olarak görevini yaptığını belirtti. Birçok kişinin saptayamadığı apandisit patlaması teşhisini yapabilmesini ise şöyle açıkladı: “bazen tahlil ve filmlerin gösteremediği, anlatamadığı durumları ve sonuçları fiziki muayene ile anlaşılır. Dikkatli bir şekilde muayene etmek ve bu konudaki deneyimleri işletmek önemlidir. Ben de bundan faydalandım.”

Kaynak:

Büyük Tire Haber: Genç cerrah hayat kurtaran

Haber ve Röportajlar

 

Büyük Tire Haber: Genç cerrah hayat kurtaran
Büyük Tire Haber: Genç cerrah hayat kurtaran