Göbek Eriten Diyet

Op. Dr. Ali Gürtuna - Çocuk Cerrahisi Uzmanı - Pediatric Surgeon

Pek çok kişi istediği formda olamamaktan şikayetçi olup diyet programları kullanmaktadır. Bazıları biraz zayıflama olsa bile istediği yerlerden (göbek, bel, basen = bölgesel zayıflama) incelememekten yakınmaktadırlar. Tabiki burada kilo verme egzersizleri de önem kazanmaktadır. Normal diyet programları ile kişiler zayıflasa bile çoğu kişide daha çok yüz bölgesi incelmektedir. Ama aşırı yağlı bölgelerde pek incelme olmamaktadır.

Sadece diyetle bölgesel zayıflama tam sağlanmaz. Beraberinde özel egzersiz ve bazı özel bitkisel mönüler de gerekir. Bu programı 3 hafta uygulayın, 21 inci günün sonunda müthiş incelmeyi hayretle göreceksiniz.

* Mekik Hareketi:
Dizlerimiz bitişik ve ayaklarımız birbirine paralel şekilde tabanları yeri gösterirken iki elimizi enseye koyup hızlı hızlı, sık sık ve kesik kesik hareketlerle karnımız acıyana kadar sabah ve akşam ellişer kez bu hareketi yapalım. Bu hareket özellikle karın bölgesindeki kasları kuvvetlendirir, yağ dokusunu harekete geçirir ve yağların yanmasına yardımcı olur.

* Sopalı Hareket:
Bu harekette de bir sopayı ense kökümüze alıp iki elimizi geçirelim. Ayaklarımızı yere sağlam basıp süratli bir şekilde sağa ve sola doğru daha çok kalçadan yukarısını hızlı bir şekilde döndürerek birkaç dakikada bu hareketleri yapalım. Bu hareket karnın yan tarafındaki kasların şekillenmesi ve göbeğin erimesini sağlar.

* Bel kasları için mekik:
Bir taraftaki kolumuzu, bükülmüş olan diğer taraftaki dizimize doğru hafifçe, sık sık ve seri hareketlerle yakınlaştırmaya çalışalım. Bu hareketi de birkaç dakika dayanabildiğimiz kadar yapmaya gayret edelim. Daha soma diğer taraftaki ayağımızı ve kolumuzu değiştirelim. Bu hareket karnın yan tarafına doğru olan kasları çalıştırmak için yararlıdır.

Haftanın Tek Günleri Bunları Yiyin (1,3,5,7,9 …. gibi):
Kalkar kalkmaz:
1 bardak ılık ballı limonlu su (içine yarım tatlı kaşığı bal, 10 damla limon konacak).

Sabah sporu:
35-40 dakika tempolu yürüyüş yapın. Bol ter atmaya gayret edin. Normal sportif hareketler yapın.

Duş:
Ham ipek kese veya kabak lifi ile 5 dakika fırçalar gibi göbek, basen, popo, bel sertçe masaj yapılarak fırçalanacak. 5 dakika kadar susam yağı, kekik yağı, biberiye yağı, melisa yağı ile aynı bölgeye masaj yapılacak.

Kahvaltı:
1 adet kabuklu yeşil elma, 1 adet sert şeftali

Ara:
2 parmak taze dil peyniri yiyebilirsiniz.

Öğlen:
1 porsiyon ızgara tavuk (derişiz), bol rokalı yeşil salata (taze soğanlı).

Ara (saat 15.00):
34 yulaflı bisküvi

Ara (saat 17.30):
1 adet yeşil elma.

Akşam:
45 kaşık zeytinyağlı fasulye (az yağlı), 1 dilim tam ekmek, mevsim salatası.

Gece:
1 bardak şekersiz tarçınlı ılık süt. 3-4 fincan rezene çayı, yeşii çay, mısır püskülü, kiraz, avakado yaprağı karışım çayı içilecek.

Yasaklar:
• Kolalı, şekerli içecekler
• Kızartma
• Hayvansal katı yağlar (tereyağı, kaymak, yağlı şarküteriler, yumurtanın sarısı, yağlı süt ürünleri, yağlı etler, tavuk balık derisi, tam yağlı süt)
• Alkol (özellikle bira)
• Beyaz un,
• Beyaz şeker
• Doğum kontrol hapları
• Aşırı gündüz uykusu
• Çikolata
• Yağlı çerezler
• Cips

Bitki Çaylarını Elinizden Düşürmeyin:
Bir su bardağı için 1-2 adet avakado yaprağı, 1 çay kaşığı yeşil çay, küçük bir tutam kiraz sapı ve mısır püskülü, 1 çay kaşığı rezene tohumu sadece 1-2 dakika kaynatılacak ve hafifçe fokurdadıktan sonra 3-4 dakika demlenmeye bırakılacak. Sonrasında şeker veya tatlandırıcı eklenmeyecek sadece çok ince bir dilim limonla içilecek. Yemeklerden biraz sonra da içebilirsiniz. Akşam mümkün olduğunca erken yenilecek. Sabah ise erken kalkmak önemli çünkü erken kalktığınızda metabolizma hızlanır, sabah sporu ise vücudu canlandırır, harekete geçirir.

Sosyal Medyada Paylas
WhatsApp   Facebook   Twitter   Tumblr
LinkedIn   Flipboard   Pinterest   Reddit