Gebelikte Kalori İhtiyacı ve Kilo Alımı Hesaplama

Gebelikte Kalori İhtiyacı ve Kilo Alma Hesaplama Programı; tek ve ikiz gebelik için BMI, önerilen kilo alımı ve enerji gereksinimini hesaplar! Bu gebelik hesaplama programını kullanmak için; hastanın yaşını, gebelik öncesi ağırlığını, boyunu, trimesterini, gebeliğin ikiz gebelik olup olmadığı ve annenin aktivite seviyesini girin, daha sonra ‘hesapla’ düğmesine basın.

Gebelikte Kalori İhtiyacı Hesaplamasında Kullanılan Formüller:

Vücut Kitle İndeksi (BMI) = Ağırlık (kg) / Boy (m2)

Gebelikte tahmini enerji gereksinimi (EER):

14 – 18 yaş:
EER = 135.3 – (30.8 × yaş [yıl]) + PA × [(10.0 × ağırlık [kg]) + (934 × boy [m])] + 25

> 19 yaş üstü:
EER = 354 – (6.91 × yaş [yıl]) + PA × [(9.36 × ağırlık [kg]) + (726 x boy [m])]

Ergenler veya yetişkin kadınlar için EER Denklemlerinde kullanılmak üzere fiziksel aktivite katsayıları (PA değerleri)
14 – 18 yaş> 19 yaş üstü
Sedanter11
Az Aktif1.161.12
Aktif1.311.27
Çok Aktif1.561.45

 

REFERANS:

1. Institute of Medicine (US) and National Research Council (US) Committee to Reexamine IOM Pregnancy Weight Guidelines; Rasmussen KM, Yaktine AL, editors. Weight Gain During Pregnancy: Reexamining the Guidelines. Washington (DC): National Academies Press (US); 2009. B, Supplementary Information on Nutritional Intake. Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK32812/
2. Mark B. Landon, Patrick M. Catalano, and Steven G. Gabbe Diabetes Mellitus Complicating Pregnancy In
Gabbe: Obstetrics: Normal and Problem Pregnancies, 6th ed.2012 p.907
3. Guidelines for Care, California Diabetes and Pregnancy Program,2012. p 40-44
4.  Jovanovic L. Role of diet and insulin treatment of diabetes in pregnancy. Clin Obstet Gynecol 2000; 43(1): 46-55 PMID: 10694987 
5. Goodnight W, et al. Optimal nutrition for improved twin pregnancy outcome. Obstet Gynecol. 2009 PMID: 20168116

Tüm hesaplamalar, kullanımdan önce, kadın hastalıkları ve doğum uzmanınca teyit edilmelidir. Önerilen sonuçlar klinik karar için bir kaynak değildir. Programda hesaplanan sonuçlar, öneri niteliğinde olmayıp, klinik karar için bir kaynak teşkil etmez.

Gebelikte Kalori İhtiyacı ve Kilo Alma Hesaplama Programı:


Gebelikte Kalori Gereksinimi ve Kilo Alma Hesaplama

Gebelikte Kilo Alımı Hesaplama Programı, hamilelere yönelik eğitim ve bilgilendirme amaçlı hazırlanmış pratik bir uygulamadır!

Bu sayfada yer alan programı kullanarak yapılan hesaplamalar ile elde edeceğiniz herhangi bir bilgi; Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı, aile hekimi, ebe, hemşire veya diğer sağlık hizmetleri sağlayıcınız tarafından kilonuzun ve genel sağlık durumunuzun izlemesinin yerine geçmemelidir.

Lütfen gebeliğiniz süresince, şunu her zaman aklınızda bulundurun! Her hamilelik benzersizdir! Her hamileliğin esasında temelde benzer özellikleri olduğu gibi, bir çok açıdan farklılık gösterebilen durumlar da görülebilmektedir. Aslında tıbbın temel kuralı da budur; “Tıpta hastalık yoktur, hasta vardır!”

İkiz bebek taşıyorsanız, gebelikte kilo alımı hesaplama makinesi sizin için uygun değildir. Alternatif olarak, Gebelikte Kalori İhtiyacı ve Kilo Alma Hesaplama makalemizi inceleyebilirsiniz.

Gebelikte Kilo Alımını Hesaplama Programı:

Gebelikte Kilo Alımı Hesaplama Programı