Fib Haber: Nevşehirde dünya çapında

Fib Haber Sitesinde yayınlanan Nevşehir Devlet Hastanesinden bir ilk, dünya çapında başarı isimli haber için ilgililere teşekkür ederim.

16 yaşındaki bayan hasta (G.Y.) karın ağrısı, bulantı-kusma şikayetleriyle Nevşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Nevşehir Devlet Hastanesi Çocuk Acil Kliniği’nde nöbetçi olan Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Abdurrahman Kayan’a müracaat etti. İlgili doktor Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Gürtuna’ya danıştı.

Daha önce aynı şikayetlerle iki defa başka sağlık kuruluşlarına giden ve kendisine herhangi bir hastalığı olmadığı söylenen hastayı Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Gürtuna değerlendirdi. Tüm laboratuar testleri normal olan hasta ilgili cerrah tarafından Akut Batın tanısıyla klinik gözlem amacıyla yatırıldı. Medikal tedavi sırasında muayene bulguları devam eden hastanın ameliyata alınmasına karar verildi.

Yapılan operasyonda akut apandisit saptandı ve cerrahi müdahale yapıldı. Akabinde cerrahın klinik şüphesi ile hastanın sağ overdeki kistin ruptüre olduğunu (yumurtalığındaki kistin parçalandığını) tesbit etmesi üzerine gerekli cerrahi işlem yapıldı.

“Dünya Çapında Nadir Bir Durum”

Bu iki hastalığın çocuklarda eş zamanlı olarak saptanabilmesinin dünya çapında nadir bir durum olduğunu ifade eden Op. Dr. Ali Gürtuna ameliyatın başarılı geçtiğini ve genel durumu iyi olan hastanın medikal tedavisinin de tamamlanarak ameliyattan 3 gün sonra taburcu edildiğini bildirdi.

 

Kaynak:

Fib Haber: Nevşehirde dünya çapında

Haber ve Röportajlar

 

Fib Haber: Nevşehir Devlet Hastanesinde İlk