Elma Sirkesinin Zararları Nelerdir?

Elma Sirkesinin Zararları Nelerdir

ELMA SİRKESİNİN ZARARLARI NELERDİR?

1. Elma sirkesinin zararları değerlendirilirken, ilk önce ilaç etkileşiminden bahsetmek gerekir. Elma sirkesi kullandığınız ilaçlarla etkileşime geçip onların etkisini artırabilir yahut azaltabilir.

2. Elma sirkesi yüksek asetik asit içeriğinden dolayı kandaki potasyum seviyesinin düşmesine neden olur. Bu duruma hipokalemi denir. Bu durum halsizlik, mide bulantısı, kramp, sık idrara çıkma, düşük kan basıncı, kalp ritmindeki değişiklikler gibi birçok rahatsızlığa yol açabilir.

3. Elma sirkesinin aşırı tüketimi kemik mineral yoğunluğunu düşürür ve kemikleri zayıf ve kırılgan hale getirir. Bu tür yan etkilere maruz kalmamak için seyreltilerek tüketimi önerilmektedir.

4. Çoğu araştırma, elma sirkesinin asetik asit içermesinden dolayı sık sık gargara olarak kullanımının sonunda boğaz tahrişine neden olabileceği sonucuna varmıştır.

5. Elma sirkesinin aşırı kullanımı, kandaki antiglisemik etkisine bağlı olarak vücuttaki kan şekeri seviyelerini düşürebilir. Bazı durumlarda diyabetik hipoglisemiye neden olabilir, beyindeki glikoz tedarikini keser ve bilinç kaybına hatta komaya neden olur. İnsülin ve diüretik ilaç kullanan kişilerde elma sirkesi olumsuz etkilere yol açabilir. Elma sirkesi bu tür ilaçların etkisini azaltabilir. Elma sirkesi kan şekerine direkt olarak etki sağlar. Bu nedenle bu tür hastalıklar için tedavi gören kişiler doktora danışmadan elma sirkesi kullanmamaya özen göstermelidir.

6. Elma sirkesinin düzenli olarak sık tüketilmesi sonunda bulantı hissi eşliğinde baş ağrısı sorunu yaşanabilir. Ayrıca uzun süreli kullanımlarda terinizin daha ağır kokmasına neden olur.

7. Elma sirkesinin diş ve diş eti üzerinde olumlu etkileri olsa da aşırı kullanımlarda tam tersi etki yaratabilir. Diş ve diş eti için kullanılacaksa su ile inceltilerek kullanılmalıdır.

8. Elma sirkesinin ne kadar tüketileceği kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı bünyelerde 1 fincan yararlı olurken bazı bünyelerde 1 fincan elma sirkesi olumsuz etkilere yol açabilir. Bu nedenle tüketim miktarı özenli ayarlanmalıdır.

Not: Elma sirkesini su ile seyreltmeden tüketmeyin.

Elma Sirkesinin Zararları Nelerdir

Sosyal Medyada Paylas
WhatsApp   Facebook   Twitter   Tumblr
LinkedIn   Flipboard   Pinterest   Reddit