E Vitamini Diyeti

Op. Dr. Ali Gürtuna - Çocuk Cerrahisi Uzmanı - Pediatric Surgeon

E Vitamini Diyeti – Doktorların Vitamini:
Her 5 doktordan 4’ünün mutlaka E vitamini aldığını biliyor muydunuz? E vitamini yağda çözülen gruptadır. Bu sayede diğer pek çok antioksidanın giremediği yerlere girmeyi başarır. Kan dolaşımında gezinerek serbest radikalleri zararlarını en aza indirir. Civa, kadmiyum, kurşun gibi toksinlere karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yüksek E vitamini seviyesi akciğerleri sigaranın ve çevre kirliliğinin verdiği zararlara karşı korur. Bağışıklık sisteminin askerleri olan alyuvarlara gelecek zararları bloke eder. Prostat kanseri üzerinde geriletme özelliği gözlenmiştir. Meme kanseri riski taşıyan tüm hastalar mutlaka E vitamini kullanmalı ve kanda E vitamini ölçümü yaptırmalı.

E vitamini diyeti

Doktor Gaynor anlatıyor:
Anne, bana geldiğinde 37 yaşındaydı ve kızkardeşi 43 yaşındayken meme kanserinden ölmüştü. Anne’de de bazı kistik oluşumlar vardı ama kanser değildi. Anne’de BRCA 1 (meme kanseri geni taraması yaptırdık. Sonuç negatifti, ama hali çok endişeliydi. Ona bir korunma programı önerdim. E vitamini seviyesi çok düşüktü, onu tamamlayacak dozajlarda E vitamini verdim.

Günlük beslenmesinde mutlaka buğday çimi, tahıl, yapraklı sebzeler, brokoli ve fındık olmasını öğütledim. Ayrıca selenyum (100 mikrogram) almaya başladı. Zeytinyağı ile beslenmesini öğrendi ve 6 ay sonraki kontrollerinde, göğüslerindeki fibrokistik yapı azalmıştı. Ve en önemlisi Anne hayatının hiçbir bölümünde bu kadar enerjik ve sağlıklı hissetmediğini söylüyordu.

E vitamini naturel ve sentetik formlarının dışında alfa ve gamma diye ayrılır. Alfa’nın kalp kaslarında ve beyin dokusunda daha az etkin olduğu ispatlanmıştır. Gamma’nın kanser önlemedeki gücü çok fazladır. E vitaminini kapsül halinde alırken bu formların bir arada olmasına dikkat edilmeli. Dozajın ise hastalığın türüne göre ayarlamak en iyisidir. Alzheimer’den korunmak için yüksek doz gerekir. Kanserden korunmak ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için günde 200-400 LU yeterlidir. Toksik değildir, vücutta birikmez.

Sosyal Medyada Paylas
WhatsApp   Facebook   Twitter   Tumblr
LinkedIn   Flipboard   Pinterest   Reddit