Down Sendromlu Çocuklarda Büyüme Grafikleri

Pediatrik araştırmacılar; 1988’den beri Down sendromlu ABD’li çocuklar için ilk büyüme çizelgesini geliştirmiştir. Bu yeni çizelgeler; pediatristlerin bu durumda olan çocuklar ve ergenler için büyüme kilometre taşlarını değerlendirmelerinde önemli bir araç sunmaktadır.

Bu yeni grafiklerle çocuk doktorları; her hastanın büyüme paternlerini Down sendromu olan aynı yaş ve cinsiyetteki akranlarla karşılaştırabilecekler.

The Children’s Hospital of Philadelphia (CHOP) Hastanesi, Beslenme ve Büyüme Laboratuvarı müdürü Babette S. Zemel; “Büyüme, çocuğun sağlığının ve iyiliğinin iyi bir göstergesidir, bu nedenle çocuk muayenesinin önemli bir parçası,” dedi.

“Down sendromlu çocuklar, diğer çocuklardan farklı olarak büyür, bu nedenle kendi benzersiz büyüme modellerini yansıtan büyüme tablolarına sahip olmak önemlidir.”

Çalışma 26 Ekim’de Pediatri bölümünde yapıldı. Bu çalışma projesi; Down Sendromu Büyüme Çalışması (Down Syndrome Growing Up Study – DSGS), Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nden (Centers for Disease Control and Prevention – CDC) CHOP’a dört yıl, 1,2 milyon dolarlık hibe ile finanse edildi.

Down sendromu; kromozom 21’in fazladan bir kopyasından kaynaklanan çok sistemli bir genetik hastalıktır ve ABD’de yaklaşık 700 doğumunda bir ortaya çıkar.

Doktorlar ve ebeveynler, uzun zamandır Down sendromlu çocukların daha yavaş büyüdüğünü ve diğer çocuklardan daha kısa olduğunu bilmektedirler.

Tıbbi gelişmeler ve bakıma sağlanan iyileştirmeler sayesinde, bu hastalar için genel sağlık ve iyilik halleri iyileşmiştir; örneğin, yaşam beklentisi 1985’teki 35 yıldan, 2007’de 53 yıla yükselmiştir. Bu çalışma, büyüme modellerinin de iyileşip gelişmediğini araştırmıştır.

Araştırmacılar; CHOP’taki Trisomy 21 Programından ve daha çok Philadelphia bölgesinde, Ocak 2010 – Temmuz 2013 tarihleri arasında toplum lokasyonları ve pediatri uygulamalarından toplanan 20 yaşına kadar 637 katılımcı izledi.

Tüm katılımcılar normal durumdaydı. Ölçüm sırasındaki sağlık durumu ve ortalama olarak ölçüm yapılan üç çalışma ziyareti yapıldı.

Üç yaşın altındaki çocuklar; Down sendromlu çocuklar için, 1988 ABD büyüme çizelgelerine kıyasla kilo artışında belirgin gelişmeler gösterdi.

Daha uzun boyları yansıtan boydaki iyileştirmeler, daha önceki tablolara göre esas olarak iki ila 20 yaş arasındaki erkeklerde meydana geldi.

Genel olarak, DSGS çizelgeleri 2002’de yayınlanan İngiltere’de Down Sendromlu çocukların çizelgeleri ile tutarlıydı.

DSGS ekibi ayrıca; Down sendromlu çocuklar için ilk vücut kitle indeksi (Body Mass Index – BMI) çizelgelerini oluşturdu. Araştırmacılar, çizelgelerin BMI’nin ideal bir dağılımını temsil etmediğini, ancak çalışma katılımcıları arasında yalnızca BMI dağılımını tanımladıklarını belirtti.

Ek araştırmalar; BMI tablolarının, hastaların aşırı vücut yağları ve ilgili sağlık semptomları açısından taramak için nasıl kullanacaklarını belirlemesi gerektiğini eklediler.

Zemel, “Bu çizelgeler, ABD’de yaşayan Down sendromlu çağdaş çocukların büyümesini daha doğru bir şekilde yansıtıyor” dedi.

Son yıllarda, Down sendromlu bebekler ve küçük çocuklar için büyümenin arttığı ve erkeklerin daha uzun olduğu açıktır.

Yeni BMI çizelgeleri, esas olarak çocuklar için fazla kilo alımının değerlendirilmesinde yardımcı olacaktır.

Dr. Andrea Kelly liderliğindeki CHOP’ta ve Dr. Sheela Magge liderliğindeki Çocuk Ulusal Sağlık Sisteminde devam eden araştırmalar; Down sendromlu gençlerde aşırı kiloların sağlıkla ilgili sonuçlarının olup olmadığını belirlemeye yardımcı olacaktır.

”CDC’den ve Ulusal Sağlık Enstitülerinden sağlanan fonlar bu araştırmayı destekledi. CHOP pozisyonuna ek olarak Zemel, Pennsylvania Üniversitesi’ndeki Perelman Tıp Fakültesi’nde görev yapmaktadır.

Zemel’in ortak yazarları; CHOP’tan Mary Pipan, M.D., Virginia A. Stallings, M.D., Waynitra Hall, M.S., Kim Schadt, MSN; ve CDC’den David S. Freedman, Ph.D., and Phoebe Thorpe, M.D., MPH.

Çeviriyi yapmış olduğum kaynak (Bu çeviri; Op. Dr. Ali Gürtuna tarafından yapılmıştır):
“Growth Charts for Children with Down Syndrome in the U.S.,” Pediatrics, published online Oct. 26, 2015. doi.org/10.1542/peds.2015-1652d

Down Sendromlu Çocuklarda Büyüme Grafikleri
Sosyal Medyada Paylas
WhatsApp   Facebook   Twitter   Tumblr
LinkedIn   Flipboard   Pinterest   Reddit