Diyet Yapmadan Sağlıklı Beslenmek!

Bazı basit kurallara uyursanız sağlıklı beslenmek kolay, lezzetli ve ucuz olabilir!

Sağlıklı beslenmek sonuçta; kalp hastalığı, felç gibi kaçınmayı tercih edeceğiniz birçok hastalık riskini azaltmanıza yardımcı olabilir. İyi haber şu ki, doğru yemek yemek zor olmak zorunda değil ya da sevdiğiniz şeylerden vazgeçmenizi gerektirmiyor. Tamamen sağlıklı bir diyet düzeni oluşturmak için akıllı seçimler yapmak gerekir.

Siz ve ailenizin daha sağlıklı beslenebilecekleri basit yollardan bazıları:

Tüketmeniz gereken sağlıklı besinler:

a. Meyve ve sebzeler
b. Kepekli tahıllar
c. Fasulye ve baklagiller
d. Kuruyemiş ve tohumlar
e. Balık (tercihen bol miktarda omega-3 yağ asidi içeren yağlı balık), kümes hayvanları ve bitki bazlı alternatifler
f. Az yağlı ve yağsız süt ürünleri
g. Sağlıklı yağlar ve tropik olmayan yağlar

Sınırlı tüketmeniz gereken besinler:

a. Tatlılar ve ilave şekerler, özellikle şekerli içecekler
b. Sodyum ve tuz
c. Doymuş yağ
d. Yağlı veya işlenmiş etler – Et yemeyi seçerseniz, daha ince kesimler seçin.

Yasaklamanız gereken sağlıksız besinler:

a. Trans yağ ve kısmen hidrojenlenmiş yağlar

SAĞLIK BESLENMEK İÇİN İPUÇLARI!

a. Daha sağlıklı gıdalardan aklınızla seçin. Malzemeler ve besin içeriği çok değişebilir.

b. Etiketleri okuyun. Ambalaj etiketlerindeki beslenme bilgilerini karşılaştırın ve en düşük miktarda sodyum, ilave şeker, doymuş yağ ve trans yağ içeren ve kısmen hidrojene yağ içermeyen ürünleri seçin.

c. Kalorilerinizi izleyin. Sağlıklı bir kiloda olmak ve bu kiloyu korumak için, yalnızca fiziksel aktivitelerinizde kullandığınız kadar kalori alın. Kilo vermek istiyorsanız, daha az kalori alın veya daha fazla kalori yakın.

d. Makul porsiyonlar tüketin. Genelde bu dikkate alınmaz. Ancak porsiyon boyutunu iyi organize etmek olmazsa olmazınız haline gelmelidir.

e. Yemek gruplarının tamamını tüketin. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri almak için çok çeşitli yiyecekleri yiyin.

f. Evde yemek yapın ve genellikle yemeklerinizi EVDE yemeye çalışın. Malzemeler ve hazırlama yöntemleri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olacaksınız.

g. Genel olarak sağlıklı bir beslenme düzeninin parçası olabilecek yiyecekleri kolayca tanımlamak için Kalp-Kontrol işaretini arayın veya kalp dostu beslenme öğeleri hakkında bilgi sahibi olun. Bilinçli beslenin!

Diyet Yapmadan Sağlıklı Beslenmek

Share:

Author: Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Gürtuna tarafından hazırlanmış olan sağlık haber ve bilgi sitesi aligurtuna.com ile; çocuk hastalıkları, çocuk cerrahisi, çocuk ruh sağlığı ve sağlıklı yaşam ile ilgili sağlık bilgileri ve güncel sağlık haberlerini takip edin.