Demir Eksikliği Anemisi Tedavisi

Demir eksikliği anemisi tedavisi ve hesaplaması için uzman rehberi aligurtuna.com’da. Parenteral tedavi seçenekleri, demir eksikliğine bağlı aneminin etkili yönetimi için önemlidir. Sağlıklı kan değerleriyle daha enerjik ve sağlıklı bir yaşama adım atın.

Demir eksikliği anemisi, vücutta yeterli miktarda demir olmaması nedeniyle kırmızı kan hücrelerinin normal şekilde üretilememesi durumudur. Demir eksikliği, vücuttaki demirin tükenmesine veya demirin yetersiz alımına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu durum, hemoglobin üretimini etkiler ve kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşıma kapasitesini azaltır.

Demir eksikliği anemisinin belirtileri şunlar olabilir:

 1. Halsizlik ve Yorgunluk: Vücut, yeterli oksijen alamadığında halsizlik ve yorgunluk hissedebilir.
 2. Soluk Cilt ve Mukozalar: Cilt ve mukozalarda solgunluk görülebilir. Gözaltı morlukları da ortaya çıkabilir.
 3. Baş ağrısı ve Baş dönmesi: Oksijenin yetersiz olması baş ağrısı ve baş dönmesine neden olabilir.
 4. Nefes Darlığı: Oksijen taşıma kapasitesinin azalması nedeniyle fiziksel aktiviteler sırasında nefes darlığı yaşanabilir.
 5. Soğuk Eller ve Ayaklar: Dolaşım sistemi zayıfladığında eller ve ayaklar soğuyabilir.
 6. Çarpıntı ve Hızlı Kalp Atışı: Kalp, yeterli oksijen alamayan dokulara daha fazla kan pompalamaya çalışarak çarpıntı ve hızlı kalp atışına neden olabilir.
 7. Kırılgan Tırnaklar ve Saç Dökülmesi: Demir eksikliği, tırnakların kırılmasına ve saç dökülmesine neden olabilir.
 8. Bağırsak Problemleri: Demir eksikliği anemisi, bazen bağırsak sorunlarına, özellikle de kabızlık sorunlarına yol açabilir.

Demir eksikliği anemisi teşhisi, kan testleri aracılığıyla yapılır. Tedavi genellikle demir takviyeleri ve demir açısından zengin besinleri içerir. Bu besinler arasında kırmızı et, tavuk, balık, kuru meyveler, baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler ve demir içeren tahıllar bulunur.

Demir eksikliği anemisine karşı korunmak için dengeli bir diyet, demir takviyeleri almak (doktor gözetiminde) ve demir emilimini artırmak için C vitamini gibi maddeleri içeren yiyecekleri tüketmek önemlidir. Ancak, demir takviyelerini kullanmadan önce bir sağlık uzmanına danışmak önemlidir çünkü demir takviyeleri bazı kişilerde yan etkilere neden olabilir.

Bu program, demir replasmanı (parenteral doz) için sonuç verir ve yaş, ağırlık ve Hb gibi denklem parametrelerine dayanır!

Parenteral Demir Dozu = 0.3 x Ağırlık x (100 – (Hgb x 100) / Yaş)

Ağırlık için varsayılan ölçü birimi kilogramdır. Lütfen doğru ölçü biriminin seçildiğini doğrulayın.

Yaş Faktörü gibi denklem parametrelerinin hesaplamada kullanılabilecek iki ayrı değeri vardır.

Parantez içindeki sayılar, ör. (14.8), kullanılacak değerleri göstermektedir.

Referans:

a. Auerbach M, Witt D, et al. Clinical use of the total dose intravenous infusion of iron dextran. J Lab Clin Med. 1988; 111:566-570.

b. McEvoy GK, ed. American Hospital Formulary Service (AHFS) Drug Information. Bethesda, MD: American Society of Health System Pharmacists Inc. 1995:1237-42.

Demir Eksikliği Anemisi Tedavisi : Doz Hesaplama (Parenteral):

 

Referanslar:

 1. Approach to the child with anemia
 2. Anemia in Children
 3. Iron deficiency in children: Prevention tips for parents
 4. Demir eksikliği anemisi tedavisi
 5. Anemi nedir? Kansızlık tedavisi!
 6. Vitamin eksikliği anemisi, Kansızlık

 

Demir Eksikliği Anemisi Tedavisi