D Vitamini Eksikliği

Op. Dr. Ali Gürtuna - Çocuk Cerrahisi Uzmanı - Pediatric Surgeon

Meme Kanserinin Düşmanı. D vitamininin meme kanserini önlemedeki etkisi, kısa bir süre önce kesinlik kazanmıştır. Bu oran yüzde 20 oranındadır ve meme kanseri riski olan herkesin kanda D vitamini seviyesini ölçtürmesi şarttır. Bu seviyenin ortalamanın altında bulunması halinde derhal takviye yapılmalıdır. Türkiye’de güneş yüzünü çokça gösterdiğinden Türk halkı bu konuda şanslı.

D vitamini, tüm vitaminler içinde besin harici bir kaynaktan ele de edilmektedir. Güneşten gelen D vitamini seviyesi ülkesine göre çok tatmin edici olabilir. Ayrıca balıkta yumurtanın beyazında ve karaciğerde bulunur.

Dozaj:
Kapsül olarak günde 400 LU kullanılabilir. Menopoz sonrasındaki bayanlar kemiklere kalsiyum sağlamak için günde 600- 800 LU arası alabilirler.

Anti enflamasyon ilaçlarının (kortizonlu), kolesterol ilaçlarının kullanımı D vitamini emilimini durdurur.

D Vitamini Eksikliği:
Walter Willett, Harvard Üniversitesi Kamu Sağlığı Bölümü’nde epidemiyoloji ve beslenme profesörü. Willett, yakınlarda ABD’deki D vitamini eksikliği konulu düzenlediği bir konferansta beslenme uzmanlarını bir araya getirdi.

Bugünlerde insanların D vitamini eksikliğini neye bağlıyorsunuz?
D vitamini diğerlerinden farklıdır, çünkü besinden değil güneşten alırız. Ancak bizim kültürel geçmişimiz, güneşe çıkmak değil bizi güneşten uzaklaştırma üzerine kurulmuştur. Evlerde oturur, araba kullanırız; ofislerde çalışır, kapalı alanlarda televizyon izleriz. ABD nin kuzeyinde kışı dışarıda geçirseniz bile güneş, derinizde D vitamini sentezini başlatmaya yetmez.

Son yıllarda üstüne üstlük fazla güneş ışığının deri kanserine neden olduğunu saptadık ve korunmak için ya vücudumuzu kapatıyor ya da kremler sürüyoruz. Tüm bunlar, üretebileceğimiz D vitamininin daha da azalmasına neden oluyor. Gerçekse, bizim sıcak havalarda üzerimizde giysilerimiz olmadan gezinmek üzere yaratılmış olmamızdır.

Peki bunu neden şimdi fark ediyoruz?
Aslında kuzeydeki eyaletlerde yaşayan çocuklarda raşitizm hastalığı ortaya çıkmaya başladığında, yani 50-60 yıl önce D vitamini eksikliğinin bir sorun olduğunun farkına varmıştık. Başlatılan çok büyük bir sağlık kampanyasıyla sütlere D vitamini eklendi. Kampanya çok da etkili oldu; neredeyse tüm raşitizm vakaları yok edildi. Bugün yeniden bu hastalığa rastlıyoruz. Oakland deki Çocuk Hastanesi nde, özellikle Afrika kökenli çocuklarda bu vakalar sıklıkta.

Raşitizm neden geri döndü?
Bildiğimiz kadarıyla, bunun nedeni D vitamini eksikliği yaşayan ve emziren anneler. Bu anneler, kendilerinde hiç olmayan vitamini çocuklarına aktaramıyor. Genel anlamda bakarsanız, Afrika kökenli Amerikalıların D vitamini seviyeleri Kafkas halkından bile düşük.

Süt içmek de bir fayda sağlamıyor mu?
Bir günde almanız gereken D vitamini miktarı 400 uluslararası birim; aşağı yukarı bir bardak sütten bunu karşılayabilirsiniz. Güneşli bir günü dışarıda geçirirseniz tam 20 bin birim alırsınız. 400, bu durumda ne kadar küçük kalıyor. Raşitizm işte böyle önlenir.

D vitamini eksikliğiniz çok az olsa bile yine de raşitizm hastalığına yakalanabilir misiniz?
Raşitizm, buz dağının sadece görünen kısmı. D vitamini seviyesinin düşük olması belirli kanser türlerine, multipl skleroza veya astıma yakalanma riskini arttırabilir. Geçen yıl bir araştırma ekibi, D vitamini ile kolon kanseri arasındaki bağlantıyı inceleyen bir makale yayımladı. Bulgulara göre, bu vitaminin en yüksek oranda bulunduğu kimselerde kolon kanseri yaşanma riski, düşük olanların yarısı kadardı.

Sosyal Medyada Paylas
WhatsApp   Facebook   Twitter   Tumblr
LinkedIn   Flipboard   Pinterest   Reddit