Çocuklarda Uykusuzluk, Çocuğun Uyku Problemi Nasıl Çözülür?

Çocuklarda Uykusuzluk nedir?

Çocuklarda Uykusuzluk, çocukların uykuya dalmak veya geceleri uykuda kalmakta zorluk çektiği bir uyku bozukluğudur. Bazen şikayet çok erken uyanmaktır.

Daha büyük çocuklar bunu kendileri şikayet edebilirken, genellikle bunu dikkat çeken gençlerin ebeveynidir.

Uykusuzluk şikayetleri genellikle dinlendirici olmayan uyku hissi ve gündüz işleyişinde bozulma ile ilişkilidir.

Uykusuzluk sorunun süresi (kısa veya uzun vadeli), ciddiyeti ve sıklığına göre sınıflandırılabilir.

Kısa süreli uykusuzluk sadece birkaç gün ila haftalar arasında ortaya çıkabilir ve genellikle kolayca geçecek faktörlerden kaynaklanır (örneğin, hastalık, çocuğunuzun aldığı kısa süreli bir ilaç).

Uzun süreli uykusuzluk bir ay boyunca haftada 3 kez veya daha uzun süre ortaya çıkar ve çocuğunuz için tıbbi tavsiye alacağınız faktörlerden (örneğin depresyon, anksiyete, ağrı, tıbbi sorunlar) kaynaklanabilir. Bazen hiç de açık bir nedeni olmayabilir.

Çocuklarda yatmadan önce direnç ve uykuyu başlatmak için ebeveynlere bağımlılık da sorunun kökeninde davranışsal nedenlere sahip bir uykusuzluk biçimi olarak kabul edilir.

Çocuklarda Uykusuzluk nedenleri nelerdir?

Uykusuzluğun bir dizi olası nedeni vardır:

Stres:

Evet, çocuklar, tıpkı yetişkinlerin stres altında olabilir.

Bu nedenle, endişelerini sizinle paylaşırken rahat hissetmeleri için çocuğunuzun yaşamına ilgi göstermekten ve güven inşa etmekten çekinmeyin.

İşlerin okulda nasıl gittiğini sorun. Çocuğunuza biri tarafından zorbalık ediliyor mu? Kendi çatınız altındaki her şey sorunsuz çalışıyor mu (örneğin, evlilik veya mali sorunlar var mı, aile içinde bir ölüm oldu mu, yakın zamanda bir iş değişikliği oldu mu; aile yakın zamanda taşındı mı)? Çocuklar düşündüğünüzden daha fazla endişelenir ve aşırı endişe ve stres uykusuzluğa yol açabilir.

Kafein veya diğer uyarıcıların kullanımı:

Bazı sodaların ve çoğu enerji içeceğinin kafeinli olduğunu unutmayın. Nikotin ve alkol de uykuyu etkiler.

Bazı ilaçların yan etkileri:

Örneğin, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, antidepresanlar, kortikosteroidler ve antikonvülzan  ilaçlar uykusuzluğa neden olabilir.

Tıbbi, psikiyatrik ve diğer uyku bozuklukları:

Kontrolsüz gece astımı, alerjilerden tıkalı bir burun veya egzamadan kaşıntılı bir cilt uykusuzluğa yol açabilir. Bu koşullar kronikse, alevlenene kadar kolayca göz ardı edilebilir.

Fibromiyalji, kas krampları, büyüyen ağrılar, mide ekşimesi ve tiroid hastalığı gibi diğer tıbbi bozuklukların hepsi uykusuzluğa neden olabilir.

Çocuğunuzun uykusuzluğun olası bir nedeni olarak muayene edildiğinden emin olun.

Obstrüktif uyku apnesi (horlama ile ilişkili) ve huzursuz bacak sendromu gibi uyku bozuklukları çocuğunuzun uykusunu etkileyebilir.

Otizm, mental retardasyon ve Asperger sendromu gibi nörogelişimsel bozukluklar da uykusuzluğun bir nedeni olabilir.

Son olarak, depresyon veya bipolar bozukluk gibi psikiyatrik durumlar zayıf uyku ile ilişkili olabilir.

Çevresel faktörler:

Yatak odasında gürültü, ısı, soğuk ve ışık koşulları uykuyu etkileyebilir. Yatak ve yatağın rahat olduğundan ve yatak odasının çevre parazitini azaltacak şekilde düzenlendiğinden emin olun. Bu, yatak odasında elektronik kullanımıyla ilgili kısıtlamaları içerir.

Çocuklarda uykusuzluk belirtileri nelerdir?

Uykusuzluk belirtileri şunları içerir:

a. Uyku sorunları – uykuya dalma veya uykuda kalma veya sabah çok erken uyanma güçlüğü.
b. Yatma ve uykuya dalma konusunda gerginlik / endişe.
c. Gün boyunca uykulu olmak.
d. Okul veya disiplin sorunları.
e. Sinirlilik / ruh hali değişimleri.
f. Depresyon.
g. Hiperaktivite.
h. Azalan dikkat süresi.
i. Saldırganlık.
j. Bellek sorunları.
k. Hata yapmak veya kaza yapmak.

Çocuklarda uykusuzluk nasıl tedavi edilir?

Çocuklarda uykusuzluk için tedavi yöntemleri aşağıdakilerden herhangi birini içerebilir:

İyi uyku hijyeni alışkanlıklarını öğretin:

İyi uyku hijyeni alışkanlıkları şunları içerir:

a. Yatakta geçirilen zamanı basitçe uyumaya sınırlama (okuma yok, ödev yapma veya yatakta TV izleme);

b. Düzenli bir uyku programının sürdürülmesi (hafta sonları ve tatil günleri dahil olmak üzere her gün aynı saatte yatmak ve uyanmak);

c. Yatmadan 4-6 saat önce kafeinli ürünlerden kaçınmak (kafeinli ürünler arasında kahve, çay, kolalar, enerji içecekleri ve çikolatalar);

d. Tütün ve diğer ilaçlardan kaçınmak ve yatmadan sonraki bir saat içinde (TV izleme, elektronik oyun, ağır ev ödevi veya bilgisayar oyunları gibi) uyarıcı faaliyetler içermeyen bir yatmadan önce rutini oluşturmak.

Rahat uyku ortamı:

Sessiz, sakin, rahat ve karanlık (karanlık bir yatak odasından korkan çocuklar için bir gece lambası kabul edilebilir) olan bir yatak odası bulundurmak.

Bu aynı zamanda evin gece ortamının rahat, sakin, sessiz, karanlık vb. olduğuna da dikkat çeker.

Yatmadan hemen önce endişe uyandıran sorunların tartışılmasından kaçının.

Çocuklara nasıl rahatlayabileceklerini öğretin:

Yatakta yatarken derin nefes alma, pozitif zihinsel görüntüler (serin dağ havasında nefes almak gibi) ve diğer rahatlama teknikleri (örneğin, sessiz karın solunumu) yardımcı olabilir uykuya dalmak.

Saatleri yatak odasından çıkarın:

Tüm saatleri yatak odasından çıkarmak ya da en azından yüzlerini yataktan uzağa çevirmek en iyisi olabilir, böylece çocuğunuz uyumaya çalışırken onu görmez.

Uyumaya çalışırken saati izlemek kaygıya neden olabilir ve uykuya dalmayı zorlaştırabilir. Telefonlarda da saatler olduğunu unutmayın.

Her zamanki uyku miktarını elde etmek için yatma vaktini ayarlayın:

Çocuğunuzun her zamanki uyku miktarını almak için yatma vaktinizi ayarlayın – çocuğunuzun yaşına bağlı olarak gece başına tipik 9 ila 11 saat. (6 ila 12 yaş arasındaki çocuklar her gece yaklaşık 10 ila 11 saat uykuya ihtiyaç duyar; gençler her gece yaklaşık 9 saat uykuya ihtiyaç duyarlar.)

Çocuklarda Uykusuzluk için Davranışçı tedavi düşünün:

Davranışçı ve bilişsel terapi uzmanlarına bazen psikolojik yöntemlerin ilaçsız kullanılmasına yardımcı olmak için çocuk ve ailesi ile birlikte çalışmak gerekebilir. Bu yöntemler çok faydalıdır ve genellikle uzun vadede çocuk için daha iyidir. Uyku uzmanınız bu konuda daha fazla bilgi için iyi bir kaynaktır.

İlaçlar hakkında bir kelime:

İlaçlar genellikle uykusuz olan çocuklar ve ergenler için önerilmez ve sadece çok özel durumlarda kullanılır.

İlk olarak tedavi edilmesi gerekebilecek altta yatan tıbbi veya psikolojik sorunları aramak çok daha önemlidir.

Uykusuzluk ilaçları ve uyku hapları ve yardımcıları ile ilgili bir başka sorun, çoğunun çocuklarda kullanım için onaylanmamış olmasıdır.

İlaç sorunları ile ilgili olarak doktorunuzla yakın çalışmak önemlidir ve buna reçetesiz satılan ilaçlar, takviyeler (örn. Melatonin) ve çocuğunuza vermeyi düşünebileceğiniz bitkisel ürünler dahildir.

Çocuklarda Uykusuzluk, Çocuğun Uyku Problemi Nasıl Çözülür?
Çocuklarda Uykusuzluk, Çocuğun Uyku Problemi Nasıl Çözülür?
Share:

Author: Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Gürtuna tarafından hazırlanan aligurtuna.com sağlık sitesinde; çocuk cerrahisi ve hastalıkları konularında güncel sağlık bilgi ve haberlerini takip edin.