Çiğ Besin Diyeti ile Kilo Verin

Op. Dr. Ali Gürtuna - Çocuk Cerrahisi Uzmanı - Pediatric Surgeon

Çiğ besinleri savunan pek çok diyet planı ve organizasyon vardır. Bitkisel diyetler kilo vermenin yanı sıra, sağlıklı olmanın da en iyi yoludur. Çiğ besinler piştiklerinde, yok olan her türlü enzime sahiptirler ve vitaminlerin sürekliliği, toksinlerin vücuttan atılması gibi daha birçok avantajı içeriğinde saklar.

Çiğ besin diyetinde, yiyebileceğiniz besinlerin dengesindeki değişim, kalori, protein, yağ ve karbonhidrat miktarı, tipik bir diyetten oldukça farklı olacaktır.

Çiğ besin diyeti:
Tipik bir plan yediklerinizin %75’inin çiğ olmasını savunur, yanında belki pişmiş hububat ve baklagiller, iyi bir balık, tavuk ya da benzeri gıdalar olabilir (çiğ beslenenlerin pek çoğu vegan olduğu için pişmiş tüm yemeklerden uzak dururlar). Çiğ yiyecekler genellikle sebze, meyve, meyve kurıusu ve meyve sularından, fındık, tohumlar, filizlenmiş tohumlar, hububat, salata sosları, otlar ve baharatlardan oluşur.

Çiğ besin diyetiyle kilo verme

Çiğ besin diyeti’nde günlük öğün programı:

Kahvaltı:
Üzerine badem, buğday ve kabak tohumu, kıyılmış taze meyve salatası, koyun sütünden bio yoğurt (tercihen ev yapımı) ya da Hindistan cevizi kreması

Öğle:
Çeşitli yeşıllikler, sarı biber, domates, kırmızı sollan ve maydanoz salatası, zeytinyallı ve balzamik sirke ile, üzerinde mercimek filizi.

Akşam:
Çill sebze çorbası (blender’dan geçirilmiş), ev yapımı peynir, yarım avokado, ahududu ve muz, serbet içecekler.

Su, meyve suları, Hindistan cevizi sütü.

Günlük kalori miktarı: 1250
Vaat edilen kilo miktarı : Yavaş ve düzenli.

Sosyal Medyada Paylas
WhatsApp   Facebook   Twitter   Tumblr
LinkedIn   Flipboard   Pinterest   Reddit