Sünnet ameliyatı nasıl yapılır

Cerrahi Sünnet Ameliyatı teknikleri nelerdir, nasıl yapılır? 

Klasik olarak; bıçakla, usturayla, neşterle (bistüri) veya makasla yapılmıştır. Ancak günümüzde modern tıp alanında meydana gelen gelişmeler, çağdaş ve uygun alet ve dikiş materyalleriyle işlem daha kolay ve sorunsuz yapılabilmektedir.

İnternet ve medya ortamında, lazerle sünnet, kansız sünnet, dikişsiz sünnet diye pek çok yöntem tanıtılmasına karşın, sonuç olarak sünnet sırasında yapılan işlem, standart olarak iç ve dış sünnet derisinin kesilerek birbirine tutturulmasıdır. Cerrahi Sünnet Ameliyatı konusunda pek çok yöntem bilinmektedir.

Klasik olarak; bıçakla, usturayla, neşterle (bistüri) veya makasla yapılmıştır. Ancak günümüzde modern tıp alanında meydana gelen gelişmeler, çağdaş ve uygun alet ve dikiş materyalleriyle işlem daha kolay ve sorunsuz yapılabilmektedir.

Sünnet ameliyatı teknikleri başlıca 3 ana başlık altında toplanabilir.

1. Koter yöntemi:

Sünnet işlemi sırasında kesme ya da kanama kontrolünün sağlanması amacıyla kullanılan 3 tip koter vardır.

a. Bipolar koter:
Yüksek frekanslı elektrik akımı kullanan, elektrik akımını bir elektrottan diğerine aradaki dokudan geçerken ilerleten ve enerjiye bağlı oluşabilecek doku hasar riskleri monopolar koterlere göre daha az olan koter türüdür.

b. Monopolar koter:
Monopolar koterde akım, küçük elektrottan hastaya sonrada topraklanan geniş elektroda geçer. Sünnette kanama kontrolü için kullanılmaktadır. Dikkatli kullanılmadığı takdirde tromboz, glans nekrozu, penis yanıkları oluşabilir.

c. Termo-koter tekniği:
Dokuya sadece ısı enerjisi veren ve elektrik yanığı yapma riski bulunmayan, 600 – 1200 derecelik bir sıcaklığa erişen ve laser’le sünnet diye bilinen yöntemdir.

2. Klemp yöntemi:

a. Gomko klemp:
Çan yöntemi olarak bilinen, özellikle Amerika’da yeni doğan bebeklere uygulanan tekniktir. Penis başına bir metal çan yerleştirilerek kesilecek deri bu çanın üzerine giydirilip, çanın üzerinden burguyla 5 – 6 dakika kıstırılır. Akabinde üzerinde kalan fazla deri kesilir. Bir iki dikiş atılıp tamamlanır.

b. Plastibell:
Yüzük yöntemi olarak bilinen bu yöntem, penis başı üzerine yerleştirilen plastik çan ve bağlama ipini içerir. Bağlama hattının üzerinde kalan doku nekroze olur ve ortalama 5 – 6 gün içinde doku, bağlama ipi ve plastibell birlikte düşer. Eğer 2 – 3 hafta içinde düşmez ise plastibell kesilerek çıkarılır.

c. Mogen klemp:
Mogen klemp, Museviler tarafından sık kullanılır. Genelde penisin alt kısmında daha fazla deri kalır. Penis başı kesilmelerine yol açabilen yöntem çok kullanılmaz.

d. Alis klemp:
Yeni doğan döneminden erişkin yaşa kadar, 12 numaradan 34 numaraya farklı boyutları olan bir alettir. Tek kullanımlık bir klemp yardımı ile sünnet derisi ilk olarak plastik bir kıskaçla sıkıştırılır sonra derinin üst kısmı kesilir. Plastik kısım 1 ile 5 gün sonra çıkartılır.

3. AÇIK CERRAHİ YÖNTEM:

Geleneksel – klasik veya dikişli sünnet ameliyatı olarak isimlendirilir, en yaygın ve en güvenilir yöntemdir. İç ve dış sünnet derisi kesildikten sonra birbirlerine kendiliğinden emilebilen dikişlerle tutturulur. Dorsal slit ve eksizyon yöntemi, Sleeve yöntemi ve giyotin yöntemi gibi çeşitli teknikleri vardır.

BENİM DE TERCİH ETTİĞİM SÜNNET AMELİYATI YÖNTEMİ BUDUR!

Bu yöntemde, kendiliğinden eriyebilen materyal ile dikiş atıyoruz. Yani sünnet sonrasında dikişleri aldırmak gerekmiyor.

Genel anestezi ile sünnet ameliyatını; çocuk için en güvenilir kabul edilen, çocuk ve cerrah açısından en konforlu olan yöntem olarak kabul ediyoruz.

Çocuğunuzu sünnetten önce, sünnet konusunda doğru bir şekilde ve gerçekleri anlatarak bilgilendirin ve psikolojik olarak sünnete hazırlayın ve asla yalan söylemeyin. Pipisini kestirmek yerine sünnet ettirmek sözünü kullanın.

Operasyon günü hastaneye gelirken, mümkünse yalnızca anne, baba ve çocuğun birlikte gelmesi uygundur. Çok kalabalık gelinen durumlarda çocuğun bu durumdan olumsuz etkilendiği ve daha fazla tedirginlik ve korku belirtileri gösterdiği gözlenmektedir.

Sünnet nedir, Sünnet yaşı ve faydaları

Sünnet ameliyatı nasıl yapılır
Sünnet ameliyatı nasıl yapılır
Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA
Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları konularında güncel ve en doğru bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin!