Besin Alerjisi & York Testi

Op. Dr. Ali Gürtuna - Çocuk Cerrahisi Uzmanı - Pediatric Surgeon

York Testi (yorktest), hangi gıda veya gıdalara karşı intoleransınız olduğunu hemen öğrenebileceğiniz bir kan testidir. Yorktest şirketi, parmak ucunuzdan alacağımız bir damla kanı inceleyerek, vücudunuzun hangi besinlere karşı intoleransı olduğunu tespit eder ve york testinin neticesine göre uygulamanız gereken ‘kişisel’ beslenme planı oluşturmanıza yardımcı olur.

Aslında tıp dünyası “Gıda İntoleransı Testi” kavramını çok uzun süredir biliyordu, ancak birçok doktorun aklındaki soru işareti, bunu tespit etmek için yapılacak testlerin ne derece güvenilir olduğuydu.

Eski jenerasyon testler genelde doğru sonuçlar vermediği için hastayı iyileştirmek yerine daha da sıkıntıya sokuyordu. York Testi yeni jenerasyon bir Gıda İntoleransı Testidir ve York Testi’nin (yorktest) keşfi tıp dünyasında, Röntgen’den MR’a geçiş gibi büyük bir teknolojik adım olarak algılanmıştır.

Eski ve yeni jenerasyon testler arasındaki farkın sebebi, York Testi’nin Aktif ve Pasif intoleransı birbirinden ayırtetme tekniğidir. Eski testlerde 40-50 adet gıda intoleransı çıkan raporlar  York Testi’nin “Subclass 4 igG Examination” tekniğiyle pasif intoleransları elemesiyle 2-3 gıdaya indirgenmektedir. Yani, York Testi yaptıran hastalar sadece aktif olan intoleranslarını öğrenmektedirler. Yorktest Laboratuarları 25 sene süren bir araştırma neticesinde bu testleri geliştirmiştir ve York Testi’nin tekrar doğrulanabilirlik oranı %98’ler seviyesine ulaşmıştır ki bu eski test teknikleri için hayal bile edilemeyecek bir başarı noktasıdır.

Gıda intoleransı alanında en ileri yöntem olarak kabul edilen bu “Subclass 4 igG Examination” tekniğini 2004 yılında keşfeden Yorktest şirketi bu çığır açan buluşu nedeniyle İngiliz Kraliçesi’nden İngiltere’nin en başarılı şirketi ödülünü almıştır. Bu method (York Test) şu anda dünyada sadece Yorktest tarafından uygulanmaktadır.
İstatistiklere göre, eski model testleri kullanan hastaların sadece %3’ü kendilerine verilen karmaşık diyet programını anlamış ve takip edebilmiştir. Oysaki bu rakam York Testi’nde %93’tür.

Besin allerjisi nedir:

Allerji sözcüğü Yunanca’dan gelmektedir. Allerjik biri, genellikle baş ağrısı, kusma, deride döküntüler, migren, astım gibi bedensel belirtilerden yakınır. Ayrıca, zihinsel belirtiler de görülebilir ki, buna daha sonra değineceğiz. Bu belirtiler, kişi duyarlı olduğu maddeye maruz kaldığında ortaya çıkar. Kişide bu tepkiyi doğuran maddeye ‘allerjen’ denir. Bu madde; toz, kedi ya da köpek tüyü, herhangi bir yiyecek, kimyasal bir madde ya da bir bakteri olabilir.

Yazımızın bu bölümünde, en yaygın allerjik tepki kaynaklarını, yani besinleri, kimyasal maddeleri ve solunum yoluyla alerjiye neden olan alerjenleri inceleyeceğiz.

Besin Alerjisi:

Son yıllarda besin alerjisinin birçok hastalığa yol açabileceği gerçeği Tıp dünyasınca kabul edilmiştir. Günümüzde besin allerjisini ve bunun birçok rahatsızlıktaki payını inkar etmek, kafamızı kuma gömmek olur. Artık asıl tartışma konusu, hangi besin allerjisinin hangi hastalığa yol açtığıdır. Besin allerjisiyle ilgili pek çok uydurma kanı da vardır ki, bu bölümde bunları da ayıklamaya çalışacağız. Bunun için yapılan alerji testi ya da alerji testleri alanında tecrübe sahibi hekimler tarafından yapılmalıdır.

Besinlere Karşı Duyarlılığın Gelişmesi ve Alerji Testi:

Yiyeceklerin olumsuz reaksiyonları eski Yunanlılar zamanında bile bilinirdi. Örneğin, bazı yiyeceklerin insana dokunduğu, Hipokrates’ten bize ulaşan bilgiler arasında …

Çağlar boyunca da pek çok büyükanne, çocukların ve büyüklerin belli yiyeceklere olumsuz tepki gösterdiğini bir şekilde bilmiş ve bunlara karşı önlem almıştır. Genel olarak diyebiliriz ki; bebekliğimizden beri günde birkaç kez tükettiğimiz birçok yiyeceği, büyüdükten sonra da yemeye devam ederiz. Buğday, süt, mısır ve şeker bunlara örnektir. Bebeğe ilk katı yiyecekler, örneğin buğday verilmeye başlandığında, bebek buna karşı bir tepki gösterebilir.

Bunun sonucu olarak da ishal, karında kolik, huysuzluk, burun akması, hatta orta kulak iltihabı, astım ya da egzama görülebilir. Bu belirtilerin nedeni anlaşılmayabilir ve çoğu kez de önemsenmeden geçiştirilir. Çocuğun tepki gösterdiği yiyecek verilmeye devam edilir ve çoğu kez akut belirtiler kısa süre içinde kaybolur. Bununla birlikte, daha hafif ama sürekli belirtiler kalabilir ve günler, aylar, yıllar sonra yeniden baş gösterebilir.

Dokunan yiyecek kesilirse, belirtiler genellikle 3¬5 gün sonra kaybolur. Ama bazen, özellikle çocuklarda belirtiler üç hafta kadar sürebilir.

Eğer yiyecek kesildikten sonraki iki hafta içinde -ki bu dönem duyarlılığın en yüksek olduğu dönemdir- yeniden aynı yiyeceği yerse, belirtiler tekrar ortaya çıkar. Belirtiler öncekinin aynı da olabileceği gibi, bazı farklılıklar da gösterebilir.

Belli bir yiyeceğe karşı duyarlılığın ne kadar süreceği kesin olarak belli değildir ve kişinin durumuna gore de değişir. Dokunan yiyecekten ne kadar uzun süre kaçınırsak, sonradan o yiyeceğe o kadar iyi dayanabiliriz. Bazı kimselerde, belli yiyecekler ömür boyu süren bir duyarlılık yaratabilir ve ne zaman o yiyeceği yeseler belirtiler yeniden baş gösterir. Bununla birlikte, genellikle aradan birkaç hafta ya da birkaç ay geçtikten sonra, kişi azar azar olmak üzere dokunan yiyeceği yiyebilir ve hiçbir belirti göstermeyebilir.

Besin alerjisinde, Bebeklerde ve küçük çocuklarda dokunan yiyeceği kesip, sonra doktor gözetimi olmadan yeniden vermeye başlamak yanlıştır. Bu özellikle süt için geçerlidir. Çünkü, bebekte süte karşı ağır alerjik tepkiler olabilir, hatta bu ölüme kadar gidebilir. Alerji testi ancak bir hastanede, bebeklerde besin alerjisinin ne gibi olumsuz sonuçlar doğurabileceğini iyi bilen bir uzman hekim gözetiminde yapılmalıdır. Besin allerjisi ciddi bir sağlık problemidir.

 

Besin Alerjisi & York Testi

Sosyal Medyada Paylas
WhatsApp   Facebook   Twitter   Tumblr
LinkedIn   Flipboard   Pinterest   Reddit