Batı nil virüsü nedir?

Batı nil virüsü (West nile virus) nedir?

Batı Nil virüsü, bir insan veya hayvanın içinde büyüyebilen ve hastalığa neden olabilen küçük bir yaşam şekli olarak tanımlanır. Afrika, Orta Doğu ve Asya’nın bazı bölgelerinde yaygın olarak görülen bir virüs türüdür. Şimdi Amerika Birleşik Devletleri’nde de bulunduğu ortaya çıkmıştır.

Batı nil virüsü nasıl bulaşır?

Virüs; virüsü taşıyan kuşları ısırdıklarında enfekte olan sivrisinekler tarafından yayılır. Enfekte olmuş bir sivrisinek daha sonra bir insanı veya hayvanı ısırdığında, virüs sivrisineklerin tükürüğünden ısırık yarasına enjekte edilir.

Ek olarak, dört yeni (sivrisinek olmayan) bulaşma şekli (yayılma) belgelenmiştir: plasenta yoluyla anneden bebeğe, emzirme, bulaşlı organların nakli, ve bulaşlı kan ürünlerinin transfüzyonu yoluyla.

Ne kadar yaygındır?

Birçok insan sivrisinek ısırıklarına maruz kalır, ancak çok azı batı nil virüsünden hastalanır. Virüs bulaşmış çoğu insanda çok hafif semptomlar vardır veya hiç belirtisi yoktur. Batı nil virüsü bulaşmış kişilerin yüzde 1’inden azı ağır hastalanır.

Batı nil virüsünün belirtileri nelerdir?

Çoğu durumda, hastalığa ya da hafif derecede kendi kendini sınırlayan ateşli (ateşli) bir hastalığa neden olmaz. Bazı durumlarda virüs, Batı Nil ateşi (West Nile fever) denilen hafif bir hastalığa neden olabilir.

Batı Nil ateşi belirtileri, grip belirtilerine benzemektedir ve şunları içerebilir:

a. Ateş
b. Baş ağrısı
c. Vücut ağrıları
d. Deri döküntüsü
e. Şişmiş lenf bezleri

Daha az sıklıkla, beyni ve omuriliği çevreleyen koruyucu zarın iltihabı olan beynin iltihaplanması (ensefalit) – veya menenjit gibi – daha ciddi bir hastalığa neden olabilir.

Ciddi hastalığın belirtileri arasında şunlar olabilir:

a. Baş ağrısı
b. Yüksek ateş
c. Boyun Tutulması
d. Azalan zihinsel yetenekler
e. Azalmış uyanıklık hali
f. İstemsiz kas hareketleri (titreme veya kasılmalar)
g. Kas Güçsüzlüğü
h. Felç
i. Koma

Nadir durumlarda, ölüme neden olabilir.

Batı nil ateşi olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Batı Nil virüsü semptomlarının çoğu hafiftir ve vücudunuz enfeksiyonla savaşırken kaybolur. Ancak, gitmeyen belirtileriniz varsa veya sizi telaşlandırırsa doktorunuzu görün. Doktor, kanınızdaki virüsün kanıtlarını aramak için bir kan testi isteyebilir.

Batı nil virüsü tedavisi nasıl yapılır?

Batı Nil virüsü için spesifik bir tedavi yoktur. Tedavi, vücut ağrıları veya baş ağrısı gibi rahatsız edici semptomları hafifletmeye odaklanır. Ciddi hastalıkları olan kişilerin, vücutları virüsle savaşmak için çalışırken, intravenöz sıvılar ve solunum desteği gibi destekleyici tedaviler almak için hastanede kalmaları gerekebilir.

Kimler Batı Nil virüsü için risk altındadır?

Dışarıda sıcak havalarda vakit geçiren insanlar, sivrisinek ısırıkları için risk altındadır, ancak yalnızca küçük bir sivrisinek Batı Nil virüsü taşımaktadır. Enfekte sivrisinekler tarafından ısırılanlar arasında, yüzde 30’dan azı, hafif semptomlar geliştirecektir. Bununla birlikte, yaşlı insanlar ve bağışıklık sistemi zayıflamış olanlar virüse karşı daha az savaşabilir ve bu nedenle hastalanmaları daha olasıdır.

Sivrisinekler virüsü yayarlar, bu yüzden sivrisinekler aktif ve üreme riski en yüksek olandır. Sivrisinekler sıcak havalarda ve alacakaranlık ile şafak arasında en hareketlidir. Ayrıca, dişi sivrisinekler yumurtalarını durgun veya çok yavaş hareket eden suya yatırır. Bu koşullardan kaçınarak, Batı Nil virüsü enfeksiyonu riskinizi azaltabilirsiniz.

Enfekte bireylerden nakledilen kan ürünlerinin ve katı organların batı nil virüsü geçirdiği gösterilmiştir. Bununla birlikte, salgın olan veya hastalığın sık görüldüğü ülkelerde, kan transfüzyonlarının, batı nil virüsü için taranması ile vakaların sayısı önemli ölçüde azalmıştır.

Batı Nil virüsü önlenebilir mi?

Virüsün kendisi önlenemez, ancak sivrisinek ısırması riskinizi azaltmak için adımlar atabilirsiniz.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) şu önerileri sunmaktadır:

a. Dışarıya çıkmadan önce DEET bileşeni ile böcek kovucu maddeyi maruz kalan cildinize uygulayın. (Çocuklara böcek kovucu uygularken dikkatli olun. Ellerine kovucu sürmeyin ve ağızlarından ve gözlerinden kaçınmak için dikkatli olun.)
b. Giysilerinize böcek ilacı püskürtün.
c. Dışarıda mümkün olduğunca ayakkabı, uzun kollu gömlek ve pantolon giyin.
d. Mümkünse, alacakaranlık ve şafak arasında kapalı alanda kalın.
e. Sivrisineklerin durgun su gibi aktif ve bol olduğu alanlarda faaliyet yapmaktan kaçının.
f. Sivrisinekleri binalardan ve evlerden uzak tutmak için pencere ve kapı perdelerini sabitleyin veya takın.
g. Saksı, evcil hayvan kasesi, kuş banyosu, yüzme havuzu örtüleri, tıkanmış yağmur olukları, kovalar veya variller gibi öğelerde birikebilecek durağan suyu boşaltın.

Batı nil virüsü için bir aşı var mı?

Şu anda insanlarda kullanım için onaylanmış bir aşı yoktur; ancak, araştırmacılar aktif olarak bir aşı geliştirmeye çalışmaktadır.

Prognoz (gidişat) nedir?

Batı Nil virüsü olan çoğu kişi komplikasyonsuz olarak tamamen iyileşir.

 

Referanslar:

1. West Nile virus

2. West Nile virus

3. West Nile virus

4. COVID 19 Koronavirüs salgınının faydaları!

5. Bağışıklık sistemi nedir? (immün sistem)

 

Batı nil virüsü nedir? Batı nil ateşi!

Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA
Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.
Articles: 204