Atkins Diyeti ile Zayıflama

Op. Dr. Ali Gürtuna - Çocuk Cerrahisi Uzmanı - Pediatric Surgeon

Yüksek proteinli en bilinen diyetlerden biridir. Dr. Atkins tarafından oluşturulan ve doktorun adı ile anılan diyet, yüksek protein, düşük karbonhidrat ve yüksek yağ prensipleri üzerine kurulmuştu. Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Diyetisyen Birliğinin önerdiği yüksek karbonhidrat. az protein ve az yağ perhizleriııin tersine Atkins diyeti, %55-56 oranında yağ, %20 oranında karbonhidrat ve %25lik bir protein diyetini uygulatmaktadır.

Bu yöntemde Atkins in iddiası şu yöndedir:
Yüksek yağ, yüksek protein ve düşük karbonhidrat kombinasyonunda, vücuttaki yağ oluşumu engellenir ve az oranda karbonhidrat tüketimi vücuttaki insülin üretimini düşürür. Bu sayede kişinin obez olma riski ve aşırı yeme isteği ortadan kalkar. Bu iki tez tamamıyla doğru değildir.

Birincisi, yüksek miktarda yağ tüketimi kişinin kilo almasına rahatlıkla neden olabilir. Ikincisi insülin sanılanın aksine obeziteyi tetikleyen tek etmen değildir. Insülin artışı kişilerde sıkça görülen bir durumdur sadece. Üçüncü olarak Atkins der ki, düşük miktarda karbonhidrat tüketimi iştahı engeller ve ketozise yol açar. Ama ketozis kanda, düşük oranda karbonhidrat tüketildiğinde vücuda enerji sağlar. Fakat bunun ortaya çıkması pek tercih edilen bir şey değil ve oldukça da tehlikelidir.

Atkins Diyeti, 14 gün süren ve bu sürede, et, balık, tavuk, yumurta, bazı peynirier, krema, yağ, bitkisel yağ, mayonez, az miktarda salata ve sebze, günde 20 gr. karbonhidrat tüketebileceğiniz, ama kesinlikle, meyve, ekmek, makarna, süt, yoğurt, baklagil yemeyeceğiniz bir diyeltir. 14 gün sonra, belki karbonhidrat tüketimine bir parça daha lazla izin verilebilir.

atkins diyeti

Atkins diyeti Günlük öğün program:
. Kahvaltı:
Salam, yağda yumurta, kalelnsiz kahve ve su.

. Öğle:
1/2 orta boyavakado, 1 küçük domates, tavuk, zeytinyağı salatası ve su.

. Akşam:
Karides, mayonez, 6 dilim salatalık, biftek, 1/2 küçük soğan, taze krema salatası ve soda

Günlük kalori miktarı; 1400-500
Vaat edilen kilo miktarı; ilk 14 günde kilo kaybı gözlenir.

Sosyal Medyada Paylas
WhatsApp   Facebook   Twitter   Tumblr
LinkedIn   Flipboard   Pinterest   Reddit