Aşılar: İnsan Papilloma Virüsü (HPV) Aşısı

İnsan Papilloma Virüsü (HPV) Aşısı Nedir?

İnsan papilloma virüsü (Human Papilloma Virus, HPV) cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır (STD). Genital siğiller ve rahim ağzında kansere neden olabilecek değişikliklere neden olabilir. Ayrıca penis , anüs, vajina, vulva ve boğaz gibi diğer alanlarda kansere neden olabilir. Son araştırmalar kadınlarda kardiyovasküler hastalıklarla bile bağlantılı olabileceğini öne sürüyor.

HPV Bağışıklama Programı ve Aşısı:

Aşı, 11 yaşından 12 yaşına kadar olan kız çocuklar ve ayrıca aşılanmamış büyük çocuklar için önerilir. Gerekirse, çocuklar 9 yaşından itibaren aşı alabilirler.

Aşı şeması şöyledir:

a. 9-14 yaş arası çocuklar için 6-12 aylık bir süre zarfında iki dozda verilir.
b. Gençler ve genç yetişkinler için (15 ila 26 yaş arası kızlar, 15 ila 21 yaş arası erkekler için), 6 ay boyunca üç dozda verilir. Enfekte olma riski yüksek olan genç yetişkinler 26 yaşına kadar alabilir.

HPV Aşısı Neden Tavsiye Edilir?

HPV, genital siğiller ve bazı kanser türleri gibi ciddi sorunlara neden olabileceğinden, bir aşı, enfeksiyonun önlenmesinde ve HPV’nin yayılmasına karşı korunmasında önemli bir adımdır. Birisi cinsel olarak aktif hale gelmeden önce verildiğinde en iyi sonucu verir.

HPV aşısı her tür HPV’ye karşı koruma sağlamaz, bu nedenle cinsel açıdan aktif olan kadınların jinekologlarını düzenli olarak görmeleri, prezervatif kullanmaları ve doktorları tarafından önerildiği gibi pap smear aldırmaları gerekir (genellikle 21 yaşında).

HPV Aşısının Muhtemel Riskleri ve Yan Etkileri Nelerdir?

En sık görülen yan etkiler; enjeksiyon bölgesinde hafif ısı artışı ve hassasiyet, şişme ve kızarıklıktır. Baş dönmesi, bayılma, bulantı ve kusma da bir aşı uygulamasını izleyebilir. Aşıya alerjik reaksiyonlar nadirdir.

HPV Aşısı Ne Zaman Geciktirilmeli veya Yapılması Önlenmeli?

Aşı, aşağıdaki durumlarda önerilmemektedir:

a. Şu anda hastaysa. Genel olarak, basit soğuk algınlığı ve diğer küçük hastalıklar çocuğunuzun aşı olmasını engellememelidir.
b. Çocuğunuzun HPV aşısının ilk dozuna karşı şiddetli bir alerjik reaksiyonu (anafilaksi) olduysa veya bir maya alerjisi varsa.
c. Kızınız hamile ise (doğum yaptıktan sonra alabilir).

HPV Aşısı Sonrası Çocuğun Bakımı:

Çocuğunuzun ateşi, ağrısı ve çekimlerin yapıldığı bölgede bir miktar şişmesi ve kızarıklığı olabilir. Ağrı ve ateş için, asetaminofen veya ibuprofen verilip verilemediğini öğrenmek için doktorunuza danışın ve talimatları dikkatlice izleyin.

Doktora Ne Zaman Başvurmalıyım?

a. Aşının ertelenmesi veya önlenmesi gerektiğinden emin değilseniz.
b. Aşıdan sonra ekstra bir sorun varsa doktorunuza başvurun.

Aşılar: İnsan Papilloma Virüsü (HPV) Aşısı

Share:

Author: Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Gürtuna tarafından hazırlanmış olan sağlık haber ve bilgi sitesi aligurtuna.com ile; çocuk hastalıkları, çocuk cerrahisi, çocuk ruh sağlığı ve sağlıklı yaşam ile ilgili sağlık bilgileri ve güncel sağlık haberlerini takip edin.