Akdeniz Diyeti & Akdeniz Tipi Diyet

Op. Dr. Ali Gürtuna - Çocuk Cerrahisi Uzmanı - Pediatric Surgeon

Zengin bir mutfak kültürüne sahip olduğumuz kadar bir Akdeniz ülkesinde yaşadığımız için de çok şanslıyız. Ne kadar farkındayız bilinmez; ama yemeklerimizin lezzetini turistlerden duymayı ya da yabancı dergilerden okumayı severiz. Çeşit çeşit peynirin yer aldığı kahvaltı sofralarım, salata ve zeytinyağlıların en güzellerinin sergilendiği akşam sofralarımn sohbetine doyamayız. Ama bu dayanılmaz sofra keyifleri, özellikle Türk hanımlarına fazla kilolarla gelir.

Peki, “Artık yeter, hem yemek hem de ince kalmak istiyorum,” diyenlerden misiniz? O halde Akdenizli olmanın tadını bilinçli beslenmeyle çıkarabilmek için biraz dikkat etmeniz yeterli … Sahibi olduğu restoranda aynı zamanda şeflik de yapan Melissa Kelly ve Eve Adamson’ın yazdığı Akdeniz Kadınlarının Incelik Sırları kitabındaki önerilere kulak vermenizde fayda var.

Her kadının içindeki Akdenizliyi keşfedip ortaya çıkarmasına yardımcı olan Kelly, verdiği ilginç yemek tarif1eriyle de Akdeniz’ e özgü sağlıklı beslenmenin kapılarını açıyor. Bu kitabı okuyanlar, artık kalorileri düşünmek zorunda kalmayacak. Akdeniz ülkelerinde yaşayan kadınların yemek konusundaki meraklarına ve yeteneklerine rağmen mükemmel bedenlere sahip oldukları bilinir.

Özellikle Fransız ve İtalyan kadınların inceliklerinin sırrı hep araştırılır. Hayatlarında gereksiz kalorilere, diyetlere, imkansız ölçülere ve hepsinden önemlisi yemeden zayıflama anlayışına yer yoktur, ama doğal yaşam sevinçleri, özgüvenleri ve uzun yaşama arzularım fark etmemek mümkün değildir. İşte kitap, onların bütün sırlarını i açıklıyor. Bir avuç fındık, biraz meyve Maine’de Prima Restoran’ın sahibi ve şefi olan Melissa Kelly bir şef olarak nasıl böyle ince kalabildiğini soranlara “Yediğim şeyler konusunda çok bilinçliyimdir,” cevabını vererek başlıyor anlatmaya: “Sabahları biraz yoğurt ve tahıl yerim.

Gün boyunca çay içer ve beslenmemin büyük çoğunluğunu oluşturan bol sebze, fındık ve meyve yerim. Beslenme biçimimde denge vardır. Balık veya et gibi protein içeren gıdalar yediğiInde küçük porsiyonlarla yetinirim. çünkü her zaman tadarım. Gün boyunca birçok küçük öğünüm vardır. Tabii bazen gerçekten çok acıkırım. Ancak o zaman da bir paket cipse ve çikolatalara saldırmam. Kendime güzel bir salata veya sebze yemeği hazırlarım.”

Zeytinyağı neden şişmanlatmaz:
Akdeniz tarzı beslenmeyi gerçekten kucaklamak için zeytinyağını kucaklamanız gerekir. Yüzyıllar boyu Akdeniz bölgesinde yaşayan kadınlara lezzet, eneıji ve sağlık kaynağı olmuştur. Yapılan araştırmalar zeytinyağının bazı ağrı kesici ilaçların sahip olduğu ateş düşürücü özelliğe sahip olduğunu ispatlıyor. Ayrıca romatizma, kanser ve kalp hastalıklarına karşı da koruyucudur. Zeytinyağı bir yağ olabilir ancak sizi şişmanlatmaz. Aksine daha sağlıklı yapar, damarlarınızı açar ve kalbinizi korur.

Kavrulmuş Pazu:
Bu besleyici ve lezzetli pazı yemeği, kuzu ve dana etiyle hazırlanan yemeklere hafif acı lezzetiyle çok uyar. Bu tarifte ayrıca ıspanak, karahalana gibi farklı yeşil yapraklı sebzeler kullanabilirsiniz.

Malzemeler:
Bir demet taze pazı, iki yemek kaşığı sızma zeytinyağı, üç diş kıyılmış sarmısak, bir çay kaşığı pul biber, tuz, karabiber, bir yemek kaşığı tereyağı.

Tarif:
Pazı yapraklarını saplarından ayırın ve iyice yıkayıp kağıt havlu yardımıyla kurulayın. Geniş bir tavada zeytinyağını kızdırın. ıçine dövülmüş sarmısakları atın, iki dakika pişirin. Kırmızı pul biber, pazı yaprakları, tuz, karabiber ve tereyağını ekleyin. Dört beş dakika karıştırarak pişirin. Kağıt havlu üzerine alın ve süzüldükten sonra servis yapın.

akdeniz diyeti

Akdeniz Diyeti – Üç adımlık program:
Yemek yerken;
Başka hiçbir şeyle meşgul olmayın: Gazete, kitap okumayın, telefonla konuşmayın, televizyon seyretmeyin. Yemek yerken aileniz ya da arkadaşlarınızla birlikteyseniz başka konularda değil, yemeğin tadı hakkında konuşun.

Her lokmanın tadına odaklanın:
Tabağınıza, içindeki yemeğe bakın. Dikkatinizi rengine, dokusuna, kokusuna verin. Yediğiniz yemeğin gerçekten tadını hissedin.

Her lokmayı 30 kez çiğneyin:
Yemeğinizin dilinizdeki lenet noktalanyla bağlantısını kestiğinizde o nefis lokmanın vereceği haz da yok olmaya başlar. Onun devam etmesini sağlayın. Yavaş yavaş çiğneyin.

Sosyal Medyada Paylas
WhatsApp   Facebook   Twitter   Tumblr
LinkedIn   Flipboard   Pinterest   Reddit