A Vitamini Özel Diyeti

Op. Dr. Ali Gürtuna - Çocuk Cerrahisi Uzmanı - Pediatric Surgeon

A vitamini, kanseri oluşmadan yener. Gözler için özellikle de gece görüşü için çok önemlidir. Kanser açısından, kanser hücrelerini oluşmadan önce durdurma gücü dikkat çekicidir.

Hücre gelişiminde regülatör vazifesi yaparak hücrelerin görevlerini herhangi bir farklılaşmaya (kansere) meydan vermeden yapmalarını sağlar.

A vitaminini diyetinde  doğadan iki yoldan alırız.

Şekillenmiş hali ve dolaylı yol ile aldığımız hali. Şekillenmiş halini hayvansal gıdalardan elde ederiz.

Dolaylı yol ise beta kerotenlerin vücuda girdikten sonra A vitaminine dönüşmesiyle elde edilir. Dikkat edilmesi gereken nokta, dozaj aşımı halinde vücutta zehirlenmeye yol açar. Yorgunluk, baş dönmesi, kusma, karaciğer hasarı, saç dökülmesi bunun belirtileri olabilir.

A vitamini açısından zengin gıdalar: Kayısı, brokoli, brüksel lahanası, havuç, pazı, kara lahana, kıvırcık lahana, mango, papaya, balkabağı, ıspanak, patates, domates, şalgam, karpuz.

Dozaj: Günde 10 bin IU alınabilir.

Yağda çözünür olduğundan yemeklerle alınması tavsiye olunur. Hamile kadınlar A vitamini diyetinde günde 5 bin IU aşmamalıdırlar. Beraber alkol alınması toksik etkiyi attırabilir. Laksatif kullanımı A vitamininin emilimini durdurur. Bu nedenle Doktorunuza danışınız.

A Vitamini Özel Diyeti

Sosyal Medyada Paylas
WhatsApp   Facebook   Twitter   Tumblr
LinkedIn   Flipboard   Pinterest   Reddit