Lazerli epilasyon
Op. Dr. Ali GÜRTUNA On 20 Ara, 2011 At 09:27 PM | Kategori: Lazerli Epilasyon

Lazerli epilasyon : İstenmeyen tüylerin lazer ile yok edilmesi yöntemi olan lazerli epilasyon da temel prensip: Kıl ve kıl kökünde bulunan, kıla rengini veren melanin pigmenti ile ışığın etkileşimidir. Melanin, üzerine düşen lazer ışınını absorbe eder. Absorbe olan ışın, ısı enerjisine dönüşerek kıl kökünü tahrip eder.

Lazerli epilasyon

Kalıcı lazerli epilasyon yöntemi için lazer ışınının cildin derinliklerine nüfuz ederek kıl köküne ulaşması ve ısı enerjisine dönüşerek köke hasar vermesi gerekir. Kıl kökleri, vücudun çeşitli yerlerinde değişmekle birlikte yüzeyin 2-5 mm altındadır. Lazerli epilasyon amaçlı geliştirilen cihazlarda, ışının dalga boyu cilt altında ulaştığı mesafenin bu sınırlar içinde olması gerekmektedir.

Lazerli epilasyon da seçici fototermoliz denen yöntem kullanılarak melanin taşıyan kılı yok etmeye yetecek, ancak çevredeki dokuya zarar vermeyecek ölçüde lazer ışını gönderilmektedir. Bu nedenle güvenli ve etkili bir lazerli epilasyon için, cilt rengi; kıl rengi, kalınlığı ve yoğunluğu dikkate alınarak cilde gönderilecek enerji değerini ve gönderilme süresini belirlemek büyük önem taşır.

Gelişmiş lazerli epilasyon teknolojilerinde kişinin cilt ve kıl özelliklerine göre özel ayarlamalar yapılmasını mümkün kılan gelişmiş bilgisayar sistemleri bulunmaktadır. Kişiye ve bölgeye özel en efektif dozların uzman doktorlar tarafından belirlenmesi gerekmektedir. Zira işlemin olması gerekenden düşük dozlarla uygulanması lazerli epilasyon seanslarının uzamasına, tam tersine yüksek olması ciltte yanık ve lekelenmelere yol açmaktadır.

Lazerli epilasyon

- Çocuk Cerrahisi Uzmanı

comment closed